Home » Edukacja ekologiczna przez grywalizację!

Czy można połączyć smartfona, aktywne spędzanie czasu i ekologię? Jak najbardziej! W 2023 roku współpracowaliśmy przy tworzeniu ekologicznych gier dla Śląskiego Ogrodu Botanicznego – instytucja podjęła się realizacji aż trzech tytułów w tej tematyce. Projekty zostały sfinansowane z funduszy Iceland Liechtenstein Norway grants. W jaki sposób edukacja ekologiczna idzie w parze z dobrą zabawą na świeżym powietrzu?

Zielona przygoda w Czerwonym Ogrodzie - ekologiczna, mobilna gra miejskaZielona przygoda w Czerwonym Ogrodzie

„Zielona Przygoda w Czerwonym Ogrodzie” to ekologiczna, interaktywna gra planszowa, w której gracze wcielają się w role ogrodników. Ich zadaniem jest pielęgnowanie roślin i dokonywanie wyborów dotyczących gatunków sadzonych na rabatach, tak aby pozytywnie wpływały na różnorodność biologiczną. Podczas spacerów po Śląskim Ogrodzie Botanicznym, zwłaszcza w jego części zwanej Ogród Czerwony, gracze odkrywają Karty Wiedzy (pod którymi kryją się pytania dotyczące roślinności ogrodu), a także Karty Zależności (po odkryciu których muszą podejmować decyzje sprzyjające zachowaniu równowagi ekosystemów i różnorodności roślin). Poprzez podejmowanie trafnych decyzji i udzielanie poprawnych odpowiedzi, gracze zdobywają punkty, które można wymienić na rośliny niezbędne do obsadzenia rabat stworzonych z traw, kwiatów i ziół, korzystnych dla ekosystemu.

 

Przybysze z planety BlueGreen - ekologiczna, mobilna gra terenowaPrzybysze z planety BlueGreen

„Przybysze z planety BlueGreen” to mobilna gra terenowa, która niesie za sobą wartości edukacyjne dotyczące urbanistyki oraz zmian klimatycznych. Gracz wciela się w rolę planisty miejskiego, a jego zadaniem jest poznanie Mikołowa, zidentyfikowanie trudności jakie przed nim stoją i znalezienie odpowiednich rozwiązań dla przyszłych wyzwań. Uprzednio jednak uczestnicy muszą poznać historię miasta i dostrzec zależności wynikające ze zmieniającego się klimatu. Przewodnikiem w grze są przybysze z odległej planety BlueGreen, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym błękitno-zielonej infrastruktury miasta.

 

 

Odgłosy doliny - ekologiczna, mobilna gra rowerowaOdgłosy Doliny… mobilna gra rowerowa

Mobilna gra terenowa „Odgłosy Doliny” to wyjątkowy projekt, ponieważ trasę wiodącą wzdłuż Doliny Rzeki Jamny pokonuje się… na rowerach! Głównym motywem jest szeroko pojęta przyroda i jej ochrona. Zadaniem gracza jest zdobycie magicznych kluczy, które otworzą bramę lasu. W grze spotykamy postaci takie jak duch lasu, charyzmatyczny leśnik, skrzat, krasnal czy nawet mówiące paprocie. Oprócz fabularnej strony gry, istotna jest również warstwa ekologiczna, a w niej pytania dotyczące walorów krajobrazowych Doliny Rzeki Jamny oraz jej różnorodności gatunkowej, ze szczególnym uwzględnieniem roślin chronionych i rzadkich. Dodatkowo, poruszane są kwestie związane z życiem zwierząt w środowisku rzeki i lasu.

 

Gra ekologiczna dla Twojej instytucji

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Ziemi – to doskonała okazja, by zastanowić się nad tym, jak promować ekologiczne wartości wśród lokalnej społeczności. Patrząc na powyższe zdjęcia, uśmiechnięte twarze, a także odzew graczy możemy śmiało stwierdzić, że gry ekologiczne doskonale spełniają to zadanie!

Jesteś zainteresowany stworzeniem gry w tematyce ekologii dla swojej instytucji? Skontaktuj się z nami! Wspólnie zadbamy o ciekawą warstwę fabularną, odpowiedni przekaz idei i dobrą zabawę dla uczestników. Ponadto, gra powstaje podczas warsztatów organizowanych dla odbiorców – wówczas zbieramy wszystkie pomysły i powstaje wstępny projekt. Następnie wprowadzamy poprawki i dodajemy atrakcyjne grafiki. Na koniec otrzymujesz od nas gotową grę i wspólnie organizujemy premierę. Brzmi ciekawie, prawda?

Zdjęcia w artykule pochodzą ze strony Mikołów dla klimatu

Masz pytania? Napisz do nas!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]