Home » Złap cynk! Poznaj przedwojenne Tarnowskie Góry z ActionTrack

Tarnowskie Góry mają naprawdę ciekawą historię!Czy można podróżować w czasie? Teoretycznie, nie… Ale z pomocą platformy ActionTrack potrafimy trochę nagiąć rzeczywistość! 27 czerwca w Tarnowskich Górach wypadł nie w 2021 roku, ale w epoce międzywojnia.

„Cynk z TG” to terenowa gra mobilna, dzięki której mogłam poznać anegdotki i ploteczki z dawnych Tarnowskich Gór. Ciekawe opowieści odkryły przede mną historię tego miasta – nie ograniczając jej do znanej narracji o kopalniach. Bo przecież codzienność mieszkańców TG nie ograniczała się tylko do wydobywania kruszców. Trzeba było przecież zadbać o zakupy spożywcze, czasem wyjść ze znajomymi, wybrać się do parku.

Historia opowiedziana inaczej

Historię miasta można poznawać także poprzez gryStowarzyszenie „Góry Kultury” przybliża tę nieoczywistą historię swojego miasta. Trasa gry prowadzi między miejscami spotkań tarnogórzan, popularnymi kawiarniami i codziennymi sprawami. Kto mieszkał w Ratuszu? Kim był pies Yellow? Gdzie w TG można było kupić najlepszy chleb? To właśnie takie rzeczy – codzienne drobiazgi – tworzyły rzeczywistość Tarnowskich Gór prawie 100 lat temu.

Gracz spotyka na swojej drodze postacie zajęte swoimi sprawami: odprowadza emerytowanego gwarka do Ratusza, pomaga młodemu Aljzowi z zakupami, wykręca się od spożywania trunków w słynnym lokalu. Każda z tych osób dorzuca kilka nowych informacji o świecie sprzed 100 lat.

Cynk z TG – premierowa rozgrywka

Gracze tuż przed startem - czy wszyscy złapią cynk?Na starcie stanęło prawie dwadzieścia drużyn, które chciały poznać tę nieoczywistą historię swojego miasta. Najszybsi dość długą (bo prawie 5-kilometrową!) trasę pokonali w godzinę! Inni zaś robili po drodze postoje, korzystając z szerokiej oferty gastronomicznej miasta ;). Wszystkie drużyny dotarły jednak do mety w wyznaczonym czasie, a najlepsi otrzymali nagrody.

Z ciekawością słuchałam wymienianych po spacerze uwag – dominował zachwyt nad ciekawą historią miasta. Choć gracze mieszkają na co dzień w Tarnowskich Górach, to wiele informacji było dla nich nowością. I tak sobie myślę, że doskonale to rozumiem – w końcu najciemniej pod latarnią. Sama długo nie znałam wszystkich fascynujących opowieści z mojego rodzinnego miasta. Może o nim ktoś kiedyś napisze grę?

Podróżuj w czasie i odkrywaj świat!

Jeśli chcecie cofnąć się w czasie i złapać cynk z TG – to przez najbliższy rok możecie zeskanować kod i wyruszyć na wycieczkę w czasie i przestrzeni. Uwaga, ta historia naprawdę wciąga!

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]