Home » „Echa Victorii… 350 km dalej”

Jest sierpień, 1920 roku. Rzeczpospolita jeszcze nie okrzepła, jednak już czeka ją ogromne wyzwanie. Wojna. Ledwo odzyskana niepodległość jest zagrożona przez nadciągającego ze wschodu wroga. Cały kraj jednoczy się w wysiłku. W mobilnej grze terenowej „Echa Victorii… 350 km dalej” jak w soczewce zostały odzwierciedlone gorące dni sierpnia 1920 roku na terenie małej miejscowości Chludowo, niedaleko Poznania. 

Chludowo 1920 w fabule gry

Choć Wielkopolska znajduje się w trudnej sytuacji gospodarczej, wśród mieszkańców wsi panuje powszechna zgoda – trzeba walczyć i każdy powinien tę walkę wspierać tak, jak może.

W Chludowie, jak w wielu miejscowościach, obywatele spontanicznie powołują Komitet mający wspierać narodowy trud wojenny. Z niedalekiego  Poznania do Chludowa przyjeżdżają oddelegowani dziennikarze, mający relacjonować prace Komitetu. Z dnia na dzień napięcie rośnie. Wszyscy z niecierpliwością czekają na nowe wiadomości z frontu, których dostarcza przede wszystkim „Dziennik Poznański”.

Echa VictoriiEcha VictoriiEcha VictoriiEcha VictoriiEcha Victorii

350 kilometrów od wojny

Gracze wcielają się w postaci wysłanych z Poznania dwójki dziennikarzy Dziennika Poznańskiego. Sytuacja mieszkaniowa w mieście jest ciężka, więc kto może opuszcza miasto. 350 km dalej dzieje się wojna. Marzeniem bohaterów jest wziąć w niej udział jako korespondenci wojenni.

Celem postaci graczy będzie wsparcie Komitetu i obywateli Chludowa w ich wysiłku na rzecz trudu wojennego. Jeśli wszystko pójdzie po ich myśli uda im się wspólnie zebrać fundusze i zapasy dla oddziału zwerbowanych z Wielkopolski żołnierzy.  Będzie to szansa dla bohaterów, aby dostarczyć je osobiście na front i sporządzić tam relacje, na którą czekają rodziny żołnierzy.

Przemierzając miejscowość, w trakcie gry uczestnicy wezmą udział w szeregu zadań. Współpracować będą z okolicznymi urzędnikami, wpływowymi osobistościami, jak i zwykłymi ludźmi. Poznają w ten sposób realia panujące w Chludowie w 1920 roku. Wspomagając lokalną społeczność zaskarbią sobie jej szacunek, co pomoże im ostatecznie wyruszyć na front.

 

Echa Victorii… 350 km dalej

Projekt „Echa Victorii…350 km dalej” jest realizowany przez Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las Składa się z kilku etapów, z których gra terenowa gra mobilna w aplikacji ActionTrack jest etapem końcowym.

W związku z tym, jej przygotowanie poprzedzały:

  • spacer historyczny po miejscowości Chludowo z miejscowym historykiem Ryszardem Chruszczewskim (konsultantem merytorycznym;
  • warsztaty poszukiwania źródeł, głównie prasy z tamtego okresu. Ale też odkrywania budynków sprzed 100 lat i śladów historii na miejscowym cmentarzu;
  • warsztaty projektowania gier w ActionTrack dla uczniów miejscowej szkoły.

W grze wykorzystano materiały prasowe z „Dziennika Poznańskiego”, „Orędownika Powiatu Wschodnio – Poznańskiego”  oraz „Kuriera Poznańskiego” z 1920 roku a także fotografie ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Partnerami projektu są: Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej oraz Stowarzyszenie Artystyczne „Twórczość bez granic”

Premiera gry – 25 września 2020 roku. Zapraszamy do Chludowa! Warto dodać, że gra będzie dostępna w wersji spacerowej do końca wakacji 2021 roku.

 

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]