Home » „Pani Jadwiga w opałach!” – gra wielkoformatowa w gminie Mirzec

„Pani Jadwiga w opałach!” – gra wielkoformatowa w gminie Mirzec

by Dawid Kała
Opublikowano:
Pani Jadwiga w opałach!

W dniach 5-6.10.2023 w Szkole Podstawowej w Gadce odbyło się szkolenie z tworzenia gier wielkoformatowych. Dwunastka dzielnych adeptów klasycznego planszowego game devu podjęła się wyzwania stworzenia własnej gry planszowej. Jak sobie z tym poradzili? Odpowiedź poniżej!

Zacznijmy od teorii

Szkolenie rozpoczęło się od części teoretycznej. Młodzi projektanci poznali krótką historię gier, ich zastosowanie oraz różne rodzaje. Wspólnie z uczestnikami określiliśmy także, z czego właściwie składa się gra planszowa, jakie jej elementy są konieczne, a z jakich można śmiało zrezygnować. Młodzież dowiedziała się również, dlaczego gry (nie tylko planszowe!) mają walor edukacyjny i jaki może być z tego dla nich pożytek.

Druga część szkolenia teoretycznego obejmowała zagadnienia związane z fabułą, narracją oraz wyjaśnieniem, czemu ona właściwie służy. Nie obyło się również bez praktyki! Pierwszego dnia młodzież z Gadki zapoznała się z kilkoma różnymi rodzajami gier np. Strachu-ciachu, Sen czy Dixit. I to w najlepszy możliwy sposób. Grali w nie zawzięcie w każdej, wolnej od zajęć teoretycznych, chwili.

Do dzieła!

Drugi dzień obejmował już zajęcia stricte praktyczne. Celem każdej z trzyosobowych grup było zaprojektowanie i stworzenie własnej gry planszowej. Warunkiem było osadzenie fabuły planszówki w realiach Powstania Styczniowego. A że w latach powstania w okolicy naprawdę dużo się działo, to uczestnicy mieli duże pole do popisu! Zwłaszcza, że wcześniej otrzymali naprawdę solidny background od swoich nauczycieli. Znali więc nie tylko historię powstania w ogóle, ale także jego aspekty lokalne, jak choćby postać Jadwigi Prendowskiej – mieszkającej w Mircu szlachcianki, która w powstaniu objęła funkcję łączniczki samego generała Langiewicza – jednego z dyktatorów insurekcji.

Kreatywność młodych ludzi przerosła tylko ich wytrwałość. Przez cały dzień w pocie czoła opracowywali fabuły, rysowali plansze, wymyślali pytania i projektowali karty postaci. Efektem było powstanie trzech zupełnie odmiennych gier. Każda z nich opierała się na innych założeniach, mechanice oraz fabule. Wszystkie zostały także przetestowane przez graczy z innych grup. Tym samym udało się zakończyć część warsztatową.

Pani Jadwiga w Opałach!

Naszego trenera czekało teraz trudne zadanie zebrania elementów gry i stworzenia z nich jednej wielkoformatowej gry planszowej. W ten sposób powstała gra edukacyjna „Pani Jadwiga w opałach!”, w której celem graczy jest uratowanie tytułowej Pani Jadwigi przed nadciągającym carskim wojskiem. Premiera gry była częścią obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zanim jednak w grę zagrała młodzież, odbyła się także prapremierowa rozgrywka, w której wzięły udział Panie z biblioteki w Gadce. I choć zabawa była przednia, to już wkrótce trzeba było udać się do Szkoły Podstawowej, gdzie współtwórcy gry z niecierpliwością oczekiwali już na właściwe rozgrywki. Wcześniej jednak wszyscy wzięli udział we wspaniałej uroczystości przygotowanej przez uczniów. Pomyliłby się ten, kto uznałby, że akademia szkolna musi wiać nudą! A po uroczystości odbyły się oczekiwane przez wszystkich premierowe rozgrywki. W grze wzięło udział około 15 uczniów dopingowanych przez rodziców, nauczycieli oraz rówieśników. Zapytacie kto wygrał? Wszyscy! W końcu w grze liczy się zawsze dobra zabawa!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]