Home » Wielkoformatowa gra planszowa w 5 krokach

Od planszówek różni się imponującym rozmiarem, przyciąga uwagę i angażuje odbiorców. Choć przygotowujemy ją w pojedynczym egzemplarzu, wierzymy, że dotrze do wielu. Sprawdź jak powstaje wielkoformatowa gra planszowa krok po kroku!

 

Wielkoformatowa gra planszowa krok po kroku1. Wielkoformatowa gra planszowa – po co i dla kogo?

Określenie wstępnych założeń, które ma spełniać wielkoformatowa gra planszowa, to jeden z najważniejszych momentów w procesie jej powstawania. Na tym etapie ustalamy kto najczęściej będzie korzystał z gry (czyli rozmawiamy o grupie docelowej), w jakich sytuacjach gra będzie wykorzystywana (z tych informacji możemy wywnioskować np. ile powinna trwać rozgrywka lub jakich rozmiarów może być plansza) i najciekawsze – jaki jest temat przewodni gry. Skompletowanie tych podstawowych wytycznych i ich analiza pozwala uniknąć błędów na późniejszym etapie pracy i ułatwia podejmowanie decyzji projektowych. To kompas, który pozwala obrać odpowiedni kierunek!

 

Wielkoformatowa gra planszowa krok po kroku2. Materiały źródłowe i wstępna koncepcja

Zanurzenie się w lokalnych historiach, motywach literackich i regionalnych kontekstach – moment, na który czekamy z wytęsknieniem. Przewodniki turystyczne, archiwalia pękające w szwach od cennych dokumentów, skany unikatowych zdjęć – to źródła wiedzy, do których sięgamy. W głowach pojawiają się pierwsze pomysły na grę i jej fabułę – zazwyczaj jest ich kilka. W procesie twórczym na pierwszy plan wychodzi ten jeden, wyrazisty, najbardziej spójny i zgodny z założeniami projektu (patrz punkt pierwszy).

 

 

Wielkoformatowa gra planszowa krok po kroku3. Warsztaty z odbiorcami – co kilkanaście głów, to nie dwie

Dwa dni wypełnione młodzieńczą energią (najczęściej pracujemy z młodzieżą, ale mówią, że wiek to stan umysłu, więc zwrot pomieści wiele) i ogromną dawką wiedzy dotyczącej grywalizacji. W tle lokalne historie. Na warsztaty docieramy ze schematem planszy, który oddajemy w ręce uczestników zajęć. Poza planszą, przywozimy ze sobą jeszcze kilka innych narzędzi, które pomagają uczestnikom dotrzeć do własnych pokładów kreatywności. Uczestnicy warsztatów wspólnie projektują (najczęściej swoje pierwsze) gry planszowe, dyskutują i oczywiście również grają. Poznają elementy składowe każdej gry, proste i bardziej złożone mechaniki, równolegle odkrywając, że świat gier planszowych to więcej, niż dobrze znane większości tytuły: „Eurobiznes”, „Chińczyk” czy „Grzybobranie”.

Przeczytaj relację z warsztatów projektowania gier, które zrealizowaliśmy w Pińczowie.

 

Wielkoformatowa gra planszowa krok po kroku4. Testowanie prototypu

Po warsztatach, uzupełniamy koncepcję gry o pomysły młodzieży. Drukujemy pomniejszoną planszę, pierwszą wersję instrukcji i wszystkie elementy gry w schematycznej formie – jeszcze bez dopracowanych grafik (chociaż oczywiście to bardzo kuszące). Wszystko po to, by sprawdzić czy rozgrywka przebiega dynamicznie, mechanika nie jest zbyt skomplikowana lub (co nas niepokoi w równym stopniu) czy nie jest zbyt nudna! To na tym etapie może okazać się, że korekty wymaga liczba kart i przyjęta punktacja, albo, że musimy zrezygnować z części żetonów, by gra nie była zbyt ciężka. To dobry moment na szlifowanie pomysłów i ich weryfikację. Tak więc gramy, dyskutujemy i udoskonalamy.

 

Wielkoformatowa gra planszowa krok po kroku5. Projekt i produkcja

To etap, którego motto brzmi: estetyka i funkcjonalność. Po dopracowaniu wszystkich treści, które pojawią się w grze, przechodzimy do pracy projektowej. Żonglujemy motywami, kształtami i kolorami. Cel jest jasny: gra powinna zatrzymywać uwagę, a także oddawać ducha projektu. Zabawa konwencją nie jest nam obca, Sprawdź jak z przymrużeniem oka opowiadaliśmy o powstaniu styczniowym, podobnie jak klasyczne podejście z wykorzystaniem materiałów archiwalnych – przykładem niech będzie Kutno. Jeżeli pojawiają się wątpliwości – wracamy do założeń . Oczywiście treści edukacyjne przemycamy w każdy możliwy sposób. Wrysowujemy na planszy zabytki, drukujemy na kartach zdjęcia archiwalne, ale również personalizujemy najmniejsze, z pozoru uniwersalne elementy gry. Zdradzam, że w najbliższej realizacji pojawią się, np. monety inspirowane historycznymi kopiejkami. Wszystko po to, by edukować i zachęcać do poszukiwań również na poziomie formy!

Gdy wszystko wygląda ciekawie, a grę można uznać za dopracowaną, produkujemy ją w jednym egzemplarzu i oddajmy w Państwa ręce. Z nadzieją, że będzie pomocnym narzędziem, które pozwoli realizować wyznaczone cele animacyjno-edukacyjne (patrz punkt pierwszy 😉).

Masz ochotę przejść z nami przez proces projektowania gier wielkoformatowych? Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]