Home » 5 pomysłów na wykorzystanie gier w instytucji kultury

5 pomysłów na wykorzystanie gier w instytucji kultury

by Łukasz Braun
Opublikowano:
5 pomysłów na wykorzystanie grywalizacji

Gamifikowanie ma wiele zalet, o których pisałam już wielokrotnie. Dzisiaj chciałam przedstawić kilka pomysłów na wykorzystanie gamifikacji w instytucji kultury. Gry mają bowiem naprawdę dużo zastosowań, dzięki którym instytucje kultury mogą realizować swoje zadania i misję.

1. Gamifikowanie wystaw

Klocki z napisem QUIZ - gamifikowanie wystaw przez quizyWystawy – czy to muzealne, czy przygotowane w innej instytucji – są świetnym pretekstem do wykorzystania gry. Widzowie będą świetnie się bawić rozwiązując zagadkę kryminalną, do której wskazówki będą znajdować przy poszczególnych eksponatach. A przy okazji dowiedzą się czegoś na ich temat! Na wystawach świetnie sprawdzają się też quizy podsumowujące. Gracze mogą rozwiązywać je po obejrzeniu wystawy albo w trakcie, aktywnie poszukując odpowiedzi wśród przygotowanych materiałów. 

2. Instrukcja obsługi biblioteki

Niektóre korporacje korzystają z tzw. gier onboardingowych. Oznacza to, że nowy pracownik rozwiązuje łamigłówki i wykonuje zadania, by poznać swoje nowe miejsce pracy, zamiast słuchać nudnych wprowadzeń. To rozwiązanie przypomina nieco wersje demonstracyjne gier, które mają za zadanie nauczyć gracza mechaniki i przedstawić mu zasady. Dokładnie to samo można zrobić w bibliotece! Gra oparta na kodach QR może pomóc czytelnikowi rozeznać się w zasadach panujących w bibliotece. Gra poprowadzi go jak po sznurku przez poszczególne działy, postawi przed nim wyzwania (wypisz kartę z danymi, znajdź książkę z odpowiedniego działu, wypożycz ją), a wszystko w radosnym, zabawowym klimacie.

3. Gry okolicznościowe i przewodniki

Obchody 750-lecia lokacji miasta będą fajniejsze, jeśli mieszkańcy będą mogli wziąć udział w grze miejskiej, która odsłoni przede nimi tajemnice ich miejscowości. Mobilną grę terenową można przygotować z każdej okazji: święta miasta czy gminy, rocznicy urodzin Marii Konopnickiej (która może jest patronką miejscowej szkoły?) albo jako część obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

4. Turnieje planszówkowe

Znajomi grają w grę planszowąTurnieje gier planszowych nie muszą być atrakcyjną rozrywką tylko dla dzieci: są spore szanse, że przyciągną także młodzież i dorosłych! Kluczem jest tutaj odpowiednie dobranie tytułów, warto więc najpierw zorientować się, które gry cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. Osobiście sięgnęłabym po tytuły nawiązujące w pewien sposób do literatury lub historii, żeby „przy okazji” zaprezentować uczestnikom turnieju zasoby instytucji. 

5. Warsztaty projektowania gier – gamifikowanie książek w bibliotece

Projektowanie gier wymaga logicznego myślenia i sporej dozy kreatywności, ale przede wszystkim jest świetną zabawą! Dodatkowym plusem zorganizowania takich warsztatów jest gra, która w ich czasie powstaje. Zabawa nie kończy się więc w momencie zakończenia warsztatów, ale może trwać jeszcze dużo dłużej!

Zdecydowanie najczęściej zajmujemy się organizacją takich warsztatów: młodzież ma szansę nauczyć się czegoś nowego i spróbować swoich sił w nowej dziedzinie, a lokalna społeczność uczestniczy potem w przygotowanej na podstawie warsztatów rozgrywce. Takie warsztaty możemy przeprowadzić także w Twojej instytucji!

Chcesz zorganizować szkolenie z tworzenia mobilnych gier terenowych z wykorzystaniem fińskiej platformy ActionTrack w swojej bibliotece? A może chcesz dowiedzieć się więcej o grywalizacji? Jeśli tak, napisz na: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]