Home » Kadr 1920. Powrót do przeszłości w Człuchowie

Mobilna gra miejska w Człuchowie „Kadr 1920. Powrót do przeszłości” będzie miała swoją oficjalną premierę 17 października 2020 o godzinie 11.00. Gra jest częścią plenerowej imprezy związanej z uroczystościami upamiętniającymi 100-lecie Bitwy Warszawskiej. 

Oprócz złożenia kwiatów przy pomniku na Placu Bohaterów, tego dnia odbędzie się również marsz nordic walking dla członków Uniwersytetu Zdrowego Seniora oraz loteria fantowa dla dorosłych. Dla wszystkich zaś organizatorzy zaplanowali ciepły posiłek, tak bardzo przydatny przy październikowym chłodzie.

Aby jednak młodzież mogła i w innowacyjny sposób zagłębić się historię związaną z odnalezioną fotografią sprzed 100 lat, Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej im.dr. Janusza Korczaka oraz powiatu człuchowskiego, wzięli udział warsztatach projektowania gier mobilnych.

3 inspirujące dni szkolenia z gamifikakcji

Awaria internetu, niewspółpracujący laptop i pamięć USB, której elementy połamały się przy próbie użycia. Tym sposobem limit pechowych wydarzeń został wyczerpany w czasie kilkunastu pierwszych minut szkolenia z gamifikacji dla bibliotekarek i bibliotekarzy w Człuchowie. W czasie kolejnych trzech dni zajęć było już tylko inspirująco i entuzjastycznie.

Gry sposobem na młodych

Jakie mity i stereotypy rzutują na postrzeganie gier i osób, które w nie grają? Czy gry pełnią funkcję czysto rozrywkową, oderwaną od prawdziwego życia? Po co właściwie gry w bibliotece? Czy może to mieć jakiś związek z literaturą i promowaniem czytelnictwa? Jak gry wpływają na proces edukacji kulturowej i lokalnej? W grupie warsztatowej dyskusjom nie było końca. Szkolenie stało się pretekstem do wymiany doświadczeń. W Stacji Kultura (moim stały, miejscu pracy) obok mobilnych gier w ActionTrack, rozbudowujemy także dział z grami planszowymi do wypożyczenia. Organizujemy także spotkania wokół gier strategicznych i RPG. Tego typu działania naprawdę spotykają się z zainteresowaniem odbiorców w młodym wieku!

Małymi krokami od części technicznej do merytorycznej

Uczestnicy szkolenia mieli już za sobą podstawy ActionTracka. Szkolenie techniczne bowiem poprzedza merytoryczne. Dlatego też już pierwszego dnia mogliśmy pobawić się w osadzanie szablonów, tworzenie prostych zadań i od razu przetestować powstające gry w terenie. Rozgrywki pobudzały do analizy porównawczej i pomysłów na ulepszenia. Dzień drugi miał zakończyć się powstaniem krótkiej gry, samodzielnie stworzonej przez uczestników. Bibliotekarskie grono podzielone na zespoły zawzięcie podejmowało kolejne rzucane przeze mnie wyzwania. Mimo początkowego niedowierzania (my mamy to zrobić? a zdążymy?), plan został zrealizowany. Dzień zakończyły testy terenowe dwóch gier, zawierających pełen przekrój różnorodnych zadań.

Bitwa warszawska i „Koalicje dla niepodległej”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Janusza Korczaka w Człuchowie podjęła współpracę z Good Games dołączając do programu „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920” i planując – jako efekt warsztatów –  powstanie mobilnej gry miejskiej, której głównym, pożądanym odbiorcą będzie młodzież. W końcu my wszyscy, pracujący w bibliotekach, mamy wspólne marzenie o tłumie nastolatek/nastolatków szturmujących przestrzenie naszych instytucji.

Stąd cały czas w tle towarzyszył nam temat gry dotyczącej Bitwy Warszawskiej… W tym względzie kluczowy okazał się trzeci dzień warsztatów. Otóż tego dnia zespół wspólnie zmierzył się z tym tematem.  Wypłynęły ciekawe pomysły fabularne oraz nietuzinkowe postaci, które mogłyby pojawić się w opowieści. W grze ważny jest aspekt edukacyjny, bo Człuchów po okresie rozbiorów powrócił w granice Polski dopiero w 1945 roku.

Inspiracja fotografią

Historia miasta sprzed 100 lat towarzyszyła nam przez cały proces projektowania. Warsztaty zakończyły się praktycznie prototypem gry, który należało tylko rozbudować i przygotować do premierowej rozgrywki.

Jako, że Człuchów nie ma „swoich” bohaterów Bitwy Warszawskiej, głównym zadaniem w projekcie było takie pokazanie tego wydarzenia, aby było ono ciekawe dla młodych odbiorców. Stąd pomysł na gamifikację i grę. Ale to nie wszystko. Kluczowe jest znalezienie ciekawego, nowego motywu. Takim właśnie okazała się fotografia z domeny publicznej, Ochotnicza Legia Kobiet 1920 z karabinem maszynowym oraz tekst z portalu Culture.pl  „Kobiety niepodległości”.

Kadr 1920. Z przeszłości do przyszłości.

Wejdź do gry

Październik 2020, Człuchów. Masz 15 lat. Dzień jak co dzień, może trochę nudno, bo z powodu pandemii szkoła jest chwilowo zamknięta. Z nudów grzebiesz w starej rodzinnej komodzie pełnej zapomnianych szpargałów. Na dnie szuflady znajdujesz futerał, a w środku czarno biała fotografia, taka z ząbkowanym brzegiem. Na odwrocie imię i data „Ciocia Wandzia z karabinem, 1920”. To nie wszystko – pod zdjęciem leży jakiś antyk – analogowy aparat fotograficzny. „Ale super, myślisz, przecież właśnie mam za sobą fajny filmik na youtube o starych technikach fotograficznych”. Na próbę naciskasz przycisk zwalniający migawkę… Oślepia cię błysk i kiedy znowu otwierasz oczy znajdujesz się na środku rynku w Człuchowie, ale prawie nic nie wygląda tu znajomo. Dopiero teraz zauważasz niewyraźny logotyp na aparacie – DeLorean DMC-1920.

Okazuje się, że ten zwykły dzień niespodziewanie zmienia się w najeżoną trudnościami przygodę, której akcja toczyć się będzie w sierpniu 1920, w przededniu Bitwy Warszawskiej.  Jaka jest tajemnica starego zdjęcia? Jak w okresie międzywojennym mieszkało się w Schlochau, bo tak brzmiała wtedy nazwa miasta? Do czego mógł służyć tunel pod człuchowskim zamkiem? Czy znajdziesz sposób, żeby przekazać przez granicę cenny pierścień?

Zadanie gracza i cel gry

Gracz przenosi się w czasie i wciela się w 15-letnią osobę mieszkającą w przedwojennym Człuchowie (Schlochau), w niemieckiej prowincji Marchia Graniczna. W Schlochau aż huczy od napływających wiadomości i plotek, mówiących wojnie na wschodzie, o nadciągającej Armii Radzieckiej. 10 km na wschód od miasta biegnie świeżo wytyczona granica niemiecko-polska. Wśród ludzi zamieszkujących powiat człuchowski każdy ma bliskich po drugiej stronie granicy, o których się martwi i którym chciałby coś przekazać.

Głównym celem gracza jest spełnienie prośby żołnierki z Ochotniczej Legii Kobiet i przemycenie przez granicę pierścienia rodzinnego. Ponadto gracz pomaga napotkanym mieszkańcom, którzy dołożą do tej kontrabandy drobiazgi dla swoich bliskich. Uczestnik spotka rozmaite postacie, reprezentujące wielokulturowy przedwojenny Człuchów, poznając w ten sposób codzienność miasta i powiatu w 1920 roku. Udział w grze będzie także ekscytującym spacerem pełnym ciekawostek historycznych, dzięki któremu można będzie odkryć miasto na nowo.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]