Home Premiery Gra o cud nad Narwią – Forty 1920 – WIDEORELACJA z premiery!

Gra o cud nad Narwią – Forty 1920 – WIDEORELACJA z premiery!

by Gabriela
Opublikowano:
Forty 1920 w Piątnicy

24 lipca 2022 roku. Piątnica, Fort III. Wzgórze 145.2 – widownia w milczeniu oczekuje na rozpoczęcie przedstawienia. Godzina 13.00. Na drodze od północy pojawiają się uchodźcy wojenni, ranni żołnierze. Dochodzą do umocnień Batalionu Zapasowego 33 Łomżyńskiego Pułku Piechoty. Wycofujący żołnierze zajmują stanowiska obok obrońców poszczególnych szańców. Akcja jest dynamiczna. Bolszewicy zwiadem konnym rozpoznają stanowiska obrońców. Padają strzały, okazałe kawałki ziemi, piasku podrywają się podczas eksplozji artyleryjskich – pirotechnicy są w swoim żywiole. 

FORToMANIA 2

Właśnie tak zaczyna się rekonstrukcja wydarzeń sprzed 102 lat. Czyli obrony Piątnickich Fortów, które broniły przeprawy przez Narew w kierunku Warszawy. To preludium do wydarzenia FORToMANIA 2, którego organizatorem jest ekipa (skromna liczba pracowników) Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy.

Całą inscenizację przygotowała Grupa Historyczno- Edukacyjna “Szare Szeregi”. Młodzi ludzie świetnie wczuli się w role!

Widownia chłonęła żywe obrazy. Komentator w trakcie rozwijania akacji podawał garściami fakty. Tak naprawdę były to treści z gry (tak, że kto dobrze słuchał i zapamiętał miał już wiedzę, by dobrze wykonać postawione zadania w grze), która już niebawem miała się zacząć w okolicy tej rekonstrukcji. 

Gra o cud nad Narwią – Forty 1920

Przed namiotem sztabu gry zaczyna się tworzyć kolejka, zapisy idą pełną parą. Do godziny “S” – startu – została godzina.

W końcu o 15:15 wchodzimy z panią dyrektor GOK-u, Edytą Brzozowską, na scenę. Opowiadamy krótko o procesie tworzenia gry, a przede wszystkim dziękujemy młodzieży, która przyczyniła się do jej stworzenia!

Zobacz FOTORELACJĘ z powstawania „Gry o cud nad Narwią – Forty 1920” ➜

Z Piotrem improwizujemy klaps filmowy i tym sygnałem dajemy znak do rozpoczęcia gry. Wolontariusze (młodzież z warsztatów) krążą z identyfikatorami i kodem QR w tłumie. Ja zaś wędruję do sztabu, odpalam panel kontrolera i zaczynamy z jury, tj. Emilią i Arturem z Projektu Artystycznego Meandry, oceniać zadania kreatywne. A było ich wiele i tak różnorodnych, że musieliśmy naprawdę po wielkich bojach dochodzić do porozumienia w przyznawaniu dodatkowych punktów.

Pierwsze zespoły wracają z 3-kilometrowej trasy już po ok. 70 minutach. Padają pozytywne komentarze: fajne zadania, wciągająca fabuła zgodna z wydarzeniami i postaciami. Niewątpliwie to mieszkańcy Piątnicy, którzy wykazują się znajomością historii tych terenów, fortów. I to cieszy kiedy lokalni eksperci są zadowoleni i stwierdzają krótko: “Szacun”. A na koniec pytają, czy gra będzie jeszcze dostępna w kolejne dni. Bo chcą ściągnąć znajomych! Stwierdzili, że taka forma edukacji historycznej jest bardzo atrakcyjna i wciągająca. 

Godzina „N”, czyli nagrody

Patrząc na statystyki, uczestnikami gry byli zarówno dorośli, jak i dzieci. Były to przede wszystkim rodziny, znajomi. Ale byli to także turyści, dla których nie była to pierwsza gra w aplikacji ActionTrack! Łącznie bawiło się z nami ponad 100 osób, w tym ok. 30 wieloosobowych zespołów.

Godzina “N”, czyli nagrody, wybija o 19:30 po koncercie dynamicznego zespołu “Zarażeni Folkiem”. Kolejno na scenę wchodzą nagradzani i pozostali uczestnicy. Zaczyna się czas nagród, których było wiele i było o co walczyć! Nagrody ufundował Wójt Gminy Piątnica, pan Artur Wierzbowski, Good Books i Good Games oraz pan Artur Machlowski, manager marki Cobi.

Teraz już tylko czas dla fotoreporterów i… tak kończy się FORToMANIA 2.

Żałujcie, że nie byliście! I nie bez kozery napiszę, że był to jeden z lepszych pikników fortecznych, na których byłem, a byłem na wielu. Organizatorzy zapewniają że w 2023 ponownie zorganizują FORToMANIĘ, na którą już dziś Was do Piątnicy zapraszam!

Zdjęcie pochodzi ze strony GOK Piątnica.

Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia mobilnych gier terenowych z wykorzystaniem fińskiej platformy ActionTrack? A może zainspirowała Cię „Gra o cud nad Narwią – Forty 1920” i masz gotowy pomysł na własną mobilną grę terenową? Jeśli tak, napisz na: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]