Home » Zajezdnia Strajkuje. Jeden temat – dwie odsłony

Wrocław, 26 sierpnia 1980 roku. Stocznia Gdańska strajkuje już od 12 dni. Kiedy o świcie kierowca-mechanik Tomasz Surowiec zablokował autobusem bramę VII Zajezdni MPK, od razu było wiadomo, że to „ten” dzień. „Zajezdnia strajkuje” – odmieniane przez wszystkie przypadki, niosło się przez miasto, pomimo paraliżu komunikacyjnego.

40 lat później

Zajezdnia nr VII to dziś nowoczesne „Centrum Historii Zajezdnia” i ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Nie dziwi więc, że wystawa „Zajezdnia strajkuje” przyjęła formę  multimedialnej podróży w czasie wprost do burzliwego Sierpnia ‘80 i ogarniętej strajkiem zajezdni . W realizację tego wyjątkowego projektu zaangażowane są gwiazdy polskiego kina, które użyczyły głosów postaciom związanym ze strajkiem.  Usłyszymy więc Rafała Zawieruchę, Krzysztofa Czeczota, Annę Próchniak oraz Kazimierza Kaczora.

Otwierając wystawę dr Marek Mutor Dyrektor instytucji – powiedział:

– Chcemy angażująco opowiadać historię, pokazać ją tak, by można jej było doświadczyć, przeżyć. Ekspresyjna forma wystawy „Zajezdnia strajkuje” pozwoli zwiedzającym poczuć się częścią oglądanych wydarzeń, a tym samym lepiej je zrozumieć. Idea solidarności jest dziś niezwykle aktualna, a narodziny Solidarności we Wrocławiu w 1980 r. mają dla tego miasta wymiar szczególny, przyczyniły się bowiem do budowania i utrwalenia jego polskiej tożsamości. (źródło: Centrum Historii Zajezdnia)

„Zajezdnia strajkuje” to zdecydowanie więcej niż historyczna wystawa. Poszczególne jej części przenoszą nas bowiem do prawdziwej zajezdni. Dlatego też zwiedzając wystawę zaglądniemy do autobusu i warsztatu samochodowego, charakterystycznych dla tych miejsc obrazów, dźwięków i zapachów.

Historia, która zmieniła Wrocław

Mobilna gra dla wrocławian i turystów

Fabuła mobilnej gry terenowej dostępnej w Centrum Historii Zajezdnia oparta jest na wydarzeniach z sierpnia 1980 roku. Gracz wciela się w uczestnika strajku w zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej i jako członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego ma do wykonania szereg zadań. Bohater gry to osoba działająca w opozycji już od czasów studenckich. Gra ma ukazać, z jakimi działaniami mieli do czynienia uczestnicy strajku, jakie czyhały na nich zagrożenia, a także zaznaczyć problemy czasów PRL, dziś nam już obce. W czasie gry musimy postarać się podjąć jak najlepszą decyzję, aby pomóc uczestnikom strajku.

Gra działa poprzez GPS, a punkty z zadaniami rozmieszczone są w okolicy Centrum Historii Zajezdnia.  Aby zagrać wystarczy zainstalować na swoim telefonie bezpłatną aplikację ActionTrack, następnie udać się do recepcji w Centrum Historii Zajezdnia i skanując kod QR rozpocząć grę.

Quiz kanapowy z każdego miejsca w Polsce

Zajezdnia strajkuje

Dla tych, którzy nie mogą przyjechać do Centrum Historii Zajezdnia na wystawę i grę terenową, Dział Edukacji proponuje quiz.

Tematyka quizu jest nieco szersza niż gry połączonej z wystawą. Obejmuje ona bowiem nie tylko sierpniowe strajki, ale wrocławską i ogólnokrajową Solidarność. Pytania sięgają też do wiedzy o czasach PRL w Polsce.

Quiz składa się z 26 krótkich pytań.

Sama ich liczba nawiązuje do daty wybuchu strajku we Wrocławiu – 26 sierpnia 1980.

Aby zagrać wystarczy zainstalować aplikację ActionTrack, dostępną sklepach Google Play i App Store,  następnie zeskanować kod widoczny na plakacie obok i pobrać grę.

Obie rozgrywki dostępne będą do końca maja 2020. 

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]