Home » Kultura – Interwencje 2024. Stwórz własną grę!

Właśnie ruszył nabór wniosków do programu dotacyjnego Kultura – Interwencje 2024, w którym do zdobycia jest od 10 do 150 tysięcy złotych! Celem programu jest stworzenie odpowiednich warunków do upowszechniania dorobku kultury, a także zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym. O dofinansowanie mogą zabiegać zarówno placówki samorządowe, jak i organizacje pozarządowe. W upowszechnianiu kultury warto pochylić się nad mechanizmami gamifikacji. Mobilne gry terenowe i gry wielkoformatowe mogą nie tylko znacząco pomóc w promowaniu kultury na poziomie lokalnym i regionalnym, ale niosą ze sobą także walory edukacyjne.

Projekty w programie Kultura – Interwencje 2024

W ramach projektów realizowanych w programie można organizować m. in.: kursy, szkolenia, działania edukacyjno-animacyjne wspomagające lokalne społeczności w działaniach twórczych, działania interdyscyplinarne, spektakle teatralne, rekonstrukcje historyczne, uroczystości upamiętniające postacie, wydarzenia czy też rocznice o charakterze patriotycznym.

Czym jest gamifikacja?

Gry angażują, zwiększają motywację i zaangażowanie, a jednocześnie uczą podczas zabawy. Gamifikacja (grywalizacja) to elementy znane z gier wykorzystywane w sytuacjach nie związanych z grami. Z naszego doświadczenia wiemy, że ten zabieg bardzo dobrze sprawdza się w instytucjach kultury.

Tworzymy m. in. mobilne gry terenowe w oparciu o fińską technologię ActionTrack. Nasi projektanci spisują pomysły uczestników warsztatów organizowanych w instytucjach realizujących grę, a następnie przenoszą je do aplikacji AT. W ostatnim etapie nanosimy poprawki i dodajemy atrakcyjną szatę graficzną. Na koniec organizujemy premierę personalizowanej mobilnej gry terenowej!

Kultura – Interwencje. Mobilne gry terenowe

W ramach poprzednich edycji programu Kultura – Interwencje współtworzyliśmy już mobilne gry terenowe. Każda z nich, podczas premiery cieszyła się sporym zainteresowaniem i aprobatą ze strony uczestników wydarzenia. Poniżej przedstawiamy przykładowe realizacje.

Konopnicka i skradziony rękopis

Gra została stworzona dla Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Sieradzu.

Fabuła gry: Wychodząc z biblioteki gracz spotyka niewielką postać przypominającą krasnala. Przecierając oczy ze zdumienia, musi podjąć decyzję czy dołączy do poszukiwań zaginionej książki słynnej pisarki Marii K.. Najprawdopodobniej nieznane dzieło zostało skradzione, a następnie ukryte w Sieradzu!

Gracz na swojej drodze spotyka bohaterów książek Marii Konopnickiej, m.in. Stefka Burczymuchę, czy Króla Błystka! Poprzez zabawę poznaje życiorys i twórczość pisarki, a przy tym zabytki i historię miasta oraz związki Marii Konopnickiej z Sieradzem.

Zobacz wideorelację z premiery gry!

Gra o cud nad Narwią – Forty 1920

Gra o cud nad Narwią – Forty 1920″ jest efektem pracy młodzieży szkoły podstawowej, średniej i pracownicy GOK-u w Piątnicy.

Fabuła gry: Gra nawiązuje do historii miejscowości i znajdujących się tam fortów, których przed zalewem Armii Bolszewickiej w kierunku Warszawy bronili żołnierze, harcerze i ludność cywilna. Była to samorzutna inicjatywa dowódcy Batalionu Zapasowego 33. Łomżyńskiego Pułku Piechoty.

Uczestnicy gry w trakcie pokonywania kilkukilometrowej trasy muszą wykazać się znajomością historii, sprytem, a także umiejętnością logicznego myślenia!

Zobacz wideorelację z premiery gry!

Śladami Ułana z Bulkowa

Organizatorem gry była Gminna Biblioteka Publiczna w Bulkowie.

Fabuła gry: Inspiracją do zaprojektowania gry był odnaleziony w 2019 roku sztandar 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Został on ufundowany przez mieszkańców miejscowości Ejszyszki ziemi lidzkiej i społeczeństwo ziemi mińskiej w 1920 r. w czasie działań wojennych. 19 kwietnia 1922 r. w Wilnie Marszałek Józef Piłsudski wręczył go pułkowi. Z Bulkowa pochodzi również Stanisław Liszewski, żołnierz, ochotnik Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich, który oddał życie w obronie Ojczyzny podczas walki z bolszewikami w 1920 roku.

W grze uczestnik wciela się w rolę bibliotekarki, która pomaga odkryć młodemu czytelnikowi tajemnice wyjątkowych pamiętników. Wspólnie odszukują zaginiony artefakt, przy okazji poznając fascynującą historię Bulkowa.

Przeczytaj relację z realizacji gry!

Gry wielkoformatowe

Prócz mobilnych gier terenowych, oferujemy także stworzenie gry wielkoformatowej. To również spora dawka rozrywki pozwalająca na efektywną naukę. Mechaniki wykorzystywane w realizowanych przez nas grach wielkoformatowych są podobne do tych znanych z popularnych gier planszowych, jednak istnieją pewne różnice. Gry które mamy przyjemność współtworzyć są w pełni personalizowane – podobnie jak w przypadku gier mobilnych, powstają w czasie warsztatów z lokalną społecznością. Po warsztatach nanosimy poprawki, pracujemy nad szatą graficzną, a także odpowiednimi dodatkami. Na koniec powstaje rozbudowana gra z piękną plansza w rozmiarach XL i olbrzymią kostką.

Zobacz wideorelację z jednej z premier realizowanych przez nas gier wielkoformatowych!

Chcesz promować swoją instytucję, a przy tym edukować lokalną społeczność? Skontaktuj się z nami!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]