Home » Połaniec nie tylko Kościuszką stoi – relacja z premiery wielkoformatowej gry planszowej „W drodze po wolność– Połaniec 1830”

Połaniec nie tylko Kościuszką stoi – relacja z premiery wielkoformatowej gry planszowej „W drodze po wolność– Połaniec 1830”

by Gabriela
Opublikowano:
Połaniec nie tylko Kościuszką stoi - wielkoformatowa gra planszowa - Połaniec

Ach co to był za dzień! 9 września w Połańcu uczestniczyliśmy w obchodach Narodowego Czytania „Chłopów” i otwarciu plenerowej wystawy „Połaniec i trzy powstania”. I jeszcze główna atrakcja: premierowo rozegraliśmy wielkoformatową grę planszową „W drodze po wolność– Połaniec 1830”!

Gra o powstaniu listopadowym

Gra, będąca efektem warsztatów przeprowadzonych z udziałem młodzieży z połanieckich szkół ponadpodstawowych, zrealizowaliśmy w maju. Wtedy też powstały trzy grywalne prototypy gry, poruszającej temat uczestników powstania listopadowego, pochodzących z Połańca i okolic. Następnie z propozycji przygotowanych przez uczestników warsztatów wybraliśmy najciekawsze propozycje rozwiązań fabularno – mechanicznych i wyprodukowaliśmy gotową wielkoformatową grę. Oczywiście wraz z wszystkimi elementami, takimi jak karty, żetony i duża kostka.

Poznaj twórców gry

Dzień premiery jest zatem okazją dla młodzieży uczestniczącej w warsztatach na podziwianie efektów ich własnej pracy. Jest to moment zarówno ekscytujący jak i stresujący – co bowiem jeśli okaże się, że gra nie spełnia oczekiwań młodych projektantów? W przypadku „W drodze po wolność– Połaniec 1830”o takim rozczarowaniu nie mogło być jednak mowy!

Młodzież ochoczo podeszła do rozgrywki, urzeczona nie tylko rozmiarami i szatą graficzną gry, ale również wciągającą mechaniką. Jeszcze więcej ekscytacji i nieskrywanej dumy przyniosło czytanie instrukcji, w której już na pierwszej stronie jako współtwórcy gry wymienieni zostali wszyscy uczestnicy warsztatów.

Zagraj!

Gra dostępna jest w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu. Jesteśmy przekonani, że dzięki aktywnym działaniom i współpracy biblioteki z okolicznymi szkołami, jeszcze niejeden młody człowiek będzie miał szansę wcielić się w połanieckiego powstańca i przygotować do wyruszenia w drogę po wolność. Będzie to też wspaniała okazja do odkrywania lokalnych historii oraz postaci związanych z powstaniem listopadowym.

Zdjęcia pochodzą ze strony Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu.

Stwórz własną grę wielkoformatową

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]