Home » Premierowa rozgrywka wielkoformatowej gry planszowej w Pińczowie za nami!

Biblioteka Miejska w Pińczowie potrafi edukować o dziejach Polski i regionu w nieszablonowy sposób, integrując przy tym lokalną społeczność i trafiając w gust młodzieży! Pełna emocji premierowa rozgrywka wielkoformatowej gry planszowej “Tak jak powstańcy styczniowi” odbyła się w ubiegłą sobotę i była częścią uroczystych obchodów 160-tej rocznicy bitwy pod Grochowiskami. Towarzyszyła jej wyjątkowa oprawa, dźwięki wystrzałów i walk odbywającej się w tle rekonstrukcji historycznej.

Moc sprawczości

Pińczowska młodzież jako pierwsza poznała zasady działania wielkoformatowej gry planszowej “Tak jak powstańcy styczniowi”. 18 marca 2023 roku pośród wielu elementów mechaniki uczniowie szkół podstawowych i liceum z radością odnajdywali swoje pomysły. Pełne ekscytacji “Nasza nazwa gry zwyciężyła!”, czy “To my to wymyśliliśmy” wybrzmiały głośno z ust graczy. Koncepcje, treści pytań i wątki fabularne, które zaproponowała młodzież kilka tygodni wcześniej podczas warsztatów, zostały wyselekcjonowane, uzupełnione i ubrane w profesjonalną formą wielkoformatowej gry planszowej. Takie zaangażowanie młodzieży w proces tworzenia, pozwoliło stworzyć produkt edukacyjny, który faktycznie jest atrakcyjny dla młodego pokolenia. Dodatkowo, uczestnicy warsztatów, których pomysły przybrały fizyczną postać, mieli szansę poczuć moc własnej sprawczości.

Wielkoformatowa gra planszowa – edukacja w formie zabawy

Gamifikacja ważnych wydarzeń historycznych i rocznic to sprawdzony sposób na aktywną i włączającą edukację. W przypadku gry “Tak jak powstańcy styczniowi” uczestnicy pokonują leśne drogi, aby dotrzeć do osaczonego przez rosyjskie wojska generała Langiewicza. Za poprawne odpowiedzi na pytania otrzymują żetony ruchu, które pozwalają im podążać do wyznaczonego punktu.

Jest marzec 1863 roku. Langiewicz wraz ze swoimi oddziałami maszeruje w kierunku Gór Świętokrzyskich. Zostaje osaczony w lesie pod Grochowiskami przez rosyjskie garnizony, których celem jest zniszczenie zgrupowania. Wciel się w jednego z polskich dowódców i stań na czele powstańczego oddziału wyruszającego z odsieczą dziesiątkowanemu oddziałowi.

150 kart wiedzy o różnym poziomie trudności, zostało podzielone na 3 kategorie: pytania zamknięte, pytania rozwijające umiejętność szacowania oraz zadania kreatywne, wymagające od uczestników umiejętności twórczego myślenia. Tak duża liczba i różnorodność pytań pozwala cieszyć się rozgrywką i poznawać historię Polski i regionu bez poczucia znużenia i powtarzalności. Kryterium grywalności podnoszą również karty przypadku, które wprowadzają różnego rodzaju ułatwienia lub utrudnienia, a także wariantywność ich ułożenia.

Warstwa wizualna

Plansza w swojej stylistyce nawiązuje do mapy bitwy pod Grochowiskami, co, z łatwością z resztą, dostrzegła młodzież. Stylizowana typografia, symbole różnych kategorii kart przypominające pieczęcie i ograniczona paleta kolorów są dodatkowymi, poza wątkiem fabularnym, elementami, które mają ułatwić graczom przeniesienie się w drugą połowę XIX wieku.

Gra jako narzędzie animacyjne

Pani Agnieszka Kucybała, dyrektor Biblioteki w Pińczowie ma wiele pomysłów na to jak wykorzystać gotową już grę, by animować lokalną społeczność. Lekcje historii i współpraca ze szkołami to jedna z koncepcji – wyjątkowa rozgrywka może być pretekstem, by uczniowie w ramach nieszablonowej lekcji historii odwiedzili bibliotekę i odnaleźli w niej miejsce dla siebie. Z pewnością przyciągająca uwagę forma trafi również w gust seniorów, którzy w bibliotece chętnie odkrywają nowe pasje. Harcerze, fani historii i inni zainteresowani – jeśli tylko wyrażą taką chęć mogą grę wypożyczyć lub przyjść i skorzystać z przestrzeni biblioteki, by wziąć udział w pasjonującej rozgrywce. Tym sposobem biblioteka staje na czele lokalnych, prężnie działających instytucji kultury.

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na Ponidziu. Szlak bojowy rotmistrza Jana Newlina Mazarakiego”.

Obejrzyj wideorelację z premiery gry!

Grali z nami:

Szkoła podstawowa w Brześciu
Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie
Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie

Zorganizuj warsztaty tworzenia gry w swojej instytucji!

 

    Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i porozmawiamy o szczegółach. Pamiętaj, że każda gra jest inna, więc jej cena zależy od stopnia skomplikowania i ilości czasu, jakiego będzie wymagać jej przygotowanie. Im więcej szczegółów podasz nam na początku, tym szybciej wyślemy Ci naszą ofertę!

    Co chcesz zorganizować? *

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]