Home » Gry w programie Patriotyzm Jutra 2022 – poznaj przykłady zrealizowanych projektów!

Gry w programie Patriotyzm Jutra 2022 – poznaj przykłady zrealizowanych projektów!

by Łukasz Braun
Opublikowano:
gry w programie Patriotyzm Jutra

Piszesz wniosek do programu Patriotyzm Jutra? Chcesz zaproponować swojej lokalnej społeczności nowoczesne, atrakcyjne działania animacyjne lub popularyzatorskie? To świetnie, bo mamy idealną propozycję dla Twojej instytucji!

Zagraj w historię! Gry w programie Patriotyzm Jutra 2022

Historię miasta można poznawać także poprzez gryTechniki gamifikacji pozwalają przekazywać wiedzę w atrakcyjny sposób. A co lepsze – taka wiedza zostaje potem na dłużej! Terenowa gra mobilna o tematyce historycznej ma jeszcze jedną zaletę: historię można naprawdę poczuć. Grę można poprowadzić uliczkami, które były świadkami wielu ważnych zdarzeń – gracze przeniosą się w czasie.

Takie zabieg – wędrówki w czasie – pojawił się w grze „Cynk z TG!”. Gracze wędrują po swoim mieście, które znają przecież bardzo dobrze, a gra rozwija przed nimi historie z przeszłości. Po całkiem długim spacerze gracze znają lepiej historię swojego miasta, pełną ciekawych anegdotek i architektonicznych smaczków.

Gry jednak nie muszą się odbywać in situ (używając archeologicznej nomenklatury). Możemy w swojej miejscowości opowiadać o wydarzeniach odległych o wiele kilometrów – o ile mamy na to dobry pomysł! Taki zabieg  zastosowano m.in. w grze „Echa Victorii… 350 km dalej” oraz „Kaliskie ścieżki”, opowiadającej o wojnie polsko-bolszewickiej.

Warsztaty projektowania gier

A gdyby zaktywizować młodzież jeszcze bardziej i zaprosić ich do samodzielnego stworzenia gry? To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: żeby przygotować dobry scenariusz, najpierw trzeba zadbać o znajomość tematu. Młodzież będzie więc musiała (ale w atrakcyjny sposób!) dowiedzieć się czegoś o wybranej historii i na tej bazie opracować scenariusz, a w rezultacie zakoduje grę.

Tak właśnie było w Gniewie. Najpierw młodzi ludzie poznali historię zamku, a następnie przystąpili do projektowania swoich gier. Z kolei warsztaty w Szklarskiej Porębie poprzedził wykład Jarosława Szczyżowskiego. Uczestnicy musieli dowiedzieć się, kim był prof. Peuckert, zanim byli w stanie przygotować o nim grę. 

Przygotowana przy współudziale młodzieży gra służy także innym mieszkańcom i turystom – po premierze każdy może w nią zagrać i odkrywać tajemnice historii!

Chodźmy na spacer

Spacer w przeszłość: PuławyMobilny spacer historyczny to pomysł na działanie o charakterze popularyzatorskim. W tym przypadku rezygnujemy z rozwiązywania zadań i questów na rzecz ciekawej opowieści. Przechodząc z punktu do punktu, uczestnicy spaceru poznają przeszłość mijanych miejsc. 

Taki spacer można przejść w Puławach. Aplikacja prowadzi uczestnika najpierw śladem życia przy Wiśle, potem jednostki wojskowej i wreszcie PRL-owskiego rozdziału w życiu miasta. Podobny spacerownik można znaleźć także w Lęborku.

Zabawa z historią

Podsumowując, odkrywanie historii może być świetną zabawą. Zachęć mieszkańców do tworzenia domowych archiwów albo stwórzcie wspólnie podcast historyczny, który doskonale uzupełni wiedzę zdobytą w czasie gry. Poproś seniorów o opowiedzenie historii ze swojego życia – i zadbajcie wspólnie, by pamięć o przeszłości przetrwała. Zobacz, jak możemy Ci w tym pomóc!

Pomożemy ci stworzyć wniosek

Zainteresował Cię temat grywalizacji? Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach pozyskania środków na stworzenie edukacyjnej gry terenowej, mobilnego przewodnika lub spaceru historycznego? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]