Choć spora część naszych projektów wiąże się z gamifikowaniem literatury, to ActionTrack znajduje zastosowanie także w wielu innych miejscach. Pomysłów na zastosowanie tej fińskiej technologii szukaliśmy ostatnio wraz z członkami Lokalnej Grupy Działania – Wspólnie Dla Przyszłości w Pleszewie.
Pleszew to niewielka miejscowość, w której jednak wytrawne oko wytropi co najmniej kilka perełek. Podobnie rzecz się ma z sąsiadującymi gminami – Pleszew, Gołuchów, Chocz, Dobrzyca, Czermin, Gizałki mają sporo do zaoferowania. Aby wykorzystywać w pełni swój potencjał, przedstawiciele gmin nawiązali współpracę w ramach stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania. Taka międzygminna współpraca przynosi świetne efekty – które teraz będzie ubogacała licencja ActionTrack wraz z możliwością tworzenia mobilnych gier terenowych.
Współpraca to siła!
W czterodniowym szkoleniu wzięli udział wybrani pracownicy następujących instytucji:
- Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy,
- Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy,
- Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach,
- Gminnego Centrum Kultury w Choczu,
- Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów,
- Gminnego Centrum Kultury „Zamek”,
- Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie,
- Fundacji „Animacja”,
- Muzeum Regionalnego w Pleszewie
- oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.
Jak widać – różnorodność była spora! W czasie szkolenia omówiliśmy wiele zastosowań dla aplikacji ActionTrack, które mogą się przydać w tak różnych instytucjach. Biblioteki mogą oczywiście gamifikować literaturę, ale także przeprowadzać ciekawe lekcje biblioteczne oraz przygotowywać całoroczne wyzwania dla czytelników (na przykład wykorzystując gry oparte na kodach QR). Dla muzeów i centrów kultury ciekawą opcją może być tworzenie wirtualnych przewodników – po całej miejscowości, wystawach czasowych lub stałych. Z kolei pracownicy Kultury Leśnej już teraz myślą o przełożeniu ścieżek edukacyjnych na nowoczesną, mobilną formę.
Warsztaty odbyły się w pleszewskiej bibliotece (która jest doskonałym przykładem świetnej architektury – mieści się w odnowionym budynku dawnego dworca). Były to bardzo aktywne dni, w czasie których uczestnicy nauczyli się konstruowania scenariuszy gier fabularnych, a także samodzielnie przetestowali możliwości ActionTracka w zakresie tworzenia gier.
Mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy efekty ich pracy!
***