Home » Kraina Cienia, czyli gamifikacja historii Raciborza w klimacie Stranger Things

Kraina Cienia, czyli gamifikacja historii Raciborza w klimacie Stranger Things

by Gabriela
Opublikowano:
Warsztaty projektowania mobilnych gier terenowych w Raciborzu

Sezon 1

W dniach 12-15 czerwca 2023 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu odbyły się warsztaty z młodzieżą poświęcone gamifikacji historii Raciborza przy użyciu aplikacji ActionTrack. Młodzież zapoznała się ze sposobem tworzenia gier fabularnych oraz techniczną stroną projektowania gier przy użyciu fińskiej platformy. Tak powstała gra „Kraina Cienia”.

Sezon 2

Uczestnicy warsztatów opracowali scenariusz gry miejskiej utrzymanej w klimacie popularnego serialu Stranger Things. Warstwę fabularną gry stanowi misja gracza, którą jest uratowanie Raciborza przed zalewającą falą zła z Krainy Cienia. W grze nie zabrakło portali przenoszących na drugą stronę, czy demonicznych postaci, których nie powstydziliby się twórcy serialu. W wędrówce, bohaterowi towarzyszy najlepszy przyjaciel człowieka czyli pies Wolumin. Wolumin nie jest jednak zwyczajnym psem, a pupilem Wirgiliusza uwięzionego w Krainie Cienia…

Sezon 3

Warstwa fabularna gry przeplatana jest z zadaniami, które przybliżą uczestnikom historię Raciborza  i jego zabytków. Konstrukcja zadań sprawia, że uczestnik gry odbierze je jako spójny element opowieści. Na tworzenie gry w taki sposób pozwala fińska aplikacja ActionTrack, która doskonale wpisuje się w trend tzw. edukacji w ruchu. Aplikacja daje możliwość na zgamifikowanie dowolnego tematu, wykorzystując mechanizmy znane z gier.

Zdjęcia do gry

Uczestnicy warsztatów zaprojektowali i testowali trasę gry, która liczy ok. 4 km oraz wykonali obszerną dokumentację fotograficzną, która posłuży do stworzenia oprawy graficznej.

Premiera gry „Kraina Cienia”

Czy uda się zatrzymać falę zła? O tym przekonamy się już w ten weekend!

Terenowa gra mobilna "Kraina Cienia"

Poplamione czarną substancją książki, które same oddają się do biblioteki, czytelnicy z ciemnymi kropkami na dłoniach, którzy jak w amoku recytują teksty książek, dwa przenikające przez siebie światy, mroczna tajemnica, którą tylko Ty jesteś w stanie rozwiązać. „Kraina Cienia” to gra na urządzenia mobilne, dzięki której będzie można przenieść się do świata fantasy i pomóc psu Woluminowi w mrożącej krew w żyłach misji.

Do udziału w grze potrzebny jest smartfon lub tablet z dostępem do Internetu i zainstalowaną bezpłatną aplikacją ActionTrack. W czasie premiery gry, która odbędzie się 16 września 2023 roku każdy będzie mógł wejść do gry, odwiedzając kolejne punkty w miejskiej przestrzeni, gdzie czekać będą uczestników różnorodne zadania związane z historią Raciborza.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

Chcesz stworzyć grę dla swojej instytucji?

    Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia mobilnej gry miejskiej w swojej instytucji? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a wtedy my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]