Home » Rozegrany Pińczów. Wielkoformatowa gra planszowa

Rozegrany Pińczów. Wielkoformatowa gra planszowa

by Gabriela
Opublikowano:
Pińczów - gra wielkoformatowa

Gamifikacja ważnych wydarzeń historycznych i rocznic to sprawdzony sposób na aktywną i włączającą edukację. Warsztaty z tworzenia mobilnych gier miejskich w aplikacji ActionTrack sprawdzają się pod tym względem doskonale. Jednak tym razem Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie postanowiła uczcić 160 rocznicę powstania styczniowego przygotowując wielkoformatową grę planszową. Do jej współtworzenia zaprosiła pińczowską młodzież.

Akcja: integracja!

Na stworzenie prototypów naszych wielkoformatowych gier planszowych mieliśmy 2 dni warsztatowe, w sumie 10 godzin. Zaczęliśmy zatem od rundki zapoznawczej, która w tym wypadku okazała się niezwykle ważna, gdyż 14 osobowa grupa uczestników przyjechała z trzech różnych szkół. Aby urozmaicić tę część, wykorzystaliśmy niezwykłe ilustracje z gry „Dixit”. Później rozegraliśmy kilka rundek w spersonalizowaną wersję „Taboo” aby zakończyć niezwykle widowiskową grą „Tic tac Boom!”

Akcja: inspiracja!

Wprowadzanie różnego typu gier karcianych, planszowych i słownych podczas całych warsztatów miało nie tylko zintegrować grupę i pobudzić jej kreatywność, lecz przede wszystkim zainspirować młodzież i pokazać, jak bardzo szeroki jest wachlarz mechanik i elementów urozmaicających grę. Okazało się to szczególnie ważne, gdyż w początkowych rozmowach młodzież przyznała, że zna raczej takie gry jak szachy, warcaby oraz „Monopoly”.

Z tego też powodu kolejną część warsztatów poświęciliśmy na dokładne zbadanie i rozegranie w grupach kilku gier historycznych. Na naszych stolikach pojawiły się takie klasyki jak „Kolejka” czy „Pan tu nie stał”. Sięgnęliśmy też po mniej znane „Letnisko” czy bardzo złożone „Drogi do niepodległości”. Następnie rozmawialiśmy o plusach i minusach każdej z gier, co nam się podobało, a co nie i dlaczego. Na bazie tego doświadczenia wypisaliśmy elementy gier planszowych i dokładnie je omówiliśmy.

Akcja: kreacja!

Drugi dzień warsztatów skupiał się na pracy własnej uczestników. Rozpoczęliśmy od wysłuchania prelekcji na temat przebiegu powstania styczniowego na Ponidziu, a następnie przystąpiliśmy do tworzenia fabuł. Po akceptacji wątków fabularnych, rozpoczęły się dyskusje na temat rozwiązań mechanicznych. Po całym dniu intensywnej pracy powstały cztery wciągające, a przede wszystkim grywalne prototypy wielkoformatowej gry planszowej. Finałem naszego spotkania było wybranie tytułu naszej gry.

Efekty intensywnej pracy pińczowskiej młodzieży będzie można oglądać już 18.03 podczas premiery gry! Działanie jest realizowane w ramach projektu „Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na Ponidziu. Szlak bojowy rotmistrza Jana Newlina Mazarakiego”.

Tak jak powstańcy styczniowi - plakat premiery gry wielkoformatowej

Grali z nami:

Szkoła podstawowa w Brześciu
Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie
Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie

 

    Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i porozmawiamy o szczegółach. Pamiętaj, że każda gra jest inna, więc jej cena zależy od stopnia skomplikowania i ilości czasu, jakiego będzie wymagać jej przygotowanie. Im więcej szczegółów podasz nam na początku, tym szybciej wyślemy Ci naszą ofertę!

    Co chcesz zorganizować? *

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]