Home » EkoLOGICZNIE – mobilne gry przyrodnicze w edukacji i turystyce

EkoLOGICZNIE – mobilne gry przyrodnicze w edukacji i turystyce

by marta
Opublikowano:
gry przyrodnicze telefon w dłoni na tle lasu

Szukasz pomysłu na nieszablonowe formy działań edukacyjnych? A może myślisz o ekologicznych działaniach animacyjnych, które zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu? Z pomocą przychodzi ActionTrack, narzędzie, które pozwala uczyć przez zabawę w angażujący sposób – gry przyrodnicze to nasza specjalność!

Mobilna karcianka w  ogrodzie botanicznym

okładka do gry Zielona Przygoda w Czerwonym Ogrodzie

Botanika to dziedzina wiedzy, która jest wprost wymarzonym materiałem do grywalizacji. Poznawanie gatunków roślin, roli jaką pełnią w środowisku, sieci wzajemnych połączeń i zależności – natura niemal prosi się o ciekawe questy i angażujące gry mobilne. Śląski Ogród Botaniczny postawił na interaktywną grę karcianą, w której gracz wciela się w postać ogrodnika. Bohater pielęgnuje rośliny i decyduje jakie gatunki posadzi na swoich rabatach, tak, by pozytywnie wpłynąć na różnorodność gatunkową otoczenia. Na ekranach smartfona widzimy planszę, karty i dziesiątki pięknych zdjęć roślin i zwierząt.  Taka rozrywka to świetny sposób, by przyciągnąć młodych ludzi (szczególnie przedstawicieli pokolenia Z i Alfa, dla których smartfon jest niezmiernie ważnym narzędziem poznawczym) do ogrodu botanicznego, parku narodowego, krajobrazowego, arboretum, czy nadleśnictwa.

Meandrując z ActionTrack

Okładka do gry Odgłosy Doliny

Mobilna ścieżka edukacyjna, której trasa przebiega wzdłuż doliny rzeki, a uczestnicy pokonują ją… na rowerze?! Z Good Games to możliwe! Do zabawy ponownie zaprasza Śląski Ogród Botaniczny, który jako cel postawił sobie edukację ekologiczną, w tym pokazanie walorów krajobrazowych Doliny Rzeki Jamny i jej różnorodności gatunkowej w nietypowej formie. Dopełnieniem tej odważnej wizji jest warstwa narracyjna gry, dzięki której poza imponującą porcją wiedzy (w grze przemycono bardzo dużo informacji o roślinach rzadkich i chronionych) uczestnicy poznają tajemniczych mieszkańców Doliny Rzeki Jamny. Kilkudziesięciominutowa przejażdżka rowerowa to szansa na spotkanie tajemniczego Ducha Lasu, charyzmatycznego Leśnika, czy mówiące Paprocie. Gracze poszukują magicznych kluczy, które pozwolą im otworzyć bramę lasu. Edukacja, zabawa, aktywność – to wszystko w sercu natury. Czy można zaproponować lepszą rozrywkę swoim stałym i potencjalnie nowym odbiorcom?

Poznaj nasze wybrane gry o tematyce ekologicznej!

Gry przyrodnicze – rozwiązań jest wiele

mobilna gra rowerowa

Parki narodowe, krajobrazowe, nadleśnictwa dysponują znakomitą bazą i potencjałem do prowadzenia angażujących działań edukacyjnych i promocyjnych (nie sposób pominąć tego wątku, kiedy mówimy o nieszablonowych, wyróżniających się działaniach). Edukatorzy przyrodniczy, po cyklu szkoleń, mogą skutecznie i samodzielnie generować ścieżki i szlaki dydaktyczne w formie mobilnych gier terenowych, które angażują odbiorcę w każdym wieku, skutecznie realizując swoją misję. Gra w naukę na smartfonie, czyli gamifikacja edukacji oraz turystyki przyrodniczej, to nie chwilowy trend, a szansa na zaangażowanie młodych ludzi (i nie tylko!) w działania na rzecz ochrony przyrody i zachowanie jej dziedzictwa.

Chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem i wiedzą i pomożemy Ci stworzyć własną eko-grę, mobilny przewodnik lub wirtualną ścieżkę edukacyjną wzbogaconą o zagadki i elementy multimedialne.
Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]