Home » Patriotyczne mobilne gry terenowe i program Niepodległa (cz. 2): historie lokalne

Patriotyczne mobilne gry terenowe i program Niepodległa (cz. 2): historie lokalne

by Łukasz Braun
Opublikowano:
Historie lokalne

Każde miejsce ma swoją opowieść. Codziennie przecinamy ścieżki, którymi chodzili nasi przodkowie, bohaterowie dawnych historii. Jak opowiadać o nich młodszym pokoleniom? W dzisiejszych czasach możemy odkrywać te historie lokalne na nowo, wykorzystując technologię do zobrazowania wydarzeń sprzed lat. Na przykład przy pomocy gry terenowej. Pomoże nam w tym platforma ActionTrack.

„Cena nieśmiertelności” i „Cena wolności” / Lubań

Lubań to liczące ok. 21 tys. mieszkańców miasto w wojewódzkie dolnośląskim. Tamtejsza Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna już dwa razy zaprosiła lokalną młodzież do udziału w mobilnych grach terenowych o tematyce historycznej. W 2019 r. była to „Cena nieśmiertelności”, a w 2020 r. „Cena wolności – zostań legionistą”. Obie gry zostały zrealizowane w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Fabuła gry „Cena nieśmiertelności” skupiała się wokół poszukiwań fragmentów tajemniczego kryształu. Był to jednak tylko przyczynek do atrakcyjnego przybliżenia uczestnikom historii regionu a w szczególności samego miasta. Młodzież zdobywała wiedzę przez zabawę. Platforma ActionTrack pozwala tworzyć bardzo różnorodne zadania i zagadki. Część z nich polegała na tym, aby dojść w określone miejsce i zrobić zdjęcie. Inne z kolei wymagały uważnej lektury i spostrzegawczości, aby odnaleźć hasło, które należało następnie wpisać do telefonu.

Plakat gry mobilnej "Cena wolności - zostań legionistą"Kolejna gra zrealizowana przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lubaniu w ramach dotacji „Koalicje dla Niepodległej”, to „Cena wolności – zostań legionistą”. Tytuł gry był całkiem dosłowny, bowiem zabawa odbywała się w konwencji rekonstrukcji historycznej, a gracze naprawdę mieli okazję wcielić się w legionistów. Tym razem młodzi gracze wcielali się w rolę żołnierzy. W związku z tym zadania polegały m.in. przejściu musztry, narysowaniu mapy czy udzieleniu pierwszej pomocy. Gracze musieli korzystać z rekwizytów, a asystowali im aktorzy przebrani za legionistów.

Zrealizowane w Lubaniu mobilne gry edukacyjne to jeszcze jeden przykład, w jaki sposób aplikacja ActionTrack pozwala zdobywać i poszerzać wiedzę na temat lokalnej historii.

„Akcja Grzmot” / Skotniki

mobilna gra terenowaSkotniki to malownicza, otoczona sadami wieś w gminie Samborzec w województwie świętokrzyskim. To właśnie tam urodził się w 1984 r. Stanisław Grzmot-Skotnicki – żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego i generał Wojska Polskiego. To m.in. jemu poświęcona była gra „Akcja Grzmot” zrealizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Samborcu wspólnie z Good Games. Premierę gry poprzedziły warsztaty z odkrywania lokalnego dziedzictwa oraz szkolenie z obsługi platformy ActionTrack.

Premierę gry urozmaiciły pokazy historyczne. Skupiały się one na wydarzeniach z lokalnej historii. Uczestnicy mogli zobaczyć rekonstrukcję wizyty Józefa Piłsudskiego do dworku Skotnickich, a także prezentację tzw. Siódemki Beliny. Była to straż marszałka Piłsudskiego. W jej szeregach było aż 4 mieszkańców ziemi świętokrzyskiej.

W trwającej niemal 3 godziny grze terenowej „Akcja Grzmot” wzięło udział ok. 120 osób – młodzieży i dorosłych. W grze zamieszczone zostały m.in. fragmenty autentycznych tekstów oraz fotografie. Dzięki temu uczestnicy nie tylko świetnie się bawili, ale także wzbogacili wiedzę o swojej małej ojczyźnie i jej historii.

„Pociąg do Niepodległości” / Rumia

Gra miejska Pociąg do nieśmiertelnościRumia – wraz z Wejherowem i Redą tworzy tzw. Małe Trójmiasto Kaszubskie. Właśnie w Rumii osadzona była detektywistyczna gra terenowa „Pociąg do nieśmiertelności”. Za realizację gry odpowiedzialna była Stacja Kultura – Biblioteka Rumia. Wydarzenie było częścią projektu „100 tras edukacyjnych pomostem współpracy regionalnej. Koalicje dla Niepodległej”.

Akcja gry miała miejsce na tle wydarzeń historycznych z 1920 r., kiedy przez Rumię przejeżdżały oddziały Armii Hallera. Gracze wcielali się w rolę oficera żandarmerii wojskowej. Ich celem było odzyskanie ściśle tajnych dokumentów, które zostały skradzione z wojskowego pociągu.

Podczas gry uczestnicy rozwiązywali zadania rozmieszczone na ulicach upamiętniających postaci związane z walką o niepodległość.W ten sposób gracze poznali lokalne historie Rumii. Premiera gry była jednym z elementów świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Dowiedz się więcej o programie dotacyjnym „Niepodległa”

Spodobały Ci się nasze pomysły na patriotyczne mobilne gry terenowe? Chcesz stworzyć własną grę opartą o historie lokalne w programie „Niepodległa” 2022? Jeśli tak, skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]