Home » „Gra o cud nad Narwią – Forty 1920”, czyli piątnicka przygoda

Kto z nas w czasach swojej beztroskiej młodości nie poszukiwał przygody, przeżyć? Kogo z nas nie pociągała tajemnica? Zwłaszcza tajemnica starych, zapomnianych, zaniedbanych dziwnych budowli… Niektórzy ze swojego wieku dziecięcego nie wyrastają i nadal poszukują, zwiedzają, ale już mądrzej i bezpieczniej. Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy zaprosił zespół Good Games do współpracy przy projekcie FORToMANIA 2, który został wsparty środkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura – Interwencje (edycja 2022).

Znaki i zbiegi okoliczności… Poczułem się niczym Dan Brown!

Uwielbiam takie wyprawy. Spakowałem niezbędny sprzęt i wyruszyłem na północ, do Piątnicy. Nomen omen za Piotrkowem Trybunalskim podążałem już trasą S8. Tą samą trasą (która nosi nazwę Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej “Cudem nad Wisłą”) dwa lata wcześniej jechałem do Starych Babic pod Warszawą. Wtedy związane to było z powstawaniem gry Niepodległa na Fali.

Teraz mój cel to Piątnica. Znajdujących się tam fortów 102 lata temu przed zalewem Armii Bolszewickiej w kierunku Warszawy bronili żołnierze, harcerze i ludność cywilna. Była to samorzutna inicjatywa dowódcy Batalionu Zapasowego 33. Łomżyńskiego Pułku Piechoty. Żołnierze tego pułku będą później w krytycznym momencie Bitwy Warszawskiej odbierać walką utracony Ossowiec, gdzie zginął osławiony ks. Ignacy Skorupka. Podobno Marszałek II Rzeczypospolitej Józef Piłsudski mawiał: „Nie byłoby cudu na Wisłą bez cudu nad Narwią”. Miał na myśli właśnie obronę Łomży w oparciu o piątnickie forty na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku.

Pierwszego dnia, tj. 4 lipca 2022 r., zaczęliśmy od popołudniowego zwiedzania piątnickich fortów. Zostały wybudowane za Cara Mikołaja II na przełomie XIX i XX wieku. Zwiedzającymi była grupa warsztatowa – młodzież szkoły podstawowej, średniej i pracownicy GOK-u w Piątnicy. Naszym przewodnikiem był pan Piotr Zduńczyk, a w Forcie nr III, gdzie znajduje się Muzeum Forteczne, uraczył nas informacjami pan ppłk Ludwik Zalewski. Te tunele, te zagadkowe przejścia! Było bardzo, bardzo ciekawie.

Gra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęćGra o cud nad Narwią - galeria zdjęć

Gra o cud nad Narwią – Forty 1920

Kolejne cztery dni upłynęły na iście tytanicznej, wytężonej pracy warsztatowej, podczas której tworzyliśmy grę na potrzeby imprezy FORToMANIA 2, która odbędzie się już 24 lipca 2022 roku. Te cztery dni były także czasem integracji nieznających się w większości młodych ludzi. Młodzieży, która w ten sposób postanowiła spędzić jeden tydzień swoich wakacji.

Codziennie ćwiczyliśmy na zdrowym, cyfrowym organizmie jakim jest ActionTrack. Wyciskaliśmy z niego, ile się dało. Graliśmy w gry, aby przekonać się, na co pozwala silnik ActionTrack oraz jak tworzy się fabułę, opowieść, historię w grze. Adepci ćwiczyli  wytrwale i z dużym zaangażowaniem. Tworzyli własne szablony. Tworzyli własne scenariusze, a w nich zadania. Następnie testowali to wszystko w terenie na obszarze Fortu nr III. Wierzcie mi albo nie! Im, tym młodym ludziom, to dobrze wychodziło. Dlaczego? Bo byli zaangażowani, bo mieli wcześniejsze wprowadzenie do tematu, bo poznawali historię w terenie, bo były też emocje – “działa”, “ale super”… 16 godzin warsztatowych i powstała gra. Tylko jak ją zatytułować? Mieliśmy 3 propozycje tytułu gry:

  1. Cud nad Narwią
  2. Gra o cud
  3. Forty 1920

Demokratycznie głosowaliśmy i kiedy miał już wygrać tytuł nr 2, ktoś zaproponował grę słowami trzech tytułów. Genialne! Tak powstał tytuł: „Gra o cud nad Narwią- Forty 1920”. Będzie to pierwa mobilna gra terenowa w Piątnicy. Premierę będzie miała już 24 lipca 2022 roku. Warto przyjechać wcześniej i zobaczyć historyczną rekonstrukcję wydarzeń sprzed 102 lat!

Wakacyjna przygoda z projektowaniem gier

Warsztaty, podczas których powstała „Gra o cud nad Narwią- Forty 1920”, nie udałyby się bez zaangażowania pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy: Edyty, Irminy i Sylwka. Ludzi, którzy inspirują i pobudzają innych do działania. Młodzi adepci zostaną z nimi na dłużej. To już można by powiedzieć projektanci gier!

Na koniec posłużę się komentarzem i zacytuję słowa Sylwka, instruktora Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy:

To była wakacyjna przygoda, którą będziemy wspominać latami. Nie dość, że łatwo przyswoiliśmy sporą dawkę technicznej wiedzy… to jeszcze pozyskaliśmy spore grono znajomych. O satysfakcji ze współtworzonej gry nie wspominając (co niniejszym uczyniliśmy). A właśnie! Nawet nie zauważyliśmy jak szybko minął pierwszy tydzień wakacji. To naprawdę był ekspresowy, teoretyczny i praktyczny kurs tworzenia mobilnych gier na silniku ActionTrack”.

I tak to było.

Super było!

Chcesz zorganizować w swojej instytucji warsztaty z tworzenia mobilnych gier terenowych? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]