Home » Top 5 najciekawszych GRAktywności w bibliotekach!

Zastanawiasz się czasem nad tym, jak wzbudzić większe zainteresowanie swoją instytucją wśród lokalnej społeczności? Warto pomyśleć o ciekawych grach! Prócz sprawdzonego wyboru, jakim są tradycyjne gry planszowe, warto stosować również innowacyjne rozwiązania. Przedstawiamy najbardziej interesujące (naszym zdaniem) GRAktywności, które miały miejsce w polskich bibliotekach!

Minecraft Challenge w Bibliotece w Stężycy

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier ostatnich lat. Grają w nią wszyscy – dzieci, młodzież i dorośli. Rzeczy związane z Minecraftem możemy spotkać dosłownie wszędzie, co widać choćby po półkach bibliotek, na których znajdziemy tematyczne książki i poradniki. Charakterystyczna „kwadratowa” gra to prawdziwy fenomen na skalę światową.

Sama rozgrywka to dobry sposób na pobudzenie kreatywności. Możliwości tworzenia budowli i kreowania rzeczywistości są naprawdę ogromne. Wykorzystała to Gminna Biblioteka Publiczna w Stężycy organizując w 2023 roku „Minecraft Challenge” dla lokalnej młodzieży. Na szesnastu uczestników czekały specjalne zadania. Po trwających blisko trzy godziny zawodach, wyłoniono zwycięzcę. Najlepszego z nich nagrodzono Pucharem Biblioteki, a ponadto rozdano także nagrody rzeczowe.

Zdjęcia pochodzą z profilu Gminnej Biblioteki Publicznej w Stężycy w serwisie Facebook.

RPG we wrocławskiej Mediatece

Czym są gry RPG? To gry fabularne, w których gracze wcielają się w stworzonych przez siebie bohaterów, a następnie realizując określone zadania, przeżywają przygody w fantastycznym świecie wyobraźni. Nad całością rozgrywki czuwa mistrz gry, który opisuje świat i wciela się w bohaterów niezależnych. Ogólne zasady gier RPG tłumaczyła Martyna Gontarz z wrocławskiej Mediateki, mówiąc:

„RPG to gry fabularne. Nie planszowe, nie komputerowe, ale właśnie gry z fabułą, podczas których uczestnicy siadają przy stole i wspólnie tworzą pełne przygód historie, wcielając się w różne postaci. Sesję prowadzi Mistrz Gry, który opowiada pozostałym o świecie, w którym się znaleźli i stawia przed nimi wyzwania. – cytat pochodzi ze strony www.wrocław.pl

W Mediatece we Wrocławiu w 2023 roku przeprowadzono trzy edycje wydarzeń związanych z grami RPG, we współpracy z Otwartymi Opcjami Fantastycznymi. Podczas każdej z edycji odbywały się sesje gier i prelekcje gości specjalnych. Rozgrywki cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – wiele z planowanych sesji konkretnych gier gromadziło komplet uczestników.

Zdjęcia pochodzą z profilu Mediateki w serwisie Facebook.

Współpraca Biblioteki w Żorach z klubem gier fabularnych

Wydarzenia związane z grami RPG organizowano także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. Wszystko za sprawą współpracy z klubem gier fabularnych i planszowych – Grom w Żorach. Ochotnicy z klubu przygotowali dla lokalnej społeczności kilka systemów. Przykładowo, były to światy takie jak:

 • Dungeons & Dragons,
 • Zew Cthulu,
 • Cyberpunk
 • Sun world Gwiazdy i garłacze
 • Dzieciaki w Hogwarcie

Analizując treści publikowane przez bibliotekę w Żorach na swoim profilu w serwisie Facebook, można zauważyć naprawdę sporą liczbę wydarzeń związanych z grami RPG. Warto docenić zaangażowanie zarówno biblioteki, jak i ochotników z klubu w kreowanie tej ciekawej formy rozrywki dla żorskiej społeczności!

Zdjęcia pochodzą z profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach w serwisie Facebook.

LARP w Kutnie

Czym jest LARP? To skrót od angielskiego live action role-playing. Innymi słowy, to odgrywanie określonych scenariuszy na żywo przez uczestników. To aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której zgromadzone osoby wspólnie tworzą i przeżywają opowieść. LARPy opierają się na schematach podobnych do tych znanych nam z popularnych gier RPG. Kreujemy postać, odpowiadamy za jej poczynania, mierzymy się z różnymi wyzwaniami fabularnymi, a to wszystko w rzeczywistości!

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie w ubiegłym roku postanowiła zorganizować własny LARP oparty na motywach mrocznego świata wampirów. W zaproszeniu na stronie internetowej biblioteki napisano:

Zanurz się w rolę swojego alter ego, ubierając maskę tajemnicy i
wchodząc w świat, w którym każdy krok może być kluczem do
przetrwania. Współpracuj z innymi uczestnikami, buduj sojusze, knuj
intrygi, a jednocześnie zabezpieczaj się przed ich podstępnymi
planami. To nie tylko gra. To podróż do innego wymiaru, gdzie wyobraźnia
staje się rzeczywistością.

Takie aktywności to doskonały sposób na integrację społeczności zgromadzonej wokół instytucji i dobrą zabawę. Nic dziwnego, że to przykład jednej z wielu rozgrywek LARP organizowanych w Kutnie!

Noc gier planszowych w Złotowie

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Złotowie zorganizowała kolejną już edycję Nocy Gier Planszowych. W piątek, 9 lutego, od godzin wieczornych budynek biblioteki zmienił się w arenę zmagań do gier planszowych. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku wydarzenie zgromadziło naprawdę dużą liczbę osób, w tym wielu graczy z najmłodszych pokoleń. Uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w najpopularniejszych grach, a także wypróbować nowe tytuły. Ponadto gracze mieli szansę zmierzyć się także w grach wideo.

Przy tak dużej frekwencji pojawiła się szansa na integrację i nawiązanie znajomości. Noc Gier Planszowych pokazuje, że biblioteka to doskonałe miejsce służące do przyjemnego spędzania czasu.

Zdjęcia pochodzą z profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Złotowie w serwisie Facebook.

Nasze propozycje GRAktywności

Karty do gryChcesz zainteresować lokalną społeczność wykorzystując do tego gry? Proponujemy stworzenie własnej mobilnej gry terenowej lub gry wielkoformatowej! Pomożemy Ci stworzyć własną, personalizowaną rozgrywkę dla Twojej instytucji. To Ty wybierasz, czego będzie dotyczyć fabuła. Dodatkowo, w obu przypadkach gry powstają podczas warsztatów organizowanych dla lokalnej społeczności z Twojego regionu.

Twoja gra może przybrać także formę tradycyjnej „planszówki”. Gdy zostanie już stworzona fabuła, postaci oraz cała scenografia, wystarczy tylko wykonać projekt i zlecić go do druku! Materialne gry będą ponadczasową zabawką, pamiątką projektu i gadżetem, który uczestnicy mogą zabrać do domu.

Kliknij w baner i zapisz się na BEZPŁATNY webinar!

Nie tylko planszówki

 

Skontaktuj się z nami i stwórz własną grę dla swojej instytucji!

   

   

  Zobacz także

  [mc4wp_form id=”1853″]