Home » Tajemnica zaginionych wersetów – przykład gry terenowej z BLISKO w Turku

Tajemnica zaginionych wersetów – przykład gry terenowej z BLISKO w Turku

by Gabriela
Opublikowano:
Tajemnica zaginionych wersetów

Do tej pory Turek kojarzył mi się głównie z nabiałem – ze względu na zakład mleczarski zlokalizowany w tym mieście. Okazało się jednak, że ta urocza miejscowość kryje w sobie dużo więcej! Przede wszystkim wspaniałych ludzi, pracowników kultury, którzy wychodzą ze swoich instytucji, by jeszcze lepiej działać na rzecz mieszkańców. A także – mnóstwo poezji. Przekonali się o tym również uczestnicy gry „Tajemnica zaginionych wersetów”. 

Partnerstwo w bibliotece

Przyjechałam do Turku, bo szkolić miejscowych działaczy w zakresie gamifikacji. W budynku biblioteki – organizatora całego przedsięwzięcia – spotkałam się z edukatorami, nauczycielami, członkami stowarzyszeń. Takie mieszane towarzystwo to efekt partnerstwa zawartego pod przywództwem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w ramach konkursu BLISKO 2021. Wdrożenie technologii ActionTrack miało na celu podniesienie kompetencji pracowników instytucji kultury, którego efektem będą działania na rzecz lokalnej społeczności. Czyli gra miejska, która przybliży mieszkańcom ważne, lokalne historie.

Poezja nas uratuje!

Tymi historiami był Turkowski ruch poetycki. Muszę przyznać, że zaskoczył mnie rozmach, z jakimi działali miejscowi poeci: nie spodziewałam się tylu utalentowanych osób w jednym miejscu! Bardzo szybko okazało się, że materiału na grę mamy aż nadto i trzeba było przeprowadzić porządną selekcję.

Szkolenie miało charakter praktyczny, choć oczywiście nie zabrakło teorii tworzenia gier. Wszystkie teoretycznie informacje od razu były wykorzystywane w konkretnym celu. I tak po wstępnie na temat fabuły grupa bardzo szybko opracowała swój autorski pomysł. Uczestnicy szkolenia postanowili pójść w lekko horrorowy, tajemniczy klimat. Gracze będą musieli uratować swoją miejscowość przed nienazwanym Przedwiecznym Złem – trochę jak z Lovecrafta. Ratunkiem zaś będzie poezja. 

Tajemnica zaginionych wersetów

Uczestnicy szkolenia bardzo szybko rozwinęli skrzydła i przerzucali się pomysłami oraz anegdotkami o poetach. Ledwo nadążali to wszystko zapisywać, by móc wykorzystać te informacje w scenariuszu gry. Po intensywnej burzy mózgów podzieliliśmy się na mniejsze drużyny, z których każda opracowała swój fragment. Potem pozostało tylko połączyć wszystko w całość, stworzyć grafiki… i zaprosić mieszkańców do gry!

Tajemnica zaginionych wersetów

Źródło: iturek.net

Zdjęcia pochodzą ze strony iturek.net. Kliknij tutaj i zobacz całą fotorelację

Premierę „Tajemnicy zaginionych wersetów” podzielono na dwie części. W godzinach przedpołudniowych szlak turkowskiej poezji pokonywali uczniowie, a wieczorem – wśród jesiennej ciemności – z Przedwiecznym Złem mierzyli się dorośli mieszkańcy Turku. Najlepsi gracze zostali oczywiście nagrodzeni – nie tylko obcowaniem z poezją 😉.

Realizacja gry w ramach programu BLISKO

Zarówno szkolenie, jak i gra, stanowiły część większego projektu realizowanego w ramach konkursu BLISKO. Wniosek, opracowany przez pracownice biblioteki zakładał stworzenie diagnozy, podnoszenie kompetencji i szereg działań skierowanych do lokalnej społeczności. Gra miejska była elementem projektu o nazwie „Poetycki Turek”, w ramach którego odbyły się także cykl spotkań z poetami oraz uroczysta gala połączona z prezentacją filmu. 

Dowiedz się więcej o programie BLISKO ➔

Chcesz skonsultować swój wniosek? Zainteresował Cię temat grywalizacji? Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach pozyskania środków na stworzenie edukacyjnej gry terenowej w ActionTrack? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]