Home » Niepodległa 2022. Stwórz własną grę patriotyczną!

Niepodległa 2022. Stwórz własną grę patriotyczną!

by Gabriela
Opublikowano:
Niepodległa 2022

Można już składać wnioski w programie „Niepodległa” 2022 na projekty związane ze świętowaniem niepodległości. Jakie zadania mogą zostać dofinansowane z programu? Ile środków można pozyskać? Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze informacje w poniższym artykule!

Cele i zadania

Podstawowym celem programu „Niepodległa” 2022 jest świętowanie niepodległości. O dofinansowanie można starać się przy projektach, których założeniem jest popularyzacja wiedzy o procesach państwotwórczych na początku XX wieku. Najlepiej z uwzględnieniem kontekstów regionalnych – droga do niepodległości wyglądała inaczej w różnych częściach kraju. Ważna jest zatem pamięć regionalna. Zadania realizowane w ramach projektu powinny także wzmacniać poczucie wspólnoty i odwoływać się do polskiej tradycji państwowej, rozumianej jako wolność, solidarność, poszanowanie godności i praw człowieka.

Podsumowując cele programu, możemy stwierdzić, że największe szanse na dofinansowanie będą miały projekty, które:

  • Budują pamięć zbiorową Polaków,
  • Upowszechniają zróżnicowane doświadczenia w drodze do niepodległości,
  • Edukują – zwłaszcza na poziomie lokalnym.

Jak świętować Niepodległość?

Tak naprawdę regulamin stanowi już doskonałą inspirację. Jego autorzy uwzględniają konkretne zadania, na które można pozyskać dotację. Są to festiwale, koncerty i spektakle, a także rekonstrukcje historyczne. Z programu „Niepodległa” można dofinansować też wystawy wraz z katalogami. Instytucje mogą przeznaczyć środki również na organizację konkursów, wyznaczanie nowych szlaków turystyczno-historycznych czy wykonanie murali. Wymienione są także wszelkiego rodzaju działania animacyjne, w tym questy, gry terenowe, warsztaty, wykłady, lekcje tematyczne czy spacery tematyczne. Wszystkie te zadania mogą być realizowane online.

ActionTrack w programie „Niepodległa”

Część z propozycji wymienionych w regulaminie aż prosi się o wykorzystane technologii ActionTrack. Zaczynając od fabularnych gier terenowych, poprzez proste questy o tematyce niepodległościowej, na spacerach tematycznych kończąc – wszystkie te pomysły można zrealizować z pomocą urządzeń mobilnych, podnosząc tym samym ich atrakcyjność.

ActionTrack pozwoli wytyczyć szlak historyczny od razu z przewodnikiem – nie tylko poprowadzi turystów od jednego punktu do drugiego, ale umożliwi także przekazanie kluczowych dla trasy informacji, np. o historii konkretnych miejsc. Zamieszczenie w aplikacji archiwalnych zdjęć pozwoli uczestnikom wczuć się w klimat wydarzeń.

Zobacz, jak ten pomysł został wykorzystany w przewodniku miejskim w Puławach ➔

Krótkie questy na terenie historycznych miejsc są świetną okazją do popularyzowania wiedzy o procesach państwotwórczych. Nie wymagają dużego zaangażowania odbiorców, ale pozwolą mu zdobyć mnóstwo dodatkowej wiedzy pod pretekstem zabawy. Taka wiedza zostanie z uczestnikiem na dłużej.

Gry historyczne? Czemu nie!

I wreszcie: fabularne gry historyczne. Zrealizowaliśmy sporo takich projektów, które pozwalały graczom na przeniesienie się w czasie i odczucie (prawie) na własnej skórze minionych wydarzeń. Taką grą był np. „Wicher nad Sopotem” – dotyczyła co prawda czasów późniejszych niż 1918 rok, ale doskonale pokazuje potencjał gier mobilnych.

W ramach programu „Niepodległa” w Rzeszowie powstała gra „Leopold Go!” przybliżająca uczestnikom postać Leopolda Lisa Kuli, jednego z działaczy niepodległościowych. Z kolei w Kaliszu gracze szukali ech Bitwy Warszawskiej – to kolejny dowód na to, jak świetnym narzędziem edukacyjnym są gry mobilne. Warto wykorzystać je do świętowanie niepodległości!

BohaterON

Nagroda BohaterON dla Good Games

Za wdrożenie innowacyjnej formy edukacji historycznej poprzez produkcję gier, między innymi poruszających tematy Bitwy Warszawskiej, Grupy Legionów Polskich, postaci Jana Rodowicza oraz wydarzeń z Czerwca 1956, otrzymaliśmy w tym roku Nagrodę BohaterON im. Powstańców Warszawskich.

Działania Good Games zostały wyróżnione dwukrotnie – zarówno przez jury konkursowe, jak i przez internautów. Dzięki temu otrzymaliśmy aż dwie złote nagrody.

Terminy i kwoty

Aby pozyskać dofinansowanie, należy złożyć wniosek do 14 stycznia 2021 roku. Wnioskodawcą mogą zostać samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Ważne: warto współpracować z innymi podmiotami w okolicy. Projekt musi zostać zrealizowany między 15 marca a 20 listopada 2022 roku.

Do zdobycia jest maksymalnie 100 tysięcy złotych. Najniższa kwota dofinansowania wynosi 10 tysięcy – są to wiec kwoty, które pozwalają na zrealizowanie naprawdę ciekawego przedsięwzięcia. W ramach programu można pozyskać 85% dofinansowania.

Chcesz stworzyć grę w programie „Niepodległa” 2022? Jeśli tak, skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

     

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]