Home » Kultura-Interwencje 2023. Pomysł na projekt: warsztaty!

Kultura-Interwencje 2023. Pomysł na projekt: warsztaty!

by Gabriela
Opublikowano:
Kultura-Interwencje warsztaty

Działania podejmowane w ramach programu Kultura-Interwencje 2023, jak w przypadku większości dotacji, powinny uwzględniać aktywny udział uczestników w podejmowanych działaniach. To oznacza, że nie robimy projektów tylko dla odbiorców, ale razem z nimi. W związku z tym przyjrzyjmy się jeszcze raz regulaminowi i zastanówmy się, jakie działania warto wpisać do wniosku!

Warsztaty dla wybranej grupy odbiorców

Najlepszą grupą, dla której warto zorganizować warsztaty, jest oczywiście młodzież. Dzięki spotkaniom, które łączą naukę z zabawą, możemy pozyskać nowych czytelników zaczynając od czegoś innego niż książka. Jeśli warsztaty będą ciekawe jest szansa, że wrócą na kolejne, a może nawet sami zajrzą do wypożyczalni kilka dni później.

PolkowiceJaka tematyka zainteresuje młodych odbiorców? Na pewno historia miejsca, w którym się urodzili. Szczególnie, jeśli to opowieść pełna tajemnic, heroicznych czynów lokalnych bohaterów. Może to świetny temat na warsztaty z tworzenia podcastów? Wielu nastolatków fascynuje się obecnie folklorem. A dodatkowo każdy lubi robótki ręczne! Regionalne legendy mogą stać się również podstawą do stworzenia gry mobilnej. Tak jak to było na przykład w grze o czasach Mieszka I w Polkowicach. Tam również gra powstała w trakcie warsztatów. Zobacz, jak wyglądały!

Dlaczego gry?

Trudno jest być graczem i nie wejść głęboko w rolę swojego bohatera. Tym bardziej, że to od naszych decyzji zależą przecież jego losy! Wiele osób uważa gry za niewymagającą rozrywkę. Ale co powiecie na gry edukacyjne? Takie, które łączą aspekt zabawy z nauką (tzw. edutainment). Taka forma pomaga łatwiej przyswajać informacje i zapamiętywać je na dłużej.

Warto poznać aktualne trendy i statystyki dotyczące branży gamingowej. Dzięki nim, łatwiej jest zrozumieć, dlaczego nastolatki grają tak chętnie! Robią to na smartfonach, komputerach, PlayStation i…

Nie tylko gry mobilne

… nie tylko na sprzętach. Dużą popularnością cieszą się także gry tradycyjne! Dlatego w ramach dotacji Kultura-Interwencje 2023 możesz zorganizować także warsztaty:

  • projektowania tradycyjnych gier terenowych,
  • fotograficzne, które zakończą się wydrukowaniem gry karcianej ze zdjęciami uczestników,
  • tworzenia gier wielkoformatowych, na podstawie lokalnej historii,
  • o lokalnym dziedzictwie kulturowym, które przeniesiesz na grafiki tradycyjnych gier planszowych, karcianych lub puzzli!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz artykuł o naszych pomysłach na gry tradycyjne!

ActionTrack

My jednak jesteśmy zwolennikami gier mobilnych. Nastolatki nie odrywają się od swoich smartfonów. Zamiast nakładać kolejne szlabany na telefon, może warto zaproponować im nową formę mobilnej rozrywki? Tak jak zrobiła to w ramach programu Kultura-Interwencje 2022 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu. Gra „Konopnicka i skradziony rękopis” łączy świat literacki z otoczeniem lokalnym. Dzieło „słynnej pisarki Marii K.” zostało skradzione i ukryte gdzieś w Sieradzu. Zadaniem graczy jest podróż przez miasto i zebranie wszystkich wskazówek, które mogą naprowadzić ich na trop złodzieja!

Posłuchaj, co na temat projektu „Konopnicka i skradziony rękopis” powiedziała jego koordynatorka, Joanna Chachuła z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu

 

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programóu Kultura-Interwencje 2023? Masz już pomysł na grę i chcesz zrealizować ją razem z Good Games? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a wtedy my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]