Home » Nowe utwory w domenie publicznej od 2024 roku!

Nowe utwory w domenie publicznej od 2024 roku!

by Dawid Kała
Opublikowano:
Domena Publiczna 2024

Wraz z dniem 1. stycznia 2024 roku do domeny publicznej trafiły kolejne dzieła autorów zmarłych przed 70-cioma laty. W praktyce oznacza to możliwość wykorzystywania tych utworów w celach komercyjnych. Grono autorów, z których twórczości będziemy mogli korzystać z większą swobodą jest naprawdę imponujące – do domeny publicznej trafili m. in. wybitni polscy twórcy.

Kornel Makuszyński

Kornel Makuszyński (ur. 8 stycznia 1884 roku w Stryju, zm. 31 lipca 1953 roku w Zakopanem) – prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta oraz członek Polskiej Akademii Literatury. Znany jest jako autor cyklu książek skierowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Od początku tego roku otrzymaliśmy dostęp w domenie publicznej do jego dzieł takich jak: przygody Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki, „Szatan z siódmej klasy” czy „Szaleństwa panny Ewy”.

Julian Tuwim

Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – pisarz poeta i tłumacz. Autor skeczy, wodewili, a także tekstów piosenek. Jego twórczość w mniejszym lub większym stopniu zna chyba każdy Polak. Do domeny publicznej trafiły wiersze dla dzieci, w tym m. in.: „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski” oraz „Ptasie radio”, a także dzieła jak: „W oparach absurdu”, „Pegaz dęba, czyli panopticum poetyckie” i „Tuwim Café na każdą pogodę”.

Konstanty Ildefons Gałczyński

Konstanty Ildefons Gałczyński (ur. 23 stycznia 1905 w Warszawie, zm. tamże 6 grudnia 1953) – poeta i tłumacz, autor wielu znanych dziś utworów. Zasłynął przede wszystkim dzięki serii humoresek „Teatrzyk Zielona Gęś”, w której opisał losy postaci takich jak, Piekielny Piotruś, Osiołek Porfirion czy tytułowa Zielona Gęś. Poezja Gałczyńskiego przepełniona jest motywami na które warto zwrócić uwagę w kontekście ich ponownego wykorzystania dzięki domenie publicznej.

Cecil Hepworth

Cecil Hepworth (ur. 19 marca 1874 w Lambeth, zm. 9 lutego 1953 w Greenford) – brytyjski reżyser filmowy, producent i scenarzysta. O tym, że jego twórczość trafiła w tym roku do domeny publicznej warto wspomnieć przede wszystkim z uwagi na pierwszą filmową adaptację „Alicji w Krainie Czarów” (1903), w której Hepworth odpowiadał za produkcję, scenariusz, reżyserię, a także był jednym z aktorów.

Twórczość w domenie publicznej – wykorzystaj ją!

Zastanawiasz się jak wykorzystać najlepsze dzieła D. P. w swojej instytucji? Podpowiadamy –  stwórz własną grę mobilną z motywami literackimi! To świetny sposób na promocję wśród najmłodszych oraz edukację i dobrą zabawę. W przeszłości stworzyliśmy już kilkanaście gier opartych na dziełach literackich – sprawdź jak wygląda efekt!

Konopnicka i skradziony rękopis

Wychodząc z biblioteki gracz spotyka niewielką postać przypominającą krasnala. Przecierając oczy ze zdumienia, musi podjąć decyzję czy dołączy do poszukiwań zaginionej książki słynnej pisarki Marii K.. Najprawdopodobniej nieznane dzieło zostało skradzione, a następnie ukryte w Sieradzu!

Gracz na swojej drodze spotyka bohaterów książek Marii Konopnickiej, m.in. Stefka Burczymuchę, czy Króla Błystka! Po przez zabawę poznaje życiorys i twórczość pisarki, zabytki i historię miasta oraz związki Marii Konopnickiej z Sieradzem.

Bajkowe historie z dodatkiem sera

„Bajkowe historie z dodatkiem sera” to wyjątkowa, pełna znanych motywów literackich, ujętych w formę subtelnych ilustracji, gra dla najmłodszych fanów dobrej zabawy.

Ma charakter nieliniowy, co oznacza, że to od uczestników rozgrywki zależy w jakiej kolejności będą rozwiązywali poszczególne łamigłówki. Dodatkowo, pytania zostały podzielone wg stopnia trudności,a gracze mogą zmierzyć się z wyzwaniami za 5, 10 i 15 punktów.  Celem gry jest uwolnienie myszki Gryzeldy, by ta uratowała zakończenia znanych od pokoleń bajek przed zmianami.

To lubię – i(gra)szki z poezją

Przez świat poezji graczy prowadzi tajemniczy Adam, który przedstawia ciekawostki dotyczące utworów i życia Mickiewicza, jednocześnie testując wiedzę uczestników! W queście zostały umieszczone motywy kilku wybranych ballad, które mają najbardziej rozbudowane wątki fabularne: Świteź, Świtezianka, Powrót Taty, Pani Twardowska, Kurhanek Maryli, a także tytułowe To lubię.

W każdym punkcie gracz rozwiązuje zagadkę, a następnie za poprawnie wpisaną odpowiedź otrzymuje literę – fragment hasła, potrzebnego do zakończenia rozgrywki! Gra nie jest linearna, to uczestnik decyduje o kolejności podejmowanych wyzwań!

Stwórz własną grę mobilną lub wielkoformatową! Wypełnij formularz i dowiedz się więcej!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]