Home » Moje miejsce na ziemi 2023 – środki na promowanie lokalnego patriotyzmu

Moje miejsce na ziemi 2023 – środki na promowanie lokalnego patriotyzmu

by Łukasz Braun
Opublikowano:
Moje miejsce na ziemi 2023

Miejsce to nie tylko fizyczna przestrzeń, ale także lokalna kultura, społeczność, aktywność ludzi oraz wspólne doświadczenia i wspomnienia. Miejsca zachowują swoją charakterystykę, choć stale się zmieniają. Za kontynuację ich rozwoju odpowiadają instytucje publiczne, centra kultury… i Ty! Fundacja ORLEN uruchomiła właśnie szóstą edycję programu „Moje miejsce na ziemi”, w ramach której przygotowała granty o wysokości 10 000, 15 000, 20 000 oraz 25 000 zł na projekty związane z ekologią, sportem, bezpieczeństwem, kulturą czy ochroną zwierząt. Celem programu jest wspieranie lokalnej społeczności w różnych zadaniach – to lokalność jest tutaj kluczowa. Grantobiorcy mają „zmieniać swoje miejsce na Ziemi”.

Dla kogo?

Wniosek o grant mogą składać instytucje, stowarzyszenia, fundacje i organizacje pożytku publicznego, a także szkoły czy koła gospodyń wiejskich. W regulaminie znajdziemy listę podmiotów, które nie mogą brać udziału w naborze. Są to m.in. partie polityczne, przedsiębiorstwa, spółdzielnie socjalne oraz spółki, także te non-profit. 

Ważne terminy

Wnioski należy składać do końca lipca. Realizację projektu będzie można zacząć już we wrześniu, a projekt powinien zostać zakończony do 30 czerwca 2024 roku. Jest to więc okazja na podejmowanie inspirujących działań w tak zwanym „martwym sezonie” – zimą i wczesną wiosną.

Szczegółowe informacje o programie na stronie organizatora.

Moje miejsce na ziemi 2023 – inspiracje

Fundacja Orlen sporo pomysłów podrzuca już w regulaminie, wskazując na konkretne obszary, które warto objąć działaniami. Wśród celów programów wymienia  na przykład upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz promocję zdrowia, ale także tematy związane z historią i lokalnym dziedzictwem.

Wśród pomysłów Fundacja Orlen podpowiada festiwale, projekcje filmowe, aktywności sportowe, edukacyjne czy ekologiczne, a my dorzucimy do tego gry, przewodniki mobilne i warsztaty dla młodzieży, seniorów lub międzypokoleniowe.

Mobilny przewodnik z wykorzystaniem ActionTrack to świetna możliwość zaprezentowania bogactwa lokalnej architektury czy historii. Mieszkańcy i turyści będą mieli okazję spojrzeć na znane sobie miejsca z innej perspektywy i poznać ich historię. Aplikacja sama poprowadzi ich w konkretne miejsca i wyświetli najważniejsze informacje.

Sprawdź te gry na temat lokalnego dziedzictwa, które stworzyliśmy wspólnie z instytucjami kultury:

Gra wielkoformatowa w Pińczowie już rozegrana.Inną opcją działań na rzecz lokalnej społeczności mogą być gry wielkoformatowe przybliżające historię miejscowości lub promujące zdrowe nawyki. Takie gry może zaprojektować młodzież – może przy współudziale seniorów? 

Napisz do nas, a wspólnie znajdziemy ciekawe koncepcje dla Twojej społeczności!

Chcesz wziąć udział w programie „Moje miejsce na ziemi”? Szukasz pomysłu dla Twojej instytucji? Masz pomysł, ale chcesz go skonsultować? Skontaktuj się z nami!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]