Home » Gry w programie Koalicje dla Niepodległej 2022

Gry w programie Koalicje dla Niepodległej 2022

by Gabriela
Opublikowano:
Koalicje dla Niepodległej 2022

Właśnie trwa nabór do kolejnej edycji programu dotacyjnego Biura Promocji Niepodległa: „Koalicje dla Niepodległej” 2022. Jeśli Wasza instytucja znajduje się w miejscowości naznaczonej historią lat 1917-1922, kiedy Polska walczyła o niepodległość – ten program jest dla Was! Poznajcie jego zasady i dowiedzcie się, jak zorganizować historyczną grę terenową, która zaangażuje całą lokalną społeczność.

Koalicje dla Niepodległej

Podstawowe zasady programu „Koalicje dla Niepodległej” 2022:

  • projekty wnioskodawców muszą dotyczyć lat 1917-1922, czyli historii związanej z odzyskaniem niepodległości, przede wszystkim w kontekście regionalnym, lokalnym,
  • działania powinny być kierowane do szerokiej publiczności i wymagać aktywnego udziału odbiorców. Ich uczestnictwo będzie miało wpływ na ostateczny kształt rezultatów zadania,
  • wnioskodawca musi włączyć do organizacji projektu jeszcze dwie partnerskie organizacje, takie jak np.: szkoły, uczelnie, instytucje kultury, firmy lub spółdzielnie,
  • budżet wnioskowanego projektu powinien wynosić od 5.000 do 30.000 zł.

Wnioski można składać do 16.05.2022 roku do godziny 15:59 w systemie Witkac.

Stwórz grę terenową w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej” 2022!

Wśród kwalifikujących się działań, możliwych do realizacji w ramach projektu, znajdują się wystawy, działania online, szkolenia, rekonstrukcje historyczne oraz działania animacyjno-edukacyjne. Czyli na przykład gry terenowe, spacery tematyczne i quizy!

Gry to najlepsze narzędzie do nauki historii

Edukacyjne gry mobilne uczą poprzez zabawę. To najlepszy sposób nauki, ponieważ uczestnicy zdobywają wiedzę niejako przy okazji. Multimedialne gry oddziałują na wiele zmysłów i posługują się tekstem, dźwiękami, obrazem a nawet wideo. Przede wszystkim wykorzystują ulubione narzędzie młodych ludzi (i nie tylko młodych!), czyli smartfon. 

Uczestnicy gry przeżywają na nowo historie, które wydarzyły się wiele lat temu. Wcielają się w wybraną postać historyczną  i mierzą się z tymi samymi przeciwnościami, z którymi mierzył się niegdyś ich bohater. Aby je pokonać, muszą użyć wiedzy, logiki, sprytu, muszą też po prostu mieć szczęście. Czy ich decyzje będą miały konsekwencje? Oczywiście, że tak! Czas w grze ucieka, ilość punktów decyduje o wygranej, a konkurencja budzi prawdziwe emocje.

Przykład gry: quiz. Upamiętnij postać

Quiz, który składa się z serii pytań, ma za zadanie sprawdzenie wiedzy uczestników i nauczenie ich czegoś nowego. Kolejne pytania układają się w spójną historię i pokazują różnorodne aspekty jednej historii.

Przykładem gry upamiętniającej postać, zrealizowanej w ramach poprzednich edycji programu „Koalicje dla Niepodległej”, jest np. gra Wiktoria Witosa, zrealizowana w Czchowie przez Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji.

Uczestnicy wcielając się w trakcie gry w rolę żołnierza podejmują się szeregu działań poznając historię I wojny światowej, lat powojennych (w szczególności rok 1920) na arenie światowej, ogólnopolskiej oraz swojego regionu, uwzględniając w szczególności sylwetkę Wincentego Witosa – niezłomnego lokalnego patrioty, przywódcy ruchu ludowego walczącego o niepodległość i wyzwolenie narodu polskiego.

Przykład gry: spacer historyczny. Ożyw miejsce

Spacer historyczny opiera się na lokalnej trasie przez miejsca pamięci. Przy kolejnych budynkach i pomnikach uczestnicy poznają historie tych miejsc i mają szansę odtworzyć w wyobraźni dawny obraz swojej miejscowości.

Gra, która świetnie ukazuje historię miejsca, to Kaliskie ścieżki, gra przygotowana przez Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Bitwa Warszawska rozegrała się w Warszawie i na jej przedpolach. Różne jednak były ścieżki, którymi bohatersko walczący żołnierze trafiali do stolicy. Kilka z nich wiodło z Kalisza i podążali nimi młodsi i starsi, żeby bronić ojczyzny przed bolszewicką nawałą. „Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej” to mobilna gra o charakterze edukacyjnym, która uwzględnia ten wątek.

Przykład gry: gra terenowa. Opowiedz o wydarzeniu

Gra terenowa to spójna gra fabularna, która uwzględnia zarówno bohaterów, jak i historyczne, rzeczywiste miejsca, w których działa się opowiadana historia. W przypadku tej formy gry uczestnik ma szansę wcielić się w rolę wybranej postaci i przeżyć autentyczną historię korzystając z aplikacji ActionTrack.

Jednym z naszych ulubionych przykładów tego typu gier jest gra Oni byli pierwsi, zrealizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kozienicach.

Premiera gry odbyła się 10 października 2020 roku i była połączona z uroczystym otwarciem stałej wystawy plenerowej na Placu 15-go stycznia w Kozienicach. Wystawa zawiera zdjęcia i opisy dokumentów, osób, miejsc i obiektów związanych z pobytem Grupy Legionów w Kozienicach i biogramami wybranych bohaterów wojny 1920 r.  Program imprezy obejmował również dioramę rekonstrukcyjną i otwarcie legionowej polowej Herbaciarni.

Sama gra dotyczy formowania Grupy Polskich Legionów. Wojsko to jednak nie tylko starcia i potyczki. Zanim armia trafi na front, trzeba ją uzbroić, wyżywić i zakwaterować. Zatem gra opowiada o jednej z czterech stacji zbornych w Generalnym Gubernatorstwie Lubelskim, w której właśnie trwa zaciąg…

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach pozyskania środków na stworzenie quizu, edukacyjnej gry terenowej lub spaceru historycznego? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]