Home » Gra w muzeum, czyli ActionTrack nie tylko w bibliotekach!

Z możliwości wykorzystania grywalizacji w edukacji i kulturze chętnie korzystają instytucje kultury w całej Polsce. Często piszemy o grach tworzonych przez biblioteki i ośrodki kultury. 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO w 1977 r. Z tej okazji przypominamy gry, które powstały z wykorzystaniem ActionTrack dzięki współpracy Good Games z muzeami.

Centrum Historii Zajezdnia i gra „Zajezdnia Strajkuje”

Wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia to wystawa, która dzięki wyjątkowej, efektownej scenografii dosłownie przenosi odwiedzających w czasie do okresu Polski Ludowej. Podczas wizyty zamiast oglądać przeszklone gabloty czy eksponaty za barierkami stajemy się aktorami w historycznych przestrzeniach. Możemy wsiąść do zatłoczonego autobusu, przyglądać się sklepowym półkom z charakterystycznymi produktami z dawnych lat czy przechadzać uliczkami pomiędzy kamienicami – pomimo, że wciąż znajdujemy się w budynku… dawnej zajezdni.

Zajezdnia strajkujeJako innowacyjne muzeum CH Zajezdnia nie raz sięgało po możliwości ActionTrack, aby przybliżyć historię młodym pokoleniom, dla których gry są naturalną rozrywką. Tak było m. in. podczas wystawy „Zajezdnia strajkuje”. Wydarzenie było jednym z elementów obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu. Po zwiedzeniu wystawy goście muzeum mieli okazję, aby wyjść na zewnątrz i w najbliższej okolicy przeżyć wydarzenia podczas gry fabularnej „Zajezdnia strajkuje”. Gracze mieli okazję wcielić się w członków Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego podczas wydarzeń z sierpnia 1980 r. Celem gry było uświadomienie, z jakimi działaniami mieli do czynienia uczestnicy strajku, jakie groziły im niebezpieczeństwa, a także jakie specyficzne problemy wiązały się z życiem w czasach PRL. Pracownicy Działu Edukacji Centrum Historii Zajezdnia stworzyli również quiz, podczas którego można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą sierpniowych strajków oraz wrocławskiej i ogólnokrajowej Solidarności.

Muzeum Getta Warszawskiego i gra „Nowolipie 29D”

W grze „Nowolipie 29D”, zorganizowanej przez Muzeum Getta Warszawskiego w Warszawie, gracze pokonywali ok. 4,5 km. Po drodze odkrywali tajemnice autorki zapisków z pewnego nadpalonego pamiętnika, a także dramatyczne wydarzenia wiosny 1943 roku. Gra powstałą w ramach obchodów 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim.  Podczas rozgrywki gracze poznawali  wydarzenia z 1943 r. podążając 3 ścieżkami. Każda z nich związana jest z inną postacią. W grze pojawiają się bojowniczka Żydowskiej Organizacji Bojowej, bojownik Żydowskiego Związku Wojskowego oraz cywil, który w czasie powstania ukrywał się w bunkrze.

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i gra „Wicher nad Sopotem”

Gry terenowe z wykorzystaniem aplikacji ActionTrack sprawdzają się nie tylko w miastach, ale również w bardziej dzikim terenie. Las może być świetnym terenem dla gry mobilnej! Tak było w przypadku gry „Wicher nad Sopotem”, którą mieliśmy przyjemność tworzyć wspólnie z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Muzeum powstało dzięki działalności zbierackiej Michała Pękalskiego, nauczyciela, kolekcjonera, regionalisty, miłośnika archeologii i etnografii.  Na terenie powiatu biłgorajskiego miała miejsce jedna z największych bitew partyzanckich II wojny światowej, Bitwa pod Osuchami. To właśnie z tym wydarzeniem związana była tematyka gry „Wicher nad Sopotem”.

Gracze podążali wirtualną ścieżką, aby odnaleźć kolejna zadania. Ich rozwiązywanie przybliżało ich do mety. Zależnie od podjętych decyzji droga do finału mogła wyglądać nieco inaczej dla każdego gracza. Efekt przeniesienia się w czasie wzmocnił udział rekonstruktorów. Dzięki nim gracze mogli przyjrzeć się umundurowaniu, broni i lepiej wyobrazić sobie, jak wyglądało partyzanckie życie w lesie.

Gra „Wicher nad Sopotem” jest wciąż dostępna. Co więcej, można w nią zagrać zarówno w terenie, jak również z dowolnego miejsca w wersji stacjonarnej. Wystarczy pobrać aplikację ActionTrack i zeskanować odpowiedni kod QR z poniższego plakatu:

Plakat gry "Wicher nad Sopotem"

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach ActionTrack? Chcesz stworzyć własną edukacyjną grę terenową, mobilny przewodnik, spacer historyczny lub quiz? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]