Home » Mobilnie z Herkulesem, czyli tworzymy gry w szkole

Kolejna gra miejska o dużym potencjale edukacyjnym została stworzona przez uczniów Zespołu Szkół nr 1, zaproszonych do udziału w warsztatach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w  Piekarach Śląskich. Szkoleniowcy z Good Books mieli za zadanie nauczyć młodych twórców obsługi aplikacji ActionTrack, by wykorzystać potencjał, jaki mają gry mobilne w szkole. Uczniowie zaplanowali stworzyć grę o mitycznym Herkulesie.

Gry mobilne w szkole zaczynają się od pomysłu

Proces powstawania gry nie zaczyna się jednak od uruchomienia oprogramowania, lecz od najważniejszego – dobrego pomysłu! Potem potrzebne są jeszcze ciekawe zadania i niespodziewane zwroty akcji. Uczniowie zastanawiali się nad scenariuszem rozgrywki, wyzwaniami, kogo wybrać na bohatera gry. Kreatywna burza mózgów nie poszła na marne. Po chwili zastanowienia młodzi programiści doszli do wniosku, że chcą, aby ich Herkules nie był wielkim herosem, lecz… pozerem! Zabawna koncepcja odmiany roli zdeterminowała całą koncepcję gry „Herkules w Piekarach”. Tytułowy bohater nie radzi sobie z żadnym zadaniem. Wychodzi obronną ręką tylko dzięki Kratosowi wyciągniętemu z Hadesu, który na polecenie Zeusa ma chronić jego syna. Powodzenie misji oznacza nagrodę – powrót do dawnego życia i możliwość zaprowadzenia sprawiedliwości.

Od szkicu scenariusza po testy gotowej gry

Gra była tworzona przez błyskawicznie powstałe cztery zespoły młodych twórców plus dodatkowy piąty, który zgromadził kadrę biblioteczną. Każda z drużyn dostała partię fabuły do opracowania. Przed twórcami czekało wiele pracy. Musieli oni opracować całą treść gry, wprowadzić dialogi, poszczególne zadania, odpowiedzi do nich, a także komunikaty zwrotne dla graczy. Należało ustalić również punktację i dobrać wstępnie ilustracje do rozgrywki. Pomimo ograniczonego czasu (4 godzin) w części warsztatowej udało nam się stworzyć główny trzon gry i przetestować rozgrywkę. Wspólnymi siłami powstało ponad 30 punktów z zadaniami, a całość rozgałęziała się na kilka wariantów, jak na prawdziwą grę przystało.

Choć gra opierała się na znanej treści mitu, to twórcy gry zabawnie przerobili jej treść. U uczniów to nie Herkules był wielkim herosem, lecz to każdy z graczy okazywał się istotą mądrzejszą i na pewno sprytniejszą.

Zaczynamy grę!

Nie mogliśmy odmówić sobie przetestowania gry w terenie. Akcję ulokowaliśmy w parku Kalwaria. Różnorodna rozgrywka wymagała od nas użycia wielu talentów. Ważne było nie tylko logiczne myślenie i dedukcja, ale również zdolności fotograficzne i chęć do aktywności fizycznej, a to wszystko z dużą dozą poczucia humoru! Okazało się, że gry mobilne w szkole mogą być świetnym pomysłem, ułatwiającym zdobywanie wiedzy.

Wszyscy testujący grę przeszli ją, kończąc rozgrywkę w doskonałym humorze. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że projekt można jeszcze doszlifować, choć już na tym etapie robi wrażenie. Niesamowita jest sama możliwość tak szybkiego przygotowania działającej gry. Trzymamy kciuki za młode, kreatywne umysły z Piekar i mamy nadzieję, że to nie jest ostatnia gra, jaką stworzyli!

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]