Home » Odkrywając Baczyńskiego – warsztaty z ActionTrack w Rosnowie

Odkrywając Baczyńskiego – warsztaty z ActionTrack w Rosnowie

by Łukasz Braun
Opublikowano:
Warsztaty ActionTrack w Rosnowie

Czy o wielkich poetach można mówić bez zadęcia i powtarzania gombrowiczowskich frazesów? Bardzo męczyło mnie to pytanie w drodze do Rosnowa na warsztaty z ActionTrack, gdzie wraz z młodzieżą mieliśmy przygotować grę o K.K. Baczyńskim.

Baczyński to twórca wymykający się próbom stawiania pomników. Młody, zdolny – ale także zbuntowany. Jeszcze w liceum (a chodził do słynnego „Batorego” w Warszawie) napisał tekst inspirowany „Ferdydurke”. Młody Baczyński zdecydowanie nie był fanem systemowej edukacji. Wagarował, miał kiepskie oceny, a do tego angażował się w młodzieżową działalność polityczną. W czasie wojny chował pod podłogą broń, zaś jego związek może być przykładem bardzo partnerskiej relacji. Gorzej z układami z matką.

Z pewnością nie był to „grzeczny chłopiec”. I pierwszy oburzyłby się na hasło, że „Baczyński wielkim poetą był”.

Porozmawiajmy!

Gminna Biblioteka Publiczna w Manowie, a dokładniej jej filia w Rosnowie, zaprosiła do udziału w warsztatach grupę świeżo upieczonych licealistów. To już prawie dorośli ludzie, więc sporą część naszego wspólnego czasu spędziliśmy rozmawiając. Pogadaliśmy trochę o autorytetach (czy młodzi ludzie jeszcze w ogóle ich potrzebują?), a także o systemie edukacji, poezji i szukaniu inspiracji. I o samym Baczyńskim, rzecz jasna.

Młodzi ludzie dzielili się ze mną swoimi przemyśleniami – muszę przyznać, że wiele z nich zostanie ze mną na długo i wzbogaci moje własne refleksje.

Warsztaty z ActionTrack – zróbmy grę!

W warsztatach chodzi przede wszystkim o zaprojektowanie gry. Młodzież usiadła więc do komputerów z głową pełną pomysłów. Uczestnicy zdecydowali się na przygotowanie jednej, wspólnej rozgrywki. Następnie sami podzielili się zadaniami: ktoś wymyślał zadania, inna osoba robiła proste grafiki, a kolejna kodowała wszystko w ActionTracku. Potem już tylko testowanie!

Efekty naszej wspólnej pracy będzie można podziwiać już 24 września podczas premiery gry. Start – przed budynkiem biblioteki w Rosnowie. Meta – przekonajcie się sami!

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]