Home » Nie tylko gry mobilne, czyli tradycyjne gry w bibliotece

Nie tylko gry mobilne, czyli tradycyjne gry w bibliotece

by Gabriela
Opublikowano:
Gry tradycyjne

Jako prawdziwi pasjonaci gier w Good Games nie zajmujemy się tylko grami mobilnymi. Czy wiesz, że tworzymy także tradycyjne gry karciane, planszowe, puzzle i gry wielkoformatowe? Proces ich powstawania wygląda tak samo: wymyślamy bohaterów i fabułę (zazwyczaj w oparciu o lokalną historię lub literaturę), tworzymy warstwę graficzną, a później nadajemy wszystkiemu formę gry. Możesz wykorzystać ją jako dodatek do wersji mobilnej, albo samodzielny projekt, który zostanie w Twojej instytucji na długo.

Zalety tradycyjnych gier

Tradycyjne gry „bez użycia prądu” mają wiele zalet:

 • są ponadczasowe i można ich używać jeszcze długo po zakończeniu projektu,
 • można w nie grać bez użycia technologii,
 • można wykorzystać je jako nagrody lub prezenty,
 • to świetny dodatek do warsztatów lub zajęć edukacyjnych, dzięki któremu dzieciaki lepiej zapamiętają nowo zdobytą wiedzę!

Tradycyjne gry – czyli jakie?

Jest kilka rodzajów gier, które możemy pomóc Ci stworzyć. Możesz pamiętać je ze swojego dzieciństwa. I wiesz co? Ich forma wcale się nie zestarzała i jest wykorzystywana do dzisiaj. Spójrz!

Gra wielkoformatowa

Gry planszowe są wciągające, prawda? Fantastyczny świat w miniaturce może pochłonąć nas na długie godziny. Wyobraź sobie, jak może zadziałać ta sama gra, ale w większym formacie! Gdzie figury są jak żywe, a grafiki scenografii odkrywają najmniejsze detale. Kilkumetrowa plansza pobudza wyobraźnię.

Gra memory

Memory (z ang. memory – pamięć) to bardzo łatwa gra, w którą dzieci mogą grać już od najmłodszych lat. Zadaniem uczestników jest zapamiętywanie pozycji kart. Są rozłożone na powierzchni w taki sposób, by każda była widoczna. Cała talia składa się z kilkunastu par identycznych kart mających takie samo oznaczenie kolorystyczne lub graficzne. Podczas swojej kolejki próbujemy odsłonić dwie, zapamiętane przez nas, identyczne karty. Cel? Znaleźć wszystkie pary. Kto znajdzie najwięcej – ten wygrywa.

 

Karty Piotruś

Talia do gry w Piotrusia, podobnie jak memory, składa się z wyglądających identycznie par kart. Jednak, odwrotnie niż w przypadku memory, tym razem naszym zadaniem jest pozostanie bez kart na ręce. Mamy swój początkowy wachlarz, do którego dobieramy karty od sąsiada albo z przeznaczonej do losowania części talii. Ale uwaga! Żeby nie było tak łatwo w talii znajduje się dodatkowa karta, „Piotruś”, czyli karta bez pary. Ten, kto zostanie z nią na koniec przegrywa.

 

Puzzle

Łatwiejsze i trudniejsze, na kilka, kilkadziesiąt, kilkaset albo nawet kilka tysięcy elementów. Mogą przedstawiać bohaterów książek albo prawdziwe, historyczne sceny, które chcemy przybliżyć uczestnikom zabawy. Znajomość sytuacji przedstawionej na puzzlach na pewno ułatwi dopasowanie elementów. Czas spędzony na układaniu można wykorzystać efektywnie do rozmów na temat danej książki lub historii związanej z obrazkiem.

 

Jak stworzyć własną grę?

Jeśli chodzi o tematykę Twojej gry jedynym ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia. Możesz zainspirować się dosłownie wszystkim:

 • książką z kanonu lektur albo literatury dziecięcej,
 • historią Twojej miejscowości, którą warto przybliżyć mieszkańcom,
 • opowiadaniem któregoś ze swoich czytelników,
 • fabułą, która powstanie podczas warsztatowej współpracy z młodzieżą,
 • filmem lub serialem, który wszyscy znają,
 • inną grą, która znajduje się w Twojej bibliotece!

Nie musisz wybierać

Chcesz stworzyć grę ActionTrack, ale podobają Ci się również tradycyjne gry, a jeszcze chcesz połączyć to wszystko z warsztatami dla młodzieży? Nic nie stoi na przeszkodzie! Praca projektowa nad grą tak czy inaczej obejmuje kilka etapów. Na początku na pewno stworzymy razem całą fabułę i zaprojektujemy zadania. Ale przeniesienie ich w formie graficznej na wirtualną i fizyczną planszę to już nasze zadanie! Wzbogacenie całego projektu o warsztaty na pewno uczyni wspólną pracę bardziej efektywną. A dodatkowo: zapewni Twojej instytucji dodatkowe punkty za zaangażowanie odbiorców przy ocenie wniosku. Dobieraj zatem poszczególne elementy: grę mobilną, grę tradycyjną i warsztaty wedle uznania! Przygotujemy ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Masz już jakiś pomysł? Skontaktujmy się!

  Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i porozmawiamy o szczegółach. Pamiętaj, że każda gra jest inna, więc jej cena zależy od stopnia skomplikowania i ilości czasu, jakiego będzie wymagać jej przygotowanie. Im więcej szczegółów podasz nam na początku, tym szybciej wyślemy Ci naszą ofertę!

  Jaką grę chcesz stworzyć: *

  Zobacz także

  [mc4wp_form id=”1853″]