Home » Terenowe gry mobilne – czyli sport mimochodem

Dzisiaj, 6 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju, nazwany po prostu „dniem sportu”. Nie jest żadnym wielkim odkryciem, że aktywność fizyczna niesie ze sobą szereg plusów – nie tylko zdrowotnych, ale i społecznych. Niestety, statystyki są pod tym względem niezwykle zasmucające: coraz mniej dzieci regularnie uprawia sporty. Warto zachęcać młodzież do ruchu, a doskonałym narzędziem do tego mogą być ich smartfony. A konkretniej: mobilne gry terenowe.

Sport na rzecz pokoju

Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju został ustanowiony przez ONZ stosunkowo niedawno, bo pierwsze obchody zorganizowano w 2014 roku. Ówczesny sekretarz ONZ, Ban Ki-moon, podkreślił wtedy

[znaczenie sportu dla] kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie”.

Myślę o tych słowach, gdy przypominam sobie ostatni występ ukraińskiej pary łyżwiarzy figurowych – i zgadzam się, że sport to coś znacznie więcej, niż tylko aktywność fizyczna opisana zasadami. 

Sport, czy szerzej: ruch, ma ogromne znaczenie dla budowania przyszłości. Jest narzędziem służącym do integracji młodych ludzi z różnych środowisk, tworzy poczucie solidarności. Wyzwala emocje i pomaga się z nimi uporać. W końcu sport uczy współpracy i zasad społecznych.

Aktywne dzieci stają się aktywnymi dorosłymi, którzy z kolei są mniej narażeni na zaburzenia czy problemy ze zdrowiem psychicznym.

Regularny ruch sprawia, że ludzie są szczęśliwsi.

Ruch to zdrowie

Poza kwestiami społecznymi sport jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Jako społeczeństwo ponosimy ogromne koszty (także finansowe) braku ruchu. Choroby wywołane niedostatkiem aktywności kosztują nas miliardy złotych, które można byłoby spożytkować w inny sposób. 

WHO regularnie publikuje wskazówki, dotyczące minimalnego poziomu aktywności fizycznej, który pozwala nam przeciwdziałać chorobom. W tej chwili dzieciom i młodzieży zaleca średnio 60 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności dziennie, z kolei dorosłym co najmniej 150-300 minut takiej aktywności tygodniowo.

Niestety, w Polsce mało osób korzysta z dobroczynnego wpływu ruchu. Badania przeprowadzone przez Global Matrix 3.0 wskazują, że tylko 20% dzieci i w Polsce realizuje minimum aktywności fizycznej zalecanej przez WHO. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza te doniesienia – 81% młodzieży nie spełnia zaleceń opublikowanych w 2010 roku. Nie ma też żadnej poprawy: młodsze pokolenie ewidentnie prowadzi siedzący tryb życia.

Trzeba to zmienić, bo konsekwencje będą dotkliwe.

Jak zachęcić młodych ludzi do ruchu? Poprzez gry!

WHO podkreśla, że podejmowanie jakiekolwiek aktywności fizycznej jest lepsze niż jej brak. Zaznacza także, że każda forma ruchu wpłynie pozytywnie na zdrowie młodzieży – nawet jeśli wciąż będzie odległa od ogłoszonych zaleceń.

Nie widzę sensu w zmuszaniu dzieci i młodzież do intensywnych treningów i nie widzi go także Światowa Organizacja Zdrowia. WHIO zaleca, by zacząć od spokojnego ruchu, by zbudować właściwe nawyki – i stopniowo zwiększać częstotliwość i intensywność. A to oznacza, że dobrym punktem wyjścia może być smartfon i angażująca gra.

Gra mobilna na świeżym powietrzuLiczy się każdy rodzaj ruchu! Mogą to być zajęcia sportowe, ale także energiczny spacer czy nawet intensywne sprzątanie. Albo – gra miejska typu Pokemon Go, która stanowi świetną motywację do wychodzenia z domu i przemierzania kolejnych kilometrów na własnych nogach. A z doświadczenia wiem, że jeśli fabuła jest wystarczająco wciągająca, to młodzież te kilometry wręcz przebiegnie.

Ruch przynosi korzyści nie tylko zdrowotne.  Aktywność fizyczna ułatwia przyswajanie wiedzy, dlatego w pedagogice funkcjonuje nurt nazywany „edukacją outdoorową” albo „pedagogiką przygody”. Uczniowie spędzają czas na dworze, doświadczają przyrody i swojego otoczenia, w ten sposób pochłaniając wiedzę o świecie.

Terenowe gry mobilne wpisują się w ten nurt. Ich głównym założeniem jest przecież spędzanie czasu na zewnątrz na dobrej zabawie, a przy okazji, mimochodem zdobywanie wiedzy. Gracze spacerują po swojej okolicy, poznając jej historię albo ucząc się o miejscowym dziedzictwie. A przy okazji budują zdrowe nawyki.

Gra to dobra motywacja

Sukces gry Pokemon Go i innych jej podobnym pokazuje, że grywalizacja może zwiększyć aktywność fizyczną dzieci i młodzieży.  Uczniowie biorący udział w grze „Na ratunek bohaterom!” w Środzie Wielkopolskiej właściwie przebiegli całą trasę. Nie myśleli jednak, że to jakiś specjalny wysiłek, który trzeba podjąć – tak bardzo wciągnęli się w misję ratowania bohaterów literackich, że nawet nie zauważyli, kiedy zaliczyli „odhaczyć sobie zalecany przez WHO trening. 

Gracze z biłgorajskich szkół również nie postrzegali kilkukilometrowej wędrówki po lesie jako specjalnego wysiłku – byli zaangażowani w historię bitwy pod Osuchami, rozwiązywali zadania i oddychali leśnym powietrzem. Dorośli uczestnicy spaceru po Tarnowskich Górach przeszli 5 km po swoim mieście, zupełnie nie traktując tego jak uprawiania sportu. Oni tylko poznawali swoje miasto z grą „Cynk z TG”

Smartfony są dzisiaj obowiązkowym wyposażeniem młodych ludzi. To centrum dowodzenia ich światem – umożliwiają kontakt z bliskimi, zdobywanie wiedzy, zapewniają rozrywkę. Nie ma sensu z nimi walczyć. Lepiej je wykorzystać.

Mobilne gry terenowe, czyli sport mimochodem

Przeciętna gra terenowa realizowana dzięki ActionTrack liczy sobie 3 km – to kilka tysięcy kroków, które zbliżają nas wszystkich do zdrowszego trybu życia. To sport, który uprawiamy mimochodem. 

Gra mobilna na świeżym powietrzuTrenerzy i badacze coraz częściej mówią, że w zdrowym życiu wcale nie chodzi o częste treningi, ale ruch, który po prostu towarzyszy nam w życiu. Chodzi o wybieranie schodów zamiast windy, o zwiększenie tempa marszu podczas drogi do pracy czy szkoły, o spontaniczny taniec przy odkurzaniu, o częstsze wstawanie od biurka, o życie zgodnie z zasadą, że najlepsza pozycja przy biurku to „następna”.

Podsumowując, mobilne gry terenowe zdecydowanie wpisują się w nurt ruchu „mimochodem”. Aktywność fizyczna jest tylko (i aż!) skutkiem ubocznym dobrej zabawy. Sport staje się częścią życia i czymś całkowicie naturalnym – a o to właśnie nam chodzi.

Chcesz stworzyć mobilną grę terenową w ActionTrack lub dowiedzieć się więcej o możliwościach tej platformy? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!


    Źródło wytycznych WHO: https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/341120/WHO-EURO-2021-1204-40953-58211-pol.pdf 

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]