Home » Kosmiczne inspiracje – mobilne gry miejskie na podstawie twórczości Stanisława Lema

Kosmiczne inspiracje – mobilne gry miejskie na podstawie twórczości Stanisława Lema

by Łukasz Braun
Opublikowano:
Galaktyka

Mobilne gry miejskie i twórczość wybitnego polskiego futurologa? To połączenie idealne! Na początku 2021 r. pisaliśmy, że mobilne gry miejskie – jako przykład nowych technologii – to świetny pomysł na obchody 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Dziś prezentujemy 4 tytuły stworzone w ActionTrack w oparciu o twórczość Lema, które miały premiery w 2021 r.

Uchwałą Sejmu RP z 27 listopada 2020 zdecydowano o ustanowieniu roku 2021 Rokiem Stanisława Lema. Stanisław Lem to bez wątpienia jeden z najznamienitszych pisarzy hard S-F. Celny obserwator rzeczywistości i futurolog, któremu udało się przewidzieć powstanie takich wynalazków jak internet, smartfon czy e-book. Krytyk, filozof i eseista, który ponad wszystko uwielbiał słodycze i swojego kanarkowego mercedesa. Jego książki i opowiadania stały się inspiracją dla twórców filmów, seriali, sztuk teatralnych, a także mobilnych gier miejskich.

Biblioteka przyszłości i wynalazki opisane przez Stanisława Lema

Uśmiechnięty robot z tytułem gry "Biblioteka przyszłości"Akcja gry rozpoczyna się, kiedy gracze w niewyjaśniony sposób przenoszą się w czasie do tytułowej biblioteki, gdzie spotykają przyjaznego robota o imieniu Mel.Kod QR go gry "Biblioteka przyszłości" Rozwiązując zagadki i łamigłówki, dowiadują się m.in., czym są lektony, optony i inne wynalazki, które pojawiają się w twórczości Lema. Gra zachęca do sięgnięcia do książek pisarza i sprawdzenia, jakie jeszcze technologie udało się przewidzieć temu wybitnemu polskiemu futurologowi.

Demonstracyjna gra „Biblioteka przyszłości” została stworzona w tzw. wersji „kanapowej”, co oznacza, że zagrać można bez wychodzenia z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy pobrać aplikację ActionTrack i zeskanować kod QR umożliwiający pobranie gry.

Przygody Erga Samowzbudnika w Lipnie – gra na podstawie „Bajek Robotów” Stanisława Lema

Warsztaty ActionTrack w LipnieErg Samowzbudnik to jeden z bohaterów „Bajek Robotów” Stanisława Lema. Ten elektrycerz pojawia się w opowiadaniu „Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał”. Punktem wyjścia dla stworzenia scenariusza gry było pytanie, co by się stało, gdyby Erg wylądował w Lipnie koło Leszna, w dodatku mocno uszkodzony?

Warsztaty ActionTrack w LipnieZastanawiali się nam tym uczestnicy warsztatów w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipnie zorganizowanych w ramach projektu „Czytanie jest świet(l)ne”. Podczas 4-dniowych warsztatów młodzież poznawała platformę ActionTrack, wymyślała scenariusz i poszczególne czekające na graczy zdania. Gra miała premierę 10 września.

Przeczytaj relację i zobacz WIDEO z warsztatów, podczas których powstawała gra! ->

Teraz każdy, kto odwiedzi Lipno, może zagrać w grę o Ergu Samowzbudniku. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację ActionTrack na swój smartfon i zeskanować kod QR dostępny na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnie. Będąc na miejscu można również zeskanować kod QR, który wywieszony jest na drzwiach biblioteki.

Cosmicam – podróż przez galaktyki!

Baner gry CosmicamKod QR CosmicamCzym jest Cosmicam? To gwiezdny szlak, który przemierzą gracze wcielający się w postać pilota kosmicznego patrolu w grze zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Dygasińskiego w Starachowicach. Gracze będą mieli okazję odwiedzić m.in. wrak Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Galaktykę Andromedy, Marsa oraz planetę Androidus zamieszkałą wyłącznie przez roboty. Wszystko po to, aby rozszyfrować tajemniczą, cyfrową wiadomość…

Skierowana do młodzieży w wieku 13-18 lat gra inspirowana jest m.in. powieścią „Solaris” oraz zbiorem opowiadań „Opowieści o pilocie Pirxie”. Można w nią zagrać w trybie „kanapowym”, z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Wystarczy pobrać aplikację ActionTrack i zeskanować kod QR pozwalający na pobranie gry.

Jak ocalić świat? – inspirowana „Bajkami Robotów” gra o wydźwięku ekologicznym

Gra „Jak ocalić świat” powstała podczas warsztatów zorganizowanych w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Gniewie. W warsztatach udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie.

Przeczytaj relację z powstawania gry! ->

Dla graczy jest to okazja do spotkania z Kodim i Losarisem, którzy zaproszą do niesamowitego świata lemowskich przygód. Jednocześnie gra porusza ważne kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska. Zagrać może każdy, kto odwiedzi malowniczy Gniew. Wystarczy pobrać aplikację ActionTrack i zeskanować kod QR, który wywieszony jest na drzwiach Biblioteki i Centrum Kultury w Gniewie.

Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia mobilnej gry miejskiej w swojej instytucji? A może chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach aplikacji ActionTrack? Jeśli tak, skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]