Gra miejska w Polkowicach oparta na motywach słowiańskich była efektem warsztatów zorganizowanych w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Polkowicach. Premiera odbyła się w chłodny, listopadowy dzień – ale nawet mroźna pogoda nie powstrzymała dzielnych graczy!
Program BLISKO – warsztaty z tworzenia gier to sprawdzony sposób na aktywizację lokalnej społeczności!
Efektem warsztatów zorganizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę w Polkowicach, w partnerstwie z lokalnym zespołem szkół, była terenowa gra mobilna oparta na motywach słowiańskich. Uczestnicy warsztatów przeszli cały proces projektowania gry: od scenariusza po mechanikę i tworzenie zadań. Bibliotekarze zadbali, by premiera zapadła w pamięć uczestnikom. Specjalnie na tę okazję przygotowali pamiątkowe gadżety i nagrody dla graczy.
Wyjście z biblioteki
Start i metę gry umiejscowiliśmy na polkowickim rynku – w miejscu, w którym bywa znakomita część mieszkańców. Dzięki temu właściwie każdy będzie mógł podjąć wyzwanie i uratować Polkowice przed najazdem słowiańskich potworów ze żmijem na czele. A właściwie to nawet cały świat – kto wie, jak daleko mogłyby się rozpełznąć postacie znane z polskiego folkloru?
Poza głównym zadaniem – czyli uratowaniem świata – gracze mają do wykonania jeszcze jeden quest. Muszą pomóc Gniewkowi wrócić do jego czasów, do wczesnego średniowiecza. Bo Gniewko kompletnie nie potrafi się odnaleźć w XXI wieku: nasz świat jest zupełnie inny od rzeczywistości, którą zna.
Wyjście do mieszkańców – gra miejska w Polkowicach
Bibliotekarze zadbali, by premiera zapadła w pamięć uczestnikom. Każdy z graczy dostał koszulkę z grafiką przygotowaną specjalnie na tę okazję, wśród pamiątkowych gadżetów były też kubki. Najlepsi gracze dostali nagrody, które z pewnością będą przydatne.
Miejsce startu także przyciągało uwagę: na polkowickim rynku powiewała flaga z informacją o grze i grafiką, wykorzystaną na koszulkach i kubkach. Przechodnie zatrzymywali się i dopytywali, co się tutaj dzieje. Zaś bibliotekarki doskonale to wykorzystały, przeprowadzając od razu ankiety diagnozujące potrzeby lokalnej społeczności.
Co dało bibliotece wyjście na polkowicki rynek? Przede wszystkim możliwość spotkania z mieszkańcami, którzy zwykle do biblioteki nie zaglądają – nie wiedzą więc, jakie aktywność może im zaoferować.
Uratuj świat przed najazdem słowiańskich stworów
Gra jest dostępna na polkowickim rynku – każdy może w nią zagrać i spróbować odesłać Gniewka do jego czasów. Wystarczy zeskanować kod dostępny na stronie biblioteki i można ruszać w pełną przygód podróż.