Home » „Zamojskie Poga(duchy)” – mobilnie o Zamościu

„Zamojskie Poga(duchy)” – mobilnie o Zamościu

by Alicja Krawczyńska
Opublikowano:
„Zamojskie Poga(duchy)” - mobilnie o Zamościu

Dubaj renesansowej Europy

Jest 2020 rok. Świat turystyki i biznesu zachwyca się Dubajem. Dość powiedzieć, że w ostatnich latach to jedno z 4 najczęściej odwiedzanych miejsc świata po Bangkoku, Londynie i Paryżu.  Nieco ponad 40 lat temu szejk Zajid ibn Sultan Al Nahajjan zostając pierwszym prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich miał wizję i pieniądze, żeby budować na pustyni.

Około 400 lat wcześniej Jan Zamoyski, człowiek o nieprzeciętnych horyzontach postanawia, że na polach Roztocza ulokuje nowe miasto Zamość. Cofnijmy się więc do tego czasu i zobaczmy jakie to było wtedy miasto.

 

Zawsze przez Zamość

Najistotniejsze dla nowo organizowanego miasta było nadanie mu miejskiego prawa magdeburskiego. Zamość miał również prawo składu na towary przywożone. Oznaczało to, kupcy jadący ze wchodu na zachód i z zachodu na wschód  nie mogli omijać miasta Zamościa. Byli oni zobowiązani wystawienia towarów do sprzedaży przez trzy dni.

Czyż nie przypomina to nieco funkcjonowania dzisiejszych wielkich lotnisk przesiadkowych?

Dość powiedzieć, że od samego początku lokacji miasta, jego historia gospodarcza i społeczna stanowią kolekcję osobowości, wielkich postaci znanych i nieznanych z kart historii.

Jeżeli więc planujecie właśnie wakacyjną trasę – polecamy uwadze przejazd przez Zamość.  Unikalna architektura  kamienic w Rynku i wokół Rynku Wielkiego,  wyborna kuchnia tamtejszych lokali, pełni serca gospodarze. Czego chcieć więcej?

 

Zamojskie Poga(duchy)

zamojskie pogaduchyBibliotekarze z Książnicy Zamojskiej wgłębili się w dzieje miasta zaczynając od postaci samego kanclerza Jana Zamoyskiego. Następnie zebrali ciekawostki z dziejów Zamościa i ludzi, którzy tu mieszkali. Opracowali scenariusz do gry wraz z zadaniami. W końcu zaś,  jak na XXI wiek przystało, wykorzystali najnowsze technologie i przełożyli tę historię na mobilną grę terenową „Zamojskie Poga(duchy)”.  

Gra rozpoczyna się w centrum Rynku Wielkiego w Zamościu i toczy się w obrębie Starego Miasta.

Na stronie Książnicy Zamojskiej, w informacjach o grze czytamy:

„Wiesz jaką cenną rzecz Marysieńka zostawiła w Zamościu albo czym zachwyca smakoszy kaczka po zamojsku? Jeśli ciekawi Cię historia naszego miasta i chcesz się zmierzyć z samym kanclerzem Janem Zamoyskim, ta gra jest dla Ciebie!”

 Najlepsze zaś jest to, że dzięki właściwości  aplikacji ActionTrack gra jest udostępniona w dwóch wersjach:

  • dla tych, którzy są w Zamościu i mogą spacerować z telefonem między renesansowymi uliczkami miasta
  • dla tych, którzy siedzą właśnie w domu

Wystarczy telefon z dostępem do internetu, aplikacja ActionTrack, odpowiedni kod QR z dostępem do gry i można zaczynać!

„Zamojskie Poga(duchy)” - mobilnie o Zamościu
Zamojskie-Pogaduchy-FLOW
„Zamojskie Poga(duchy)” - mobilnie o Zamościu
Zamojskie-Pogaduchy-GPS

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]