Home » Miedziana Góra – gra ActionTrack i tajemnica zbója świętokrzyskiego

Miedziana Góra – gra ActionTrack i tajemnica zbója świętokrzyskiego

by Gabriela
Opublikowano:
Miedziana Góra - mobilna gra terenowa - ActionTrack

Realizacja mobilnych gier terenowych w ActionTracku to doskonała okazja do odkrywania i popularyzowania lokalnej historii. Przypadająca w tym roku 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego daje ku temu świetną okazję. A gdy nasza miejscowość skrywa takie opowieści jak ta, którą poznaliśmy na warsztatach w Ćmińsku (wieś w gminie Miedziana Góra), to już lepiej być nie mogło! Dodajmy do tego 4 intensywne dni warsztatowe z młodzieżą i scenariusz świetnej rozgrywki gotowy!

Odkrywamy ActionTracka

Tradycyjnie już spotkania z młodzieżą – przyszłymi projektantami mobilnej gry terenowej – rozpoczynamy od zapoznania ich z narzędziem. Często, gdy grupa warsztatowa składa się z nieznających się uczestników, poprzedzamy wszystko grami i zabawami integracyjnymi. Pomagają one budować więź i zaangażowanie. Wbrew pozorom jest to niesamowicie ważny czas, podczas którego również prowadzący może lepiej rozpoznać charakterystykę grupy i osób, z którymi będzie pracował. Dzięki temu jest w stanie odpowiednio modyfikować i dostosowywać wybrane elementy warsztatów do potrzeb grupy. W tym wypadku warsztatowicze okazali się być bardzo aktywni!

Znacznie lepiej sprawdzały się części angażujące ich do działania, niż fragmenty zawierające teoretyczne podstawy gamifikacji i tworzenia historii bohatera. Dlatego też duża część warsztatów skupiała się na graniu, testowaniu i tworzeniu własnych mini-gier. Historia bohatera zeszła zatem na drugi plan. Jednak jak się w niedługim czasie miało okazać, życie napisało już za nas niesamowitą historię bohatera naszej gry. Znacznie lepszą niż niejedna fikcyjna opowieść….

Odkrywamy Jeto

Drugiego dnia naszych czterodniowych warsztatów udaliśmy się na wycieczkę z niezastąpionym panem Grzegorzem Szlefarskim. To pasjonat i znawca lokalnych historii, również tych związanych z bitwą pod Bobrzą i działaniami powstańczymi w tych okolicach. Planując historyczną grę mobilną w aplikacji ActionTrack zawsze warto zaprosić do współpracy właśnie takich ludzi jak pan Grzegorz. Czyli ludzi pełnych pasji, energii, zaangażowania i wiedzy, której często nie znajdziemy w podręcznikach i opracowaniach. To właśnie podczas takich spotkań uczestnicy warsztatów mogą na nowo odkryć historie znanych sobie miejsc, które mijają na co dzień. Mają również szanse poznać opowieści mniej znane, ukryte w ustnych przekazach, lokalnych wierzeniach i tradycjach. To historie „z krwi i kości” – pełne ludzkich wyborów, emocji, dramatów.

Tak właśnie poznaliśmy Jeto – pracownika jednej z fabryk funkcjonujących w czasie powstania przy zakładach wielkopiecowych. Jego losy w trakcie i po powstaniu stały się ogromną inspiracją dla twórców gry. Człowiek czy legenda, bohater czy łotr? Zobacz fotorelację z premiery gry „Jestem Jeto – historia świętokrzyskiego zbója” w Miedzianej Górze i dowiedz się! 

Warsztaty projektowania mobilnych gier terenowych, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Miedzianej Górze, są dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-64” w ramach projektu „Kielecczyzna pamięta! – obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego”.

Zdjęcia pochodzą z fanpage’a Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedzianej Górze.

Chcesz przeprowadzić podobne warsztaty w swojej instytucji?

    Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia gry wielkoformatowej w swojej instytucji? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a wtedy my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]