Home » Kaliskie ścieżki – w edukacyjnej grze mobilnej

Jak sama nazwa mówi, Bitwa Warszawska rozegrała się w Warszawie i na jej przedpolach. Różne jednak były ścieżki, którymi bohatersko walczący żołnierze trafiali do stolicy. Kilka z nich wiodło z Kalisza i podążali nimi młodsi i starsi, żeby bronić ojczyzny przed bolszewicką nawałą. „Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej” to mobilna gra o charakterze edukacyjnym, która uwzględnia ten wątek. 

Kaliskie ścieżki i ich badacze

Z czasem ścieżki te, jak wszystkie, po których się nie uczęszcza, uległy zatarciu. Doskonałą okazją do ich ponownego przetarcia była setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Jest okazja, ale potrzeba jeszcze osób, które zechciałby te ścieżki przetrzeć. W Kaliszu nie było z tym żadnego problemu. Na warsztaty zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w ramach dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” równie ochoczo, co sto lat temu do walki, zgłosiło się pięć młodzieżowych grup z kaliskich szkół. Byli to uczniowie: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego i Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych.

Praca u źródeł

„W 1914 roku w Szczypiornie utworzono obóz jeniecki, w którym przebywali żołnierze wielu narodowości, a wśród nich nasi rodacy z Legionów Polskich, którzy omówili złożenia przysięgi niemieckiemu cesarzowi. W jednym z jenieckich baraków utworzono łaźnię, po wielu, wielu latach, w tym samym baraku otwarto, zapewne Cię to zaskoczy, Filię nr 6 kaliskiej biblioteki, w której się właśnie znajdujesz”.

Powyższe słowa, to słowa bibliotekarki do bohatera gry, która była efektem warsztatów. Zanim jednak ona powstała, we wspomnianej filii zjawili się uczestnicy warsztatów. Swoją pracę zaczęli od zgłębienia bogatego materiału źródłowego, dotyczący tamtych czasów. Było go tak wiele, że dla większej efektywności pracy podzielono się tematyką. Poszczególne grupy zajmowały się więc dziejami 29. Pułku Strzelców Kaniowskich i 203. Ochotniczego Pułku Ułanów. Inne zaś osoby zgłębiały historię  postaci Feliksa Karśnickiego i majora Stefana Waltera.  Pobytem żołnierzy armii ukraińskiej w dawnym obozie legionistów w Szczypiornie zajęła się kolejna grupa. Ostatnia zaś grupa młodzieży skupiła się na losach skautów oraz biorących udział w wojnie uczniów II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, a także członków Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Już samo to zajęcie wystarczyłoby na kilka dni solidnej pracy, a tu jeszcze trzeba było poznać tajniki aplikacji ActionTrack. Trzeba przyznać, że kaliska młodzież stanęła na wysokości zadania i wzorowo wywiązała się ze swoich obowiązków. Jak widać, ta solidność i wzorowe wypełnianie obowiązków tkwi w kaliskim DNA.

Gdy historia staje się grą

Jak wiadomo, najlepsze scenariusz pisze samo życie. Jeśli więc biorący udział w warsztatach uczniowie wertowali archiwalne dokumenty, to również Ty (jak bohaterka gry) możesz to zrobić. Możesz  samodzielnie przekonać się, jak fascynująca i wciągająca jest to przygoda. A jak zachęcić Cię podjęcia tego wyzwania?

No i ładnie. Do teraz nie wiesz, co cię podkusiło, żeby się tak głupio wyrwać. Jakby czwórka z historii to była zła ocena. Nie, Ty musiałeś głupio się wyrwać i gdy nauczycielka zapytała, kto chce podwyższyć ocenę, to mało ręki ze stawu nie wyrwałeś, machając nią, żeby zwrócić uwagę. No i zwróciłeś, i w nagrodę dostałeś do napisania prace na temat 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. Skąd Ci to wiedzieć, kim oni byli?

Do Izby Pamięci Szczypiorna

Za radą koleżanki trafiasz do Filii nr 6 z Oddziałem „Izba Pamięci Szczypiorna”, gdzie sympatyczna bibliotekarka przynosi Ci stos dokumentów, w których znajdziesz poszukiwane przez Ciebie informacje i nie tylko je.

Kolejna ciekawa informacja. Tym razem o nazwie pułku. Przeczytałeś, że jednostka otrzymała tę nazwę jako wyraz uznania dla walk żołnierzy II korpusu za dzielną postawę w bitwie pod Kaniowem w 1918 roku. A gdzie jest ten Kaniów??? Dobrze, że w telefonie jest Internet i możesz to sprawdzić.  Już wiesz. Kaniów to miasto:

  • na Białorusi,
  • w Polsce,
  • na Ukrainie.

To chyba też jest ważne. A nawet na pewno. Najchlubniejszą kartą w dziejach 29. Pułku Strzelców Kaniowskich był bój o miejscowość Mokre w okolicy Radzymina, który był kluczowym odcinkiem frontu Bitwy Warszawskiej. Niestety, podczas walk dowódca pułku generał Walter… Zaraz, co się z nim stało?

  • został wzięty do niewoli,
  • zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach,
  • zmarł wskutek odniesionych ran.

Informacji jest coraz więcej i więcej, a każda z nich coraz bardziej wciąga w fascynująca historię kaliskich epizodów wojny polsko-bolszewickiej. Pomocą służą nie tylko dokumenty, ale i pomocne bibliotekarki, które chętnie sięgną do historii swoich rodzin, które nierozerwalnie wiążą się z badaną przez Ciebie tematyką.

Nagroda

Wychodzisz z biblioteki i idziesz w kierunku przystanku. Mimo wcześniejszych obaw, to był bardzo dobrze spędzony czas. Zyskałeś sporo nowych wiadomości o ludziach, którzy sto lat temu walczyli o wolność swojej i Twojej ojczyzny.  Jak wypali Twój pomysł z rozszerzeniem tematu o inne jednostki, to piątkę będziesz miał na bank. A może i szóstkę?

Notatki zamieniają się w prace, a praca w dobrą ocenę, którą dostaje bohater gry. A jaka nagroda czeka na gracza? Wciągająca gra, która w fascynujący sposób prowadzi przez kaliskie ścieżki, wiodące do osiemnastej decydującej bitwy w dziejach świata i innych potyczek na froncie polsko-bolszewickiej wojny.

Żeby tę nagrodę zdobyć, wystarczy wejść na stronę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, zeskanować znajdujący się tam kod QR i podążyć online kaliskimi ścieżkami w wojnie polsko-bolszewickiej.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]