Home » Przebudzenie stolemów – mobilna gra miejska w Pucku

Przebudzenie stolemów – mobilna gra miejska w Pucku

by Gabriela
Opublikowano:
Przebudzenie stolemów - kadr z filmu

Co roku, gdy odbywa się kłótnia o Halloween, wiele osób przypomina powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Tymczasem można przecież połączyć obie postawy i świętować przełom października i listopada, kultywując rodzime zwyczaje.

Taką drogę wybrała Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku – halloweenowa impreza odbywała się „pod patronatem” postaci znanych z kaszubskiego folkloru. Gości w bibliotece witał stolem, a zaraz za nim kręciła się borowa ciotka. Wśród książek można było spotkać także wiedźmy, diabliki i inne postacie znane z popkultury. 

Przebudzenie stolemów

Imprezę rozpoczynała mobilna gra miejska o tytule „Przebudzenie stolemów”, nad która miesiąc wcześniej pracowała grupka młodzieży z okolicznej szkoły. Gracze stanęli przed trudnym zadaniem: musieli uratować Puck i całą ludzkość przed zagładą, którą miał spowodować powrót stolemów. Te kaszubskie olbrzymy władały kiedyś ziemią, ale – jak donoszą pomorskie legendy – zostały zepchnięte na margines przez ludzi. Co jakiś czas próbują jednak wrócić na swoje stare miejsce, jednak obrońcy Pucka dzielnie stawiają im czoło.

Czy i nasi gracze poradzili sobie z nadciągającą katastrofą? Nie było łatwo: stolemy nie działają wszak w pojedynkę i na drodze graczy stanęły także inne kaszubskie demony. Czy graczom udało się uciec przed pùrtkiem i mùmôczem? Oraz czy mòrzkùlce i mòrzëce nie wciągnęły ich w morską topiel…? Czy Gosk, kaszubski bóg mórz, pomógł graczom w walce o przyszłość ludzkości?

Zobacz wideorelację z premiery gry!

Trasa gry wiodła wśród uliczek Pucka, prowadząc graczy do miejsc, w których wciąż słychać echa historii. Ruiny krzyżackiego zamku, ławeczka puckiego kapra czy pomnik generała Hallera: w tych miejscach gracze musieli wykazać się znajomością historii Pucka i kultury Kaszub, by nad brzegiem zatoki odbyć ostateczne starcie.

Najlepsi nie tylko uratowali świat przed zagładą, ale otrzymali także nagrody ufundowane przez bibliotekę. A później mogli jeszcze raz sprawdzić swoją wiedzę, biorąc udział w quizie o mitologii kaszubskiej oraz próbując wydostać się z bibliotecznego escape roomu.

Kaszubskie opowieści

Ta mobilna gra miejska udowadnia, że folklor, nasze rodzime dziedzictwo, ma w sobie ogromną siłę. Historie opowiadane przez naszych przodków oddziałują na nas i dzisiaj, fascynując, strasząc i zachwycając. Sama wyjeżdżam z Pucka z myślą, że muszę jeszcze tu wrócić: tak bardzo wciągnęły mnie te kaszubskie historie, że chcę poznać ich jeszcze więcej. I może stworzyć kolejną grę z tak fascynującym bohaterami? Czemu nie! Uważam, że to jedna z wielu dróg do poznawania rodzimych zwyczajów.

W dodatku okazało się, że Halloween i Dziady wcale nie muszą ze sobą konkurować. Wręcz przeciwnie: mogą się ze sobą przeplatać, wciągając ludzi w świat kaszubskiej magii.  I Wy również możecie zasmakować tych niesamowitych historii! Gra „Przebudzenie stolemów” jest wciąż dostępna. Aby zagrać, potrzebujecie bezpłatnej aplikacji ActionTrack. Kod dostępu do gry znajdziecie w puckiej bibliotece. Powodzenia!

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]