Home » Śladem ułana z Bulkowa – święto niepodległości online w Gminie Bulkowo

Śladem ułana z Bulkowa – święto niepodległości online w Gminie Bulkowo

by Alicja Krawczyńska
Opublikowano:
Śladem ułana z Bulkowa

Bulkowo – niewielka miejscowość niedaleko Płocka i siedziba władz gminy. Wrześniowy „Kurier Gminny” donosił o zakończonych pracach inwestycyjnych związanych z drogami oraz – jak w większości urzędów w ostatnim czasie – objaśniał nowe zasady zdalnej komunikacji z mieszkańcami. 

Na początku października w aktualnościach na oficjalnej stronie bulkowo.pl ukazała się zapowiedź X Gminnych obchodów święta niepodległości.  Tegoroczne wydarzenie zaplanowano z wielkim rozmachem.  Miała być gra terenowa „Śladem ułana z Bulkowa”, uroczysta msza święta, wspólne śpiewanie i piknikowanie. Na podsumowanie dnia włodarze gminy wraz z miejscową biblioteką zaplanowali prawdziwą wisieńkę na torcie, czyli rekonstrukcję historyczną.

Od 1920 do 2020

Przygotowania do tej uroczystości trwały 3 miesiące, a właściwie dużo dłużej. Wszystko zaczęło się ponad rok temu od informacji, która nadaje się na film fabularny.

Otóż, po pierwsze, po wielu latach poszukiwań, dzięki  Fundacji Wolność i Demokracja, odnalazł się sztandar 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, a następnie przekazany do Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystość miała miejsce w listopadzie 2019 roku w udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski.

Sztandar został ufundowany przez mieszkańców miejscowości Ejszyszki ziemi lidzkiej i społeczeństwo ziemi mińskiej w 1920 r. w czasie działań wojennych. 19 kwietnia 1922 r. w Wilnie Marszałek Józef Piłsudski wręczył go pułkowi.

Po drugie zaś z Bulkowa pochodzi młody żołnierz – Stanisław Liszewski. To 19-letni wówczas ochotnik Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich, który oddał życie w obronie Ojczyzny podczas walki z bolszewikami w 1920 roku. Historię 4 Pułku kultywuje i kontynuuje Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich. 

Łącząc oba fakty, z inicjatywy wójta gminy Gabriela Graczyka, przy współpracy urzędu z Gminną Biblioteką Publiczną w Bulkowie jest realizowany projekt pt. „Hej! Hej Ułani! Śladami ułana z Bulkowa”, który polega na włączeniu mieszkańców Gminy Bulkowo w świętowanie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz upamiętnieniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Projekt uzyskał dofinasowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Szybka zmiana planów

Na kilka dni przed wydarzeniem okazało się, że Polska staje się strefą czerwoną. Dla organizatorów oznaczało to jedno: konieczność rezygnacji z piknikowej formy uroczystości, w tym rekonstrukcji. W ciągu kilku dni został przygotowany nowy plan wydarzenia. Po pierwsze Ułani Zaniemeńscy przygotowali film edukacyjny.  Biblioteka natomiast zajęła się opracowaniem gry online dostępnej na telefony komórkowe bezpośrednio z domu, zamiast planowanej gry terenowej.  Ponieważ gra ma nie tylko edukować, ale też inspirować i intrygować, najważniejszy był pomysł na fabułę, która trafi zarówno do młodzieży jak i do starszej społeczności gminy.

Całość przedstawia i podsumowuje Pani Natalia Maćkiewicz, dyrektor biblioteki w telefonicznym wywiadzie dla Radia Płońsk. 

Od biblioteki… do dworku i cmentarza

W bibliotece książki najczęściej leżą na półkach. W bibliotece w Bulkowie książki znaleźć można także w… ścianach. Podczas generalnego remontu biblioteki odkryto tam dwa stare pamiętniki. Pierwszy pochodził z początku XX wieku i zawierał zapiski ułana z 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Drugi był nieco młodszy, ale informacje w nim zgromadzone sięgały… XV wieku. 

Tak rozpoczyna się fabuła gry. A co było dalej? Tego można dowiedzieć się grając w grę online „Śladem ułana z Bulkowa”. Bo choć przygotowana została z myślą o mieszkańcach gminy Bulkowo, dzięki zdalnej formule, może w nią zagrać cała Polska.

Wejdź na profil facebooka lub stronę internetową Biblioteki Publicznej Gminy Bulkowo w dniu 11 listopada 2020. Tam znajdziesz kod QR i instrukcję do gry. Wciel się w rolę bibliotekarki i pomóż młodej osobie odkryć ukrytą w pamiętnikach tajemnicę, i odnaleźć zaginiony artefakt, a przy okazji poznaj fascynującą historię Bulkowa.

A tym, którzy znają ułańskie piosenki legionowe, na nietypowe czasy polecamy nietypową odsłonę „Ułanów…”

(Wykonanie: Nieznani Sprawcy – polski zespół rockowy założony w 1997 roku w Bytomiu. Turniej Kabaretowy Kraków)

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]