Home » Mobilne gry terenowe – nowoczesna edukacja patriotyczna

Edukacja patriotyczna to temat, który niejednokrotnie spędza sen z powiek. Często kojarzy się bowiem z nudnymi akademiami, podczas których dzieci stoją na baczność i odliczają czas do końca. O patriotyzmie można jednak uczyć inaczej – wykorzystując nowoczesne technologie i język młodzieży. Program Koalicje dla Niepodległej to doskonała okazja, by mówić o patriotyzmie w taki właśnie atrakcyjny sposób.

Patriotyzm to nie tylko szkolne apele

Niepodległa 2022 - Flaga PolskiZacząć należy od tego, czym właściwie jest patriotyzm i cała edukacja zbudowana wobec niego. To promowanie wartościowych postaw, które zakładają szacunek do kraju i zamieszkujących go ludzi, a także znajomość historii. Aby kreować takie potrzeby w młodych ludziach, trzeba mówić ich językiem. Trzeba wysyłać taki komunikat, żeby był dla nich zrozumiały i atrakcyjny. Patriotyzm nie może im się kojarzyć z długimi godzinami spędzanymi na baczność – patriotyzm powinien być dla młodych radosną postawą, którą mogą realizować na co dzień.

Jak to zrealizować? Na przykład za pomocą gier.

I nie na w tym nic dziwnego: motywy historyczne można znaleźć dzisiaj w wielu głośnych na całym świecie tytułach. Przykładem takiej gry, budującej zainteresowanie historią, jest Kingdom Come: Deliverence albo This War of Mine, która miała nawet znaleźć się na liście szkolnych lektur.

Graj w patriotyzm, czyli edukacja patriotyczna dla młodzieży

Walka o niepodległość to temat, na kanwie którego powstało wiele tekstów kultury – także gier, w tym mobilnych gier terenowych stworzonych w ActionTrack.

Dowiedz się więcej o grach zrealizowanych w ramach programu Koalicje dla Niepodległej ➔

Koalicje dla Niepodległej 2022Instytucje sięgają chętnie po ten model edukacji, bo wiedzą, że jest on skuteczny. Dzieci i młodzież mają okazję przeżyć historię niejako na własnej skórze, choć w bezpiecznych warunkach dzisiejszej – wolnej – Polski. Wcielają się w role swoich rówieśników sprzed lat, czasem zmieniają się w żołnierzy, a jeszcze innym razem otrzymują ważną misję do wykonania.

Uczą się poprzez doświadczenie. Taka wiedza zostaje z nimi na dłużej. Przeżyta historia utrwala się w pamięci bardziej niż ta tylko przeczytana.

Gracz-detektyw, który musi odzyskać ściśle tajne dokumenty, zapamięta tę historię ze wszystkimi jej detalami. Takie zadanie postawiła przed młodzieżą Biblioteka w Rumii. W grze „Pociąg do nieśmiertelności” gracze cofnęli się do 1920 roku, by zrozumieć, jak wydarzenia w całym kraju splatały się we wspólną, ogólnonarodową walkę o niepodległość.

Patriotyzm lokalny i ścieżki do niepodległości

Te drobne z pozoru wydarzenia w całym kraju skumulowały się w końcu w sukces: w niepodległą Polskę. Wiele gier, które realizowaliśmy z bibliotekami i innymi instytucjami kultury, dotykało takich właśnie lokalnych tematów. Warto dodać, że takie regionalne opowieści realizują cele programu Koalicje dla Niepoległej – tym bardziej warto więc po nie sięgnąć.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach sfinansowania mobilnej gry terenowej w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej 2022”? Obejrzyj nagranie webinarium! ➔

Obejrzyj nagranie webinarium o programie Koalicje dla Niepodległej 2022

 

Świetnym przykładem gry opierającej się na lokalnej historii jest „Niepodległa na fali”. Gra przybliża graczom historię radiowywiadu wojskowego, który przez dwie doby zakłócał łączność między sztabem a 4. armią bolszewicką, co skutecznie wykluczyło ją z Bitwy Warszawskiej. Radiotelegrafiści ze stacji na warszawskiej cytadeli nadawali wersety z Biblii, uniemożliwiając wrogim wojskom komunikację. Gracze poznawali tę historię, bezpośrednio się w nią angażując i rozwiązując zadania. Warto wspomnieć, że gra „Niepodległa na fali” była realizowana właśnie w ramach programu Koalicje dla Niepodległej.

Lokalną historię wykorzystało także Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, rozgrywając grę w szczególnym miejscu – gracze przemierzali las, który był świadkiem największej partyzanckiej bitwy, bitwy pod Osuchami.

Takie miejscowe historie pojawiły się w grze „Oni byli pierwsi”. Opowiada ona kozienickich legionistach i osobach wspierających „tyły” armii w 1915 roku, czyli o kobitach i mężczyznach, którzy dostarczali żołnierzom czysty ubiór, żywność i broń. Trudno wyobrazić sobie losy wojny bez dzielnych cywilów, którzy nierzadko ryzykowali życie, by umożliwić żołnierzom realizowanie ich zadań.

Postaw na nowoczesność i zagraj z nami!

Zorganizuj mobilną grę terenową u siebie i pokaż swojej młodzieży, że edukacja patriotyczna wcale nie jest nudna! Zaraź młodych ludzi miłością do kraju i historią – chętnie Ci w tym pomożemy!

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach pozyskania środków na stworzenie patriotycznej gry mobilnej? Chcesz dowiedzieć się więcej o ActionTrack lub omówić swoje pomysły z naszymi specjalistami od grywalizacji? Napisz na: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]