Home » Graj w patriotyzm! O grach w programie Patriotyzm Jutra 2022

Graj w patriotyzm! O grach w programie Patriotyzm Jutra 2022

by Łukasz Braun
Opublikowano:
Patriotyzm Jutra 2022

Patriotyzm Jutra 2022 to kolejna edycja programu dotacyjnego Muzeum Historii Polski. Jego celem jest przede wszystkim pielęgnowanie pamięci, rozmowa i refleksja nad spuścizną naszych przodków. Czy można kształtować patriotyczne postawy poprzez nowoczesne technologie i dobrą zabawę? W Good Games wierzymy, że tak! Nasze doświadczenia pokazują, że atrakcyjnie przekazane treści zostają z ich odbiorcami na dłużej. Dlatego właśnie zachęcamy, by do wniosków w programie Patriotyzm Jutra wpisać nowoczesne gry edukacyjne!

Cele i założenia programu

Polska flagaJak czytamy w regulaminie, „Patriotyzm Jutra” to program grantowy, który służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski. Bardzo ważne jest przy tym to, jak twórcy programu rozumieją „historię”. Nie chodzi tutaj tylko o upamiętnianie ważnych, znanych wydarzeń (choć też można!), ale o spojrzenie na historię głębiej.

Czym jest historia, o której mowa w programie Patriotyzm Jutra 2022? To między innymi:

 • Wydarzenia polityczne
 • Zjawiska społeczne i kulturalne
 • Przemiany życia gospodarczego
 • Przemiany życia codziennego
 • Wiedza o przodkach: o ich doświadczeniach i tradycjach, ale też o tym, w jaki sposób postrzegali świat
 • Polskie tradycje
 • Tradycje mniejszości etnicznych i narodowych zamieszkujących tereny Polski na przestrzeni dziejów.

Patriotyzm Jutra – inspiracje

Według kryteriów zamieszczonych w regulaminie, punkty można otrzymać za „zastosowanie interaktywnych i opartych na współdziałaniu form edukacyjnych oraz możliwości praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności/wiedzy historycznej” oraz za „niesztampową formę przekazu”. Mobilne gry terenowe spełniają oba te warunki – dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii edukacja będzie skuteczniejsza i atrakcyjniejsza.

[galeria] Mobilna gra terenowa w OsuchachPoza gotową grą historyczną oferujemy też warsztaty projektowania gier dla młodzieży. W czasie kilku spotkań przedstawiciele lokalnej społeczności poznają tajniki tworzenia własnych quizów i bardziej złożonych projektów. Zanim przystąpią do działania, zbiorą materiały – rozmawiając z zasłużonymi mieszkańcami czy zaglądając do archiwów, skrywających niezwykłe tajemnice… A potem zaprezentują swoją własną grę szerszej publiczności.

Tematem takiej gry może być właściwie wszystko – szerzej pisałam o tym w artykule o inspiracjach. Przytoczone już archiwa mogą być kopalnią wiedzy i pomysłów. Zawsze warto też spojrzeć na starszych mieszkańców, którzy mają z pewnością do opowiedzenia niejedną wartą przekazania dalej historię. Życie codziennie może być źródłem wielu inspiracji, gdy spojrzeć na przemiany, które w nim zachodziły.

Warto też pamiętać, że historia Polski to nie tylko zrywy niepodległościowe XIX i XX wieku. To także barwne wbrew pozorom średniowiecze, złoty renesans czy wiek oświecenia. Patriotyzm mogą budować bliższe nam wydarzenia – na przykład historia polskiego alpinizmu, do czego zachęca wybór Wandy Rutkiewicz na patronkę 2022 roku. Patroni roku to zresztą doskonały trop. Może najwyższy czas odczarować epokę romantyzmu? Albo przybliżyć życiorys Marii Konopnickiej?
Inspiracje naprawdę można odnaleźć wszędzie.

Pomożemy ci stworzyć wniosek

Nagroda BohaterON

BohaterONCzy wiecie, że w 2021 roku otrzymaliśmy nagrodę BohaterON? I to nie jedną statuetkę, ale DWIE ZŁOTE STATUETKI: od jury konkursowego oraz od publiczności. Zostaliśmy docenieni za wdrożenie innowacyjnej formy edukacji historycznej poprzez produkcję gier, między innymi poruszających tematy Bitwy Warszawskiej, Grupy Legionów Polskich, postaci Jana Rodowicza oraz wydarzeń z Czerwca 1956.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Organizatorzy działają na kilku różnych płaszczyznach. Między innymi przez cały rok angażują się w pomoc bohaterom walk o stolicę, projekty edukacyjne skierowane do młodszych pokoleń oraz akcje wysyłania pocztówek do Powstańców. Jednym z działań jest także organizacja konkursu, w którym przyznawane są Nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich. Konkurs ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promują edukację historyczno-patriotyczną.

Najważniejsze informacje

Dla kogo dofinansowanie?
Wniosek w programie Patriotyzm Jutra 2022 mogą złożyć:

 • samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji kultury współprowadzonych wpisanych do rejestru instytucji kultury, dla których organizatorem jest minister oraz instytucji współprowadzonych wpisanych do rejestru organizatorów samorządowych;
 • organizacje pozarządowe;
 • koła gospodyń wiejskich (wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję
 • Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich);
 • spółdzielnie socjalne (działające na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych).

Kwoty i terminy
W tym roku dofinansowanie projektu może wynieść 30 tys. zł przy 10-procentowym wkładzie własnym i 70 tys. zł przy wkładzie własnym wynoszącym 20%. Aby otrzymać grant, należy złożyć wniosek do 14 marca 2022 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w ciągu 60 dni, a projekt należy zakończyć do 2 grudnia 2022 roku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach pozyskania środków na stworzenie historycznej, mobilnej gry terenowej w ActionTrack? Chcesz skonsultować swój wniosek? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

  Zobacz także

  [mc4wp_form id=”1853″]