Home » „Michniów 1943. Śladami dziecięcych losów” – premiera gry mobilnej

„Michniów 1943. Śladami dziecięcych losów” – premiera gry mobilnej

by Dawid Kała
Opublikowano:

20 października 2023 odbyła się premiera gry mobilnej „Michniów 1943. Śladami dziecięcych losów”. Była to wyjątkowa i bardzo poważna rozgrywka, podobnie jak bardzo poważne było miejsce, w którym została rozegrana.

Tło historyczne

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie upamiętnia 814 polskich wsi zniszczonych i spacyfikowanych w trakcie II wojny światowej. Opowiada o tym nowoczesna i bardzo mocna w swoim przekazie wystawa. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, bo to właśnie tutaj w dniach 12-13 lipca 1943 roku nazistowskie siły żandarmerii oraz policji dokonały krwawej pacyfikacji mieszkańców. W jej efekcie zginęły co najmniej 204 osoby, w tym również wiele dzieci. Była to kara za wsparcie, jakiego okoliczni mieszkańcy udzielali Polskiemu Państwu Podziemnemu. Tętniąca dziś życiem miejscowość miała – decyzją okupanta – stać się przerażającym symbolem obcej dominacji. Tak się jednak nie stało. Niezłomna postawa mieszkańców pozwoliła odbudować wieś ze zgliszcz, nawet pomimo niechęci władz komunistycznych. Dziś to miejsce staje się coraz bardziej znanym symbolem nadziei i zwycięstwa dobra nad złem. Mieszczące się tam Mauzoleum przypomina odwiedzającym o tragicznych, choć często nieznanych, losach dziesiątek wiosek, które padły ofiarą represji totalitaryzmów XX wieku.

Gra „Michniów 1943. Śladami dziecięcych losów” uświetniła premierę portalu edukacyjnego Wojna Oczami Dziecka. Serwis przybliża wojenne losy tych najmniejszych i najsłabszych – często zapominanych w przeładowanych faktografią podręcznikach do historii.

„Michniów 1943. Śladami dziecięcych losów”

Opowiedzmy jednak także kilka słów o samej grze. Była ona bardzo dużym wyzwaniem, przełożenie tak tragicznej opowieści na medium, jakim jest gra wymaga dużej wrażliwości, empatii oraz skupienia. Jak twierdzi sam autor gry – było to najbardziej wymagające przedsięwzięcie związane z gamifikacją, w jakim wziął dotychczas udział. Gra jest efektem wielomiesięcznej pracy, godzin spędzonych w Mauzoleum oraz zapoznawania się z materiałami historycznymi. Istotne były także poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jak stworzyć grę na tak trudny temat, jednocześnie nie spłycając go, ani nie epatując wszechobecną podczas II wojny światowej przemocą?  Z pomocą przyszły tu historie i opowieści ocalałych: ludzi, którzy przeżyli hekatombę Michniowa, przepracowali ją i po wojnie postanowili zostać na swojej ziemi, pomimo ponawianych propozycji zmiany miejsca zamieszkania. Historie te są budujące i napawają do dziś wielką nadzieją. Optymizm i ciepło, jakim ostatni z ocalałych świadków zdarzeń emanują, były dużą pomocą oraz inspiracją.

Efektem jest fabularyzowana historia, w której gracze i graczki mogą wcielić się w rolę swojego rówieśnika. Nastolatka, który trafił do Mauzoleum przypadkiem, nie znał i nie chciał poznać lokalnej historii. To właśnie spotkanie z jedną z mieszkanek Michniowa pozwoli mu poznać trudną historię tego miejsca. Więcej fabuły nie zdradzamy. Najlepiej zapoznać się z nią, samodzielnie odwiedzając michniowskie Mauzoleum.

Premierowa rozgrywka

Pierwszymi, którzy mieli okazję wypróbować taka formę opowieści o historii, byli przedstawicieli młodzieży zaproszeni na uroczystą premierę gry. Pomimo niesprzyjającej, deszczowej pogody podjęli wyzwanie. Warto podkreślić, że znaczna część rozgrywki odbywa się w lesie, w którym mieści się tzw. Leśna Droga Krzyżowa. Miejsce zadumy nad losami tysięcy polskich leśników, którzy ponieśli śmierć w ramach represji za pomoc ruchowi oporu. Rozgrywka przebiegła bez zarzutu, a młodzi ludzie od razu dali się wciągnąć w fascynującą, choć także bardzo smutną historię tego miejsca. Po trwającej ponad godzinę rozgrywce, wszystkie drużyny dotarły na metę, gdzie czekała na nich ciepła herbata. Jak stwierdzili sami uczestnicy, jest to nowy rodzaj edukacji, którego wcześniej nie znali, ale bardzo pomógł im zrozumieć, co właściwie wydarzyło się w tym miejscu. Dla takich chwil warto tworzyć gry mobilne!

Stwórz własną grę mobilną! Dowiedz się więcej!

Zdjęcia zamieszczone w artykule pochodzą ze strony Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Skontaktuj się z nami i stwórz własną grę!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]