Home » Mobilna gra miejska „Szyfry do poznania” – wideorelacja z premiery

Mobilna gra miejska „Szyfry do poznania” – wideorelacja z premiery

by Łukasz Braun
Opublikowano:
mobilna gra miejska szyfry do poznania

Mobilna gra miejska „Szyfry do poznania” opowiada o początkach złamania szyfru Enigmy. Została stworzona w ActionTrack z okazji 1. urodzin działalności Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu w ramach projektu „Na tropie Enigmy”. Projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Centrum Szyfrów Enigma

maszyna szyfrująca24 września 2021 r. w Poznaniu uroczyście otwarto Centrum Szyfrów Enigma. To nowoczesna instytucja kultury prowadząca działania edukacyjne, kulturalne i naukowe. Głównym celem jej działań jest upowszechnianie wiedzy na temat złamania przez polskich kryptologów szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Ich sukces był ogromnym wkładem w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej.

W pierwszą rocznicę istnienia instytucji odbyła się premiera gry mobilnej pt. „Szyfry do poznania”. Tematem gry jest historia tajnego kursu szyfrów, który w Poznaniu ukończyło wielu wybitnych kryptologów. Wśród nich byli również „pogromcy” Enigmy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Projekt gry powstał w czerwcu podczas warsztatów z uczniami Technikum Energetycznego im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu. Następnie gra została „doszlifowana” przez doświadczonego twórcę gier z Good Games – Wojtka Kloca.

W grze udział mogą brać zarówno gracze indywidualni jak i 2-3 osobowe drużyny. Gracze wcielają się w rolę kryptologów-amatorów, którzy pomagają bohaterom gry odnaleźć zaginione dokumenty Biura Szyfrów. Fabuła gry jest skomplikowana, ale bardzo wciągająca.

Każdy może łamać szyfry

W czwartek 22 września 2022 r. odbyła się prapremiera gry przeznaczona dla przedstawicieli lokalnej prasy. Dziennikarze jako pierwsi mieli okazję zapoznać się z grą, zrecenzować ją i stworzyć krótką relację z rozgrywki dla swoich odbiorców.

W dniu oficjalnej premiery (24.09.2022 r. ) graczom sprzyjała pogoda, ale przeszkadzały wszechobecne w Poznaniu rozkopy na remontowanych ulicach. Pierwsze drużyny dotarły do mety po niespełna 3 godzinach. Zmęczeni, ale zadowoleni gracze chętnie dzielili się wrażeniami. Opowiadali, że dużo się nauczyli, a zagadki wymagały porządnego rozruszania szarych komórek. Największym sukcesem gry jest fakt, że dobrze się z nią bawiła nie tylko młodzież, ale także drużyny „rodzinne” – składające się z osób dorosłych, nastolatków i młodszych dzieci.

Mobilna gra miejska „Szyfry do poznania” – obejrzyj wideorelację!

Mobilna gra miejska „Szyfry do poznania” – jak zagrać?

Gra „Szyfry do poznania” jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Aby rozpocząć przygodę na ulicach Poznania wystarczy telefon z dostępem do internetu oraz z zainstalowaną bezpłatną aplikacją ActionTrack. W grę można zagrać również w wersji „kanapowej” z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Podsumowując, to ciekawa pozycja dla wszystkich, którzy interesują się historią, kryptologią lub po prostu matematyką. Kody do gry można uzyskać w siedzibie Centrum Szyfrów Enigma.

Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia mobilnych gier terenowych z wykorzystaniem fińskiej platformy ActionTrack? Napisz na: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]