Home » „Oni byli pierwsi” w Kozienicach

Niepodległość. Sen? Marzenie? Choć wielu nie wierzy, że kraj, który na ponad 100 lat zniknął z map Europy, kiedykolwiek na nie powróci, to są tacy, którzy nie czekają, aż wolność spadnie z nieba. Biorą się do roboty.

Oni byli pierwsi – Grupa Polskich Legionów w Kozienicach

W 1915 roku podjęto decyzję o sformowaniu Grupy Polskich Legionów. Już wkrótce polscy żołnierze będą walczyć na froncie Oni byli pierwsiza swoją ojczyznę. Jednak wojsko to nie tylko starcia i potyczki. Zanim armia trafi na front, trzeba ją uzbroić, wyżywić i zakwaterować. Sprawne wojsko bowiem potrzebuje dobrego zaplecza.

Otóż, w Kozienicach ma powstać jedna z czterech stacji zbornych w Generalnym Gubernatorstwie Lubelskim. Już teraz trwa tam zaciąg.

Tak rozpoczyna się fabularna część mobilnej gry terenowej „Oni byli pierwsi”. Trzeba podkreślić, ze gra jest częścią projektu „Oni byli pierwsi – Grupa Legionów Polskich płk Z. Zielińskiego w Kozienicach i podczas walk o obronę Państwa Polskiego w 1920 roku”. Projekt był realizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kozienice.  Ponadto, biblioteka zaprosiła do współpracy dwóch partnerów instytucjonalnych, czyli Muzeum Regionalne im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach oraz Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego ,,Koalicje dla Niepodległej”. 

Od warsztatów dla młodzieży do gry terenowej gry mobilnej

Zanim powstała gra terenowa, w bibliotece odbyły się trzydniowe warsztaty projektowania gier mobilnych.  Pierwszego dnia warsztatów, kozienicka młodzież poznawała historię legionów i legionistów z terenu Kozienic. Były to następujące osoby:

Następny dzień warsztatów obejmowało opracowanie mechaniki gry i jej zasad. Nie mniej ważnym momentem było wykreowanie głównego bohatera. Trzeciego dnia młodzież kodowała grę w aplikacji ActionTrack, umożliwiającej rozgrywki ze smartfonem w dłoni. Po wstępnych testach prototypów nastał moment na podsumowanie. Dlatego też w ostatnim etapie pracy cała grupa testowała grę w terenie, podążając wyznaczoną wcześniej trasą.

O przebiegu całych warsztatów opowiada Sylwia Kuczyńska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozienicach:

Premiera gry – 10.10.2020

Na początku gry nasi bohaterowie trafiają więc do Punktu Zbornego, gdzie chcą zaciągnąć się do Legionów. W Kozienicach formowane są nowe instytucje Legionów – Sąd, Szpital, Magazyn. Jak nie trudno się domyśleć, praca wre…

Po przejściu wstępnej selekcji rozkazem płk. Zielińskiego ochotnicy zostają przydzieleni do Oddziału Zaopatrzenia. Każda para rąk jest na wagę złota!  Po pierwsze, ich celem w grze będzie rozpoznanie i pomoc miejscowej ludności. Kolejnym zadaniem jest wywiad. Całość wieńczy nawiązanie lokalnych kontaktów zaopatrzeniowych, a nawet werbunek! W serii zadań wytyczonych im przez Oficera, gracze mogli udowodnić swoją sprawność i spryt. Ponieważ wynikiem gry są zgromadzone punkty, dlatego też, po zakończeniu gry ochotnicy, w zależności od  tych wyników, zostaną zaprzysiężeni odpowiednio w stopniach odpowiadających ich wynikowi.

Premiera gry odbyła się 10 października 2020 roku i była połączona z uroczystym otwarciem stałej wystawy plenerowej na Placu 15-go stycznia w Kozienicach. Wystawa zawiera zdjęcia i opisy dokumentów, osób, miejsc i obiektów związanych z pobytem Grupy Legionów w Kozienicach i biogramami wybranych bohaterów wojny 1920 r.  Program imprezy obejmował również dioramę rekonstrukcyjną i otwarcie legionowej polowej Herbaciarni.

Relację zdjęciową można zobaczyć na facebooku kozienickiej biblioteki.

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]