Home » Mobilna gra terenowa w Osuchach – o rozgrywkach śladami partyzanckiej bitwy

Mobilna gra terenowa w Osuchach – o rozgrywkach śladami partyzanckiej bitwy

by Łukasz Braun
Opublikowano:
Osuchy gra terenowa

Mobilna gra terenowa w Osuchach od początku stanowiła spore wyzwanie: trudny temat (bo związany z partyzancką bitwą z 1944 roku) w trudnym – leśnym – terenie. W dodatku w czasie inspekcji padał ulewny deszcz, a mapy Google’a nie pokazywały ścieżek w okolicy. Czy to nas powstrzymało? Oczywiście, że nie!

Mobilna gra terenowa… w lesie

Gry terenowe z wykorzystaniem aplikacji ActionTrack nie muszą ograniczać się do przestrzeni miejskich. Wręcz przeciwnie: gry oparte o lokalizację sprawdzą się także w nieco bardziej „dzikim” terenie. Trzeba jednak mieć świadomość, że przygotowanie takiej gry może zająć trochę więcej czasu, nie wszystkie leśne szlaki są bowiem oznaczone w mapach Google, na których opiera się ActionTrack. Ale i na to jest rozwiązanie!

Do zaplanowania trasy używaliśmy aplikacji śledzących użytkownika za pomocą GPS oraz map dostępnych na stronie Geoportal. Potem wystarczyło nałożyć na siebie pozyskane w ten sposób dane, przyglądając się ukształtowaniu terenu. I voila! Gracze otrzymali dokładnie wytyczoną ścieżkę, którą mogli bezpiecznie podążać, poznając historię bitwy pod Osuchami.

Nowoczesne podchody, czyli mobilna gra terenowa w Osuchach

Gra „Wicher nad Sopotem” od początku kojarzyła mi się z podchodami. Nie było jednak podziału na uciekających czy goniących, nie było fizycznych wskazówek – wszystko to umieściliśmy w aplikacji. Gracze podążali za wirtualną strzałką i szukali zadań, których rozwiązywanie przybliżało ich do mety. Ponieważ zastosowaliśmy trochę rozgałęzień fabularnych, droga do finału mogła wyglądać inaczej dla każdego gracza.

Las może być świetnym terenem dla gry mobilnej. Pomijając kwestie edukacyjne, zawarte w warstwie fabularnej, to doskonała okazja, by odetchnąć świeżym powietrzem i zwyczajnie spędzić czas w otoczeniu przyrody. W Osuchach uczestnicy przeszli około 3 km, czyli  6 tys. kroków – a to już blisko wartości, którą podaje się jako dzienne minimum potrzebne do zachowania zdrowia. Mobilna gra terenowa jest idealną motywacją, by młodzi ludzie zażyli trochę aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. A przy okazji – zdobyli nową wiedzę, która w innych warunkach mogłaby w ich oczach uchodzić za nudną.

Edukacja poprzez zabawę

Tego typu gry pozwalają młodzieży wczuć się w sytuację ich rówieśników, przed którymi historia postawiła ogromne wyzwanie. Mimochodem poznają daty i nazwiska, w ich pamięci zapisują się wydarzenia. Losy bitwy stają się żywe, nie są tylko listą następujących po sobie faktów.

W Osuchach efekt wzmocnił udział rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WIR”. Gracze trafili bo obozowiska partyzantów, gdzie mogli przyjrzeć się umundurowaniu czy broni, a także wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w lesie.

Pamięć i szacunek

Nie będę zdradzać fabuły gry. Zaznaczę tylko, że tematyka drugowojenna jest jedną z trudniejszych: wymaga ogromu delikatności. Z jednej strony gra musi być atrakcyjna dla młodzieży, wciągnąć ich w historię. Z drugiej – to przecież historia tragiczna, pełna śmierci, bólu i cierpienia. Trzeba opowiedzieć ją z szacunkiem.

Postanowiliśmy więc na koniec wyciszyć nieco graczy podekscytowanych rozwiązywaniem zadań i bieganiem po lesie. Przedostatnie punkty gry „Wicher nad Sopotem” zaprowadziły uczestników na cmentarz, gdzie złożono żołnierzy poległych w okolicznych lasach. Jednym z zadań było zapalenie znicza na wybranym grobie i upamiętnienie tych wszystkich młodych ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę.

Zagraj i Ty!

Mobilna gra terenowa w Osuchach pt. „Wicher nad Sopotem” jest dostępna także dla turystów.  Jeśli chcesz poznać losy bitwy pod Osuchami, wybierz się nad rzekę Sopot, zeskanuj kod i spotkaj się z historią. Szczegóły znajdziesz na stronie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Chcesz stworzyć mobilną grę miejską lub terenową? A może chcesz dowiedzieć się więcej o platformie ActionTrack? Jeśli tak, skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl albo zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie.

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]