Home » Gra terenowa jako element festiwalu. Pomysł na program Kultura-Interwencje 2022

Gra terenowa jako element festiwalu. Pomysł na program Kultura-Interwencje 2022

by Gabriela
Opublikowano:
Gra terenowa jako element festiwalu

Jednym z pomysłów na wykorzystanie mobilnej gry terenowej jest potraktowanie jej premiery jako części większego projektu lub wydarzenia. Takie zastosowanie ma sporo zalet i dlatego warto je rozważyć. Szczególnie w kontekście programu Kultura-Interwencje 2022.

Gracze docierają do mety w różnym czasie: niektórzy dosłownie biegną! Inni wolą z kolei tempo spacerowe i skupianie się na treści zadań. Zawsze rekomendujemy, by premierze gry towarzyszyło z tego powodu jakieś inne wydarzenie: wystawa, koncert czy nawet ognisko. Jeśli premiera stanowi część festiwalu lub innego wydarzenia, ten problem organizacyjny jest od razu rozwiązany. Gracze po przybyciu na metę mogą brać udział w innych atrakcjach i cierpliwie czekać na ogłoszenie wyników.

Festiwale

Gra "Ścieżki Czarownic" w Szklarskiej PorębieGra „Ścieżki Czarownic” była elementem festiwalu „Arkana” organizowanego przez MOKSIAL w Szklarskiej Porębie. Gracze uczestniczyli w wykładach i warsztatach, a po przejściu tytułowej ścieżki mogli nadal brać udział w wydarzeniach: kolejnych prelekcjach i pokazie filmu. Wszystkie elementy były ze sobą połączone motywem czarownic, które na terenie Izerów i Karkonoszy badał prof. Peuckert – „patron” całego wydarzenia.

Gra stanowiła więc jeden z wielu punktów programu. Cały festiwal przywiódł na miejsce osoby zainteresowane różnymi aspektami tematu – być może nie wzięliby udziału w samej grze, ale skoro odbywała się niejako „przy okazji”, to czemu nie skorzystać?

Dwie pieczenie…

O ile w przypadku gry w Szklarskiej Porębie całe wydarzenie było od razu pomyślane jako festiwal, to w Kamiennej Górze przedstawiciele biblioteki postanowili włączyć się do organizacji Narodowego Czytania 2021. Metę gry „Wyszyte na lnie” umiejscowiono na kamiennogórskim rynku, tuż obok Muzeum Tkactwa. W tym samym miejscu stanęła także scena, z której zaproszeni aktorzy odczytywali „Moralność pani Dulskiej”. Gracze mogli więc od razu zaangażować się w kolejne wydarzenie kulturalne. Nie nudzili się także, czekając na wyniki – słuchali świetnej interpretacji dramatu Zapolskiej.

Dodatkowe atrakcje

Nie zawsze jednak mamy możliwość zorganizowania całego festiwalu lub innego eventu albo podłączenia się pod inną imprezę. Wtedy zawsze zostaje opcja zaproszenia graczy do udziału w „wydarzeniach towarzyszących”. Zaoferujemy im po prostu dodatkowe atrakcje: jakiś pokaz, wystawę, może koncert lokalnego zespołu.

Biblioteki w całej Polsce zastosowały takie rozwiązanie podczas obchodów Nocy Kupały. Punktem wyjścia była gra o poszukiwaniu kwiatu paproci, ale pracownicy zaprosili także grupy rekonstrukcyjne i osoby prowadzące plenerowe warsztaty. Po dotarciu na metę gracze mogli więc wyplatać wianki czy obserwować średniowiecznych wojów. W ten sposób zwykła rozgrywka zmieniła się w atrakcyjny piknik rodzinny!

Czy wiesz, że w ramach programu Kultura-Interwencje 2022 możesz zorganizować festiwal i grę?

Jednym z działań kwalifikowanych programu Kultura-Interwencje 2022 jest organizacja wydarzeń edukacyjno-animacyjnych wspomagających lokalne społeczności w działaniach twórczych. Chodzi o wydarzenia kulturalne (o charakterze lokalnym lub ogólnokrajowym), czyli kursów, szkoleń, spotkań, warsztatów, plenerów, wystaw (wraz z katalogami), konkursów, przeglądów, festiwali, koncertów, widowisk muzycznych, happeningów, spektakli teatralnych, które będą wspomagać lokalne społeczności w działaniach twórczych, interdyscyplinarnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach pozyskania środków na stworzenie mobilnej gry terenowej w ActionTrack? Chcesz skonsultować swój wniosek? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]