Home » Z kobietami – patriotkami. Dotacja na działania z zakresu polskiej herstorii

Z kobietami – patriotkami. Dotacja na działania z zakresu polskiej herstorii

by Gabriela
Opublikowano:
Z kobietami - patriotkami

Fundacja Totalizatora Sportowego zaprasza do udziału w nowym programie dotacyjnym „Z kobietami – patriotkami”, którego celem jest propagowanie dziedzictwa narodowego dzięki przedstawianiu historii kobiet i ich dokonań, a także roli, jaką odgrywały w historii Polski. Historia kobiet – inaczej zwana HERstorią – jest bardzo ważnym elementem naszego polskiego dziedzictwa.

Cele programu

Program „Z kobietami – patriotkami” to dobra okazja, by w ramach prowadzonych działań przedstawić sylwetki Polek, których działania ukształtowały losy naszej ojczyzny. Nie muszą to być bardzo znane osoby: warto poszukać bohaterek lokalnych, które wpływały na historię swojego regionu.

Głównym celem programu jest kształtowanie postaw społecznych, obywatelskich i patriotycznych szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy rozwijają ten cel w następujący sposób:

 1. propagowanie dziedzictwa narodowego poprzez ukazywanie historii kobiet i ich roli, jaką odgrywały w dziejach Polski, w tym także ich znaczenia i wpływu na wydarzenia historyczne;
 2. zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości poprzez podkreślenie sylwetek zasłużonych Polek;
 3. promowanie dziedzictwa historycznego oraz wiedzy na temat bohaterek narodowych zarówno na poziomie narodowym, jak i lokalnym;
 4. ukazanie historii kobiet jako cennego źródła wartości i wzorców;
 5. uwzględnienie obecności kobiet w sferze kreowania i odczuwania tożsamości narodowej;
 6. budowanie wiedzy historycznej przez pryzmat doznań i doświadczeń kobiet, a także z perspektywy kobiet jako twórczyń narracji opowiadających o przeszłości.
 7. zachowanie i popularyzacja pamięci historycznej na temat wkładu zasłużonych działaczek wojennych w rozwój Polski;
 8. budowanie oraz upowszechnienie wiedzy z zakresu polskiej historii i kultury (ze szczególnym uwzględnieniem działalności i zasług kobiet) w sposób nieszablonowy oraz nowatorski i/lub innowacyjny, umożliwiający kreatywne uczestnictwo w wydarzeniach kulturowych, a także wykorzystujący twórczy potencjał uczestników.

Rodzaje zadań

Środki pozyskane w ramach dotacji „Z kobietami – patriotkami” można przeznaczyć na różnego rodzaju działania edukacyjne. Nie są one dokładnie sprecyzowanie, regulamin wymienia jedynie kilka przykładów, takich jak:

 • organizacja warsztatów, wykładów i szkoleń;
 • tworzenie materiałów dydaktycznych i edukacyjnych – w wersji analogowej, ale i cyfrowej,
 • tworzenie bezpłatnych internetowych platform edukacyjnych,
 • prace konserwatorskie, rozbudowa kolekcji,
 • publikacje naukowe, jubileuszowe i inne.

Co ważne – wszystkie zadania powinny być bezpłatne dla uczestników.

Kilka inspiracji

Tak duża dowolność w regulaminie pozwala na zrealizowanie naprawdę ciekawych projektów! Warto przy tym zadbać, żeby przekazana wiedza została z uczestnikami jak najdłużej, i zaproponować im projekty wymagające ich zaangażowania. Świetnie sprawdzą się tutaj gry, zarówno terenowe, oparte na GPS, jak i gry wielkoformatowe.

Stwórz własną grę wielkoformatową

Przykładem działania, które wpisuje się w założenia programu „Z kobietami – patriotkami”, jest gra „Pani Nela” z Ostrowi Mazowieckiej. Młodzi ludzie poznawali historie tej niezwykłej poetki, która odegrała ogromną rolę w społeczności polskich Głuchych.

Dowiedz się więcej o grze ➜

Historia zna również wiele przykładów kobiet, które walczyły o niepodległość Polski. Niektóre bohatersko pomagały innym, jak na przykład siostry Podgórskie – Helena i Stefania, które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu. Grając w grę „Tajemnica Tatarskiej 3” przejdziesz ulicami Przemyśla z 1943 roku próbując przetrwać w wojennej rzeczywistości. Już teraz możesz zagrać w grę również w wersji stacjonarnej! Wystarczy, że zeskanujesz kod QR używając aplikacji ActionTrack, którą bezpłatnie pobierzesz na swój telefon.

Ale były także takie kobiety, które walczyły na froncie! Na podstawie historii Ochotniczego Legionu Kobiet, a właściwie jednej fotografii „Aleksandra Zagórska z kobietami z OLK obsługującymi karabin maszynowy Maxim” powstała gra „Kadr 1920„, stworzona przez bibliotekarzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Człuchowie.

Podobną grę możemy zrealizować w Twojej miejscowości!

Działaniem edukacyjnym jest także proces tworzenia gier. Warsztaty projektowe dają młodym ludziom umiejętności przydatne w późniejszym życiu, ale i przemycają wiedzę stricte merytoryczną na wybrany temat. W ten sposób na przykład uczniowie z Pucka poznali legendarną księżniczkę Damrokę, której historia jest jednym z elementów pomorskiej tożsamości.

Spotkanie z herstorią można wykorzystać także do nagrania podcastu o wybranej bohaterce. A może młodzi ludzie połkną bakcyla i przygotują cały cykl audycji o Polkach-Patriotkach?

Terminy i kwoty

Nabór jest prowadzony w sposób ciągły, a o dofinansowanie można ubiegać się do końca 2023 roku. Maksymalny czas rozpatrzenia wniosku wynosi 60 dni.

Regulamin nie określa wysokości dofinansowania ani wkładu własnego.

Zobacz stronę programu oraz jego regulamin TUTAJ.

Zainteresował Cię ten temat? Chcesz zrobić własną grę wielkoformatową, grę mobilną lub podcast? Skontaktuj się z nami!

  Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia mobilnej gry miejskiej w swojej instytucji? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a wtedy my odezwiemy się do Ciebie!

   

  Zobacz także

  [mc4wp_form id=”1853″]