Home » Promocja czytelnictwa przez zabawę – Twoja gra wielkoformatowa

Promocja czytelnictwa przez zabawę – Twoja gra wielkoformatowa

by Dawid Kała
Opublikowano:
Gra wielkoformatowa

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz przyciągnąć dzieci i młodzież do Twojej instytucji? Wzbudzenie zainteresowania wśród najmłodszych to nie lada wyzwanie, a zarazem bardzo ważny element w promowaniu swoich działań. Zakończenie tej ważnej misji powodzeniem niesie ze sobą ogrom satysfakcji. Rozwiązaniem, które może Ci pomóc osiągnąć sukces w tej materii jest stworzenie własnej gry wielkoformatowej. To świetna zabawa angażująca graczy, która doskonale sprawdza się również w celach edukacyjnych

Gamifikacja – nauka i rozrywka

Większości młodzieży nauka kojarzy się z godzinami spędzonymi na czytaniu niekoniecznie przystępnie napisanych tekstów. Trudno oczekiwać dużego zainteresowania, jeśli sama forma dostarczanych informacji nie jest zachęcająca. Z pomocą przychodzi gamifikacja (grywalizacja). Jest to proces, który polega na wykorzystywaniu mechanik z gier celem osiągnięcia oczekiwanych rezultatów edukacyjnych i kulturalnych. Pozwala nam zaangażować naszego odbiorcę przy pomocy opracowanego systemu nagród. Zmotywowany uczestnik aktywnie bierze udział w grze dzięki czemu łatwiej przyswaja wiedzę doskonale się przy tym bawiąc.

Gra wielkoformatowa "Podróż za jeden uśmiech"

Co musisz wiedzieć o grach wielkoformatowych?

Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się kiedyś z tradycyjnymi grami planszowymi. Od szachów, przez popularnego „Chińczyka” do rozbudowanych gier RPG – wielu osobom „planszówki” towarzyszą od najmłodszych lat. Co więcej, najnowsze badania ukazują, że zainteresowanie tego rodzaju rozrywką wcale nie spada, a wręcz przeciwnie – wzrasta z roku na rok.

Gry wielkoformatowe różnią się od ich tradycyjnych odpowiedników przede wszystkim wielkością planszy. Uważamy, że wraz z jej rozmiarem rośnie również ilość dostarczanej rozrywki, a przy tym także zaangażowanie gracza. Już sam sposób wykonania gry często wywiera duże wrażenie na odbiorcach. W jej skład najczęściej wchodzą elementy takie jak:

  • Plansza, której długość boku może mierzyć nawet 3 metry
  • Duża kostka
  • Dodatkowe elementy drukowane na trwałym papierze lub wykonane z drewna i innych tworzyw
  • Instrukcja
  • Etui chroniące zawartość i ułatwiające transport

Gra wielkoformatowa – krok po kroku

Na początek należy zadbać o aspekty formalne i znaleźć źródło finansowania naszych działań. Jeśli zechcesz, możemy pomóc Ci przejść przez poszczególne etapy poszukiwania dotacji. Na końcu artykułu znajdziesz formularz kontaktowy. Po otrzymaniu przez nas wiadomości skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe.

Przejdźmy zatem do tego, jak wygląda realizacja. Większość procesu tworzenia gry przebiega podczas warsztatów dla lokalnej młodzieży zorganizowanych w Twojej instytucji.

Zaczynamy od fabuły. Może ona nawiązywać do życiorysu lokalnego bohatera, historii miejscowości, czy też ważnych wydarzeń jakie miały miejsce w okolicy. To tylko część z propozycji sposobu budowania fabularnego rozgrywki. Jedno jest pewne – gra wielkoformatowa może Ci pomóc w zwróceniu uwagi na dany temat, niezależnie od dokonanego wyboru.

Następnie przychodzi pora na tworzenie projektu. Na tym etapie uczestnicy zajęć ustalają szczegóły dotyczące m. in. takich aspektów jak:  liczba pól, szczegółowe zasady oraz dodatkowe elementy gry. Na koniec zajęć cały projekt trafia w nasze ręce.

Po wprowadzeniu poprawek drukujemy grę.

Na sam koniec zostanie już tylko zaprezentowanie pozyskanych efektów i organizacja pierwszej rozgrywki!

Zobacz, jak wygląda rozgrywka!

Tak wygląda gra wielkoformatowa

Chcesz stworzyć grę wielkoformatową dla swojej instytucji? Skontaktuj się z nami!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]