Home » Premiera mobilnej gry terenowej w Szerzynach „od kuchni”

Premiera mobilnej gry terenowej w ramach projektu „Poszukiwacze legend” w Szerzynach odbyła się 26 czerwca 2021 o godzinie 15:00. Gra rozpoczynała się i kończyła na placu przy szkole, w centrum Szerzyn. Zadaniem graczy była pomoc ekscentrycznemu Cedrykowi, który gościł na terenie gminy, w odnalezieniu biletu powrotnego do domu. Motywem przewodnim poszukiwań stały się legendy i podania z terenu całej gminy.

W dniu premiery pogoda dopisała wybitnie – przed rozpoczęciem świeciło piękne słońce, później na trasie graczy spotkała potężna ulewa, aby na finał ponownie ogrzać ich ciepłem promieni słonecznych . Takiego scenariusza nikt się nie spodziewał…

A jak wyglądały przygotowania do premiery?

Projektujemy grę z młodzieżą

Projekt „Poszukiwacze legend” rozpoczął się od warsztatów z młodzieżą z terenu gminy Szerzyny, o których pisaliśmy tutaj.  Młodzież wniosła duży wkład w treść gry, opracowanie i testy (!) trasy. W dniu premiery stali się nieocenionymi wolontariuszami wspierającymi techniczną część realizacji.

Dzień przed premierą

W Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach od rana panuje duży ruch. Pani Dyrektor Renata Górka potwierdza przyjazd podróżników z Krakowa, spotkanie Pani policjantki z młodzieżą, wypożyczenie sprzętu z urzędu Gminy, salki ze szkoły… i wiele, wiele innych detali, które tworzą całość. Pozostałe osoby przygotowują nagrody, deklaracje uczestnictwa i zgody rodziców (niezbędne, bo w trasę ruszy młodzież), dekoracje, plakaty, kody QR do gry.  Organizatorzy nie zapomnieli też dodać na stronę internetową Centrum treści legend. Dzięki temu gracze mogli nieco przygotować się do rozgrywki.

Na koniec dnia wspólnie omawiamy przebieg całej soboty i sprawdzamy prognozy. Przyjmujemy wersję optymistyczną, że nie będzie padało…

W dniu premiery

10:00 – ostatni test trasy. Niezależnie od tego, ile testów trasy było zrobionych wcześniej, ten ostatni jest zawsze w dniu premiery lub wieczorem dnia poprzedzającego premierę. Gdyby coś zmieniło się na drodze, na przykład remont chodnika czy jakaś awaria, to konieczna będzie szybka modyfikacja trasy. W Szerzynach na szczęście było wszystko idealnie.

12:00 – przygotowanie miejsca na premierę. Panowie z zespołu technicznego przygotowują namioty, stoły, ławki, dmuchaną „bramę”.  Plac powoli staje się zagospodarowany. Pani Magda z Centrum Kultury zadbała o nagłośnienie. Próba mikrofonu i możemy czekać na gości.

14:00 – rejestracja. Chociaż zapowiadaliśmy, że rejestracja rozpocznie się kwadrans przed startem, pierwsi chętni pojawili się godzinę przed. Dzięki temu wszystko poszło sprawnie. Formalności dopełnione. Wolontariusze, czyli uczestnicy warsztatów, dostali już swoje koszulki, znają scenariusz działań i są chętni do pomocy. Gracze instalują na swoje telefony aplikację ActionTrack.

Poszukiwacze legend przygotowania

 

3,2,1 grę czas zacząć…

15:00 – start gry. Jak zwykle w takich okazja zaczyna się od powitania i przedstawienia projektu. Później nastąpiła część techniczna, w które wyjaśniłam na czym polega gra w aplikacji ActionTrack. Gracze skanują kod QR, wchodzą do gry, poznają Cedryka i ruszają w poszukiwanie biletu powrotnego.

15:40 – pada … A właściwie leje. Strumienie deszczu przewalają się przez drogę i nasz plac. Zabezpieczamy nagrody. Widzimy, ze gracze są na trasie i mamy nadzieję, że udało się im schować. Później dowiemy się, że jedni uciekli do pobliskich domów, inni pod drzewa (co niewiele im dało), jeszcze inny zespół znalazł schronienie w starej szopie. Nikt jednak nie zrezygnował z gry.

17:30 – zamykamy grę. Zmęczeni, uśmiechnięci gracze – „poszukiwacze legend” są już na mecie. Mokre koszulki powoli schną na pięknym słońcu. Ci, którzy dotarli wcześniej mogą też posłuchać podróżników, którzy opowiadają o Ameryce Południowej, Chinach, Indiach. Przywieźli też ze sobą ciekawe instrumenty muzyczne, zabawki, stroje. Można przymierzyć poncho, tunikę, sombrero. Ponadto uczestnicy imprezy słuchają o zasadach bezpieczeństwa. Pani policjantka przekazuje szereg praktycznych wskazówek, jak się zachowywać i czego unikać, aby wakacje były bezpieczne. W tym czasie Jury ocenia zadania kreatywne, przygotowuje ranking końcowy. Jeszcze tylko przydzielenie nagród i finał czas zacząć.

18:00 – zakończenie. W tej grze nie było przegranych. Wszyscy dotarli do mety, a organizatorzy zadbali nie tylko o nagrody za pierwsze miejsca, ale też o upominki dla wszystkich graczy. Pamiątkowe zdjęcia na koniec i premiera pierwszej mobilnej gry terenowej na terenie gminy Szerzyny przechodzi do historii.

 

Post Scriptum:

Gra „Bilet powrotny” w formie spacerowej jest dostępna co najmniej przez całe wakacje. Informacje znajdziecie na stronie Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]