Edukacja patriotyczna to temat, który niejednokrotnie spędza sen z powiek. Często kojarzy się bowiem z nudnymi akademiami, podczas których dzieci stoją na baczność i odliczają czas do końca. O patriotyzmie można jednak uczyć inaczej – wykorzystując nowoczesne technologie i język młodzieży. Program Koalicje dla Niepodległej to doskonała okazja, by mówić o patriotyzmie w taki właśnie atrakcyjny sposób.
Patriotyzm to nie tylko szkolne apele
Zacząć należy od tego, czym właściwie jest patriotyzm i cała edukacja zbudowana wobec niego. To promowanie wartościowych postaw, które zakładają szacunek do kraju i zamieszkujących go ludzi, a także znajomość historii. Aby kreować takie potrzeby w młodych ludziach, trzeba mówić ich językiem. Trzeba wysyłać taki komunikat, żeby był dla nich zrozumiały i atrakcyjny. Patriotyzm nie może im się kojarzyć z długimi godzinami spędzanymi na baczność – patriotyzm powinien być dla młodych radosną postawą, którą mogą realizować na co dzień.
Jak to zrealizować? Na przykład za pomocą gier.
I nie na w tym nic dziwnego: motywy historyczne można znaleźć dzisiaj w wielu głośnych na całym świecie tytułach. Przykładem takiej gry, budującej zainteresowanie historią, jest Kingdom Come: Deliverence albo This War of Mine, która miała nawet znaleźć się na liście szkolnych lektur.
Graj w patriotyzm, czyli edukacja patriotyczna dla młodzieży
Walka o niepodległość to temat, na kanwie którego powstało wiele tekstów kultury – także gier, w tym mobilnych gier terenowych stworzonych w ActionTrack.
Dowiedz się więcej o grach zrealizowanych w ramach programu Koalicje dla Niepodległej ➔
Instytucje sięgają chętnie po ten model edukacji, bo wiedzą, że jest on skuteczny. Dzieci i młodzież mają okazję przeżyć historię niejako na własnej skórze, choć w bezpiecznych warunkach dzisiejszej – wolnej – Polski. Wcielają się w role swoich rówieśników sprzed lat, czasem zmieniają się w żołnierzy, a jeszcze innym razem otrzymują ważną misję do wykonania.
Uczą się poprzez doświadczenie. Taka wiedza zostaje z nimi na dłużej. Przeżyta historia utrwala się w pamięci bardziej niż ta tylko przeczytana.
Gracz-detektyw, który musi odzyskać ściśle tajne dokumenty, zapamięta tę historię ze wszystkimi jej detalami. Takie zadanie postawiła przed młodzieżą Biblioteka w Rumii. W grze „Pociąg do nieśmiertelności” gracze cofnęli się do 1920 roku, by zrozumieć, jak wydarzenia w całym kraju splatały się we wspólną, ogólnonarodową walkę o niepodległość.
Patriotyzm lokalny i ścieżki do niepodległości
Te drobne z pozoru wydarzenia w całym kraju skumulowały się w końcu w sukces: w niepodległą Polskę. Wiele gier, które realizowaliśmy z bibliotekami i innymi instytucjami kultury, dotykało takich właśnie lokalnych tematów. Warto dodać, że takie regionalne opowieści realizują cele programu Koalicje dla Niepoległej – tym bardziej warto więc po nie sięgnąć.
Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach sfinansowania mobilnej gry terenowej w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej 2022”? Obejrzyj nagranie webinarium! ➔
Świetnym przykładem gry opierającej się na lokalnej historii jest „Niepodległa na fali”. Gra przybliża graczom historię radiowywiadu wojskowego, który przez dwie doby zakłócał łączność między sztabem a 4. armią bolszewicką, co skutecznie wykluczyło ją z Bitwy Warszawskiej. Radiotelegrafiści ze stacji na warszawskiej cytadeli nadawali wersety z Biblii, uniemożliwiając wrogim wojskom komunikację. Gracze poznawali tę historię, bezpośrednio się w nią angażując i rozwiązując zadania. Warto wspomnieć, że gra „Niepodległa na fali” była realizowana właśnie w ramach programu Koalicje dla Niepodległej.
Lokalną historię wykorzystało także Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, rozgrywając grę w szczególnym miejscu – gracze przemierzali las, który był świadkiem największej partyzanckiej bitwy, bitwy pod Osuchami.
Takie miejscowe historie pojawiły się w grze „Oni byli pierwsi”. Opowiada ona kozienickich legionistach i osobach wspierających „tyły” armii w 1915 roku, czyli o kobitach i mężczyznach, którzy dostarczali żołnierzom czysty ubiór, żywność i broń. Trudno wyobrazić sobie losy wojny bez dzielnych cywilów, którzy nierzadko ryzykowali życie, by umożliwić żołnierzom realizowanie ich zadań.
Postaw na nowoczesność i zagraj z nami!
Zorganizuj mobilną grę terenową u siebie i pokaż swojej młodzieży, że edukacja patriotyczna wcale nie jest nudna! Zaraź młodych ludzi miłością do kraju i historią – chętnie Ci w tym pomożemy!