Home » Jak zaprosić słowiańskie stwory do swojej biblioteki? Warsztaty ActionTrack w bibliotece w Polkowicach

Jak zaprosić słowiańskie stwory do swojej biblioteki? Warsztaty ActionTrack w bibliotece w Polkowicach

by Łukasz Braun
Opublikowano:
Warsztaty ActionTrack w bibliotece w Polkowicach

Kiedy usłyszałam, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach chce zaprosić do siebie stwory ze słowiańskich opowieści, prawie podskoczyłam z radości – to w końcu moja ulubiona tematyka! W dodatku bardzo wdzięczna, jeśli chodzi o wykorzystywanie jej w grach. Do Polkowic pojechałam więc podekscytowana i z głową pełną pomysłów.


Program BLISKO – warsztaty z tworzenia gier to sposób na aktywizację lokalnej społeczności!

Efektem warsztatów zorganizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę w Polkowicach, w partnerstwie z lokalnym zespołem szkół, była terenowa gra mobilna oparta na motywach słowiańskich. Premiera odbyła się w chłodny, listopadowy dzień – ale nawet mroźna pogoda nie powstrzymała dzielnych graczy! Bibliotekarze zadbali, żeby wydarzenie zapadło w pamięć uczestnikom. Specjalnie na tę okazję przygotowali pamiątkowe gadżety i nagrody dla graczy.

DOWIEDZ SIĘ, JAK UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE Z PROGRAMU BLISKO NA STWORZENIE MOBILNEJ GRY MIEJSKIEJ LUB TERENOWEJ ->


Warsztaty ActionTrack w bibliotece – gra to przede wszystkim historia!

Warsztaty ActionTrack w bibliotece w PolkowicachNa miejscu czekała na mnie grupa złożona z uczennic pobliskiego Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy. Zaczęłyśmy od teorii, czyli elementów składowych dobrej gry. Najwięcej uwagi poświęciłyśmy fabule, bo to ona najczęściej sprawia, że trudno oderwać nam się od ciekawej historii. Tym bardziej, że gra – w przeciwieństwie do książki czy filmu – umożliwia decydowanie o losach bohaterów.

Dobra fabuła to podstawa. A stworzenie dobrej fabuły wymaga znajomości odpowiednich narzędzi. Rozmawiałyśmy więc o monomicie Campbella i o tym, jak ten schemat fabularny jest realizowany w różnych popularnych tekstach kultury. Zdobyte informacje uczestniczki warsztatów będą mogły wykorzystać także później: pisząc opowiadania, scenariusze czy po prostu opowiadając historie. 

Poszukiwanie korzeni (i inspiracji)

Warsztaty ActionTrack w bibliotece w PolkowicachPunktem wyjścia do naszej gry miały być motywy znane z kultury słowiańskiej. Teoretycznie są teraz coraz modniejsze, więc uczestniczki warsztatów ActionTrack w bibliotece w Polkowicach coś-niecoś już o nich wiedziały. Ale za mało, by móc napisać na tej podstawie scenariusz do gry. Część warsztatów poświęciłyśmy więc na zapoznanie się ze słowiańskimi tematami.

Rozmawiałyśmy o początkach państwa polskiego i o przedchrześcijańskich wierzeniach. Poruszyłyśmy wątek kultury ludowej i słowiańskiej demonologii. Wreszcie – omówiłyśmy współczesne, popkulturowe wykorzystanie tych wątków. Mogą one w końcu stanowić świetną inspirację!

Do dzieła!

Uzbrojone w narzędzie i inspiracje mogłyśmy przystąpić do pracy nad grą. Uczestniczki warsztatów podzieliły się na grupy, z których każda miała opracować jeden z fragmentów gry. Pracę rozpoczęły od przygotowania scenariusza wraz z zadaniami, które będą rozwiązywać gracze.

Warsztaty ActionTrack w bibliotece w Polkowicach zakończyły się kodowaniem wszystkiego w aplikacji ActionTrack… i testami! O tym, co udało nam się wspólnie stworzyć, mieszkańcy Polkowic mieli okazję przekonać się 10 listopada.

Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia mobilnej gry miejskiej w swojej instytucji? A może chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach aplikacji ActionTrack? Jeśli tak, skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a wtedy my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]