Home » Czy chłopcy czytają?

Czy chłopcy czytają?

by Gabriela
Opublikowano:
Chłopcy

Czy chłopcy czytają? Niestety, statystyki nie napawają tutaj optymizmem: raport ”Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku” pokazuje wyraźną dysproporcję między płciami. To kobiety i dziewczynki i chętniej sięgają po książki, a różnice między nimi z roku na rok się pogłębiają. Jak więc zachęcić młodych mężczyzn do czytania?

Zrób to jak w Środzie Wielkopolskiej

Przed takim wyzwaniem stanęła Biblioteka Publiczna im. R.W. Berwińskiego w Środzie Wielkopolskiej. W ramach projektu „Średzki facet czyta” pracownice biblioteki zaplanowały szereg działań, które skierowały do mężczyzn w różnym wieku. Oprócz spotkań autorskich z „typowo męskimi” autorami postanowiły wdrożyć także gamifikację, aby do książek przyciągnąć i najmłodszych.

Dobre wzorce

I to jest chyba kluczowe: praca z najmłodszymi może dać najlepsze efekty. Czytający chłopcy wyrosną na czytających mężczyzn. Nawyki z dzieciństwa i okresu nastoletniego zostaną z nimi w dorosłym życiu. Ale jak przekonać lekko buntujących się już chłopców, że czytanie jest fajne?

Poprzez grę!

Dzieciaki lubią gry. Zwłaszcza dzisiaj: gry stały się jednym z podstawowych sposobów spędzania wolnego czasu. I to zarówno gry planszowe, jak i RPG-i czy LARP-y. Ale także gry wideo, takie jak popularny Wiedźmin czy Cyberpunk. Oczywiście młodzież lubi poznawać nowe historie i wcielać się w bohaterów. Lubi też podejmować decyzje i mieć wpływ na rozwój fabuły.

Wyrusz na misję

Aby zachęcać chłopców do czytania, trzeba mówić ich językiem. Dlatego w Środzie Wielkopolskiej wysłaliśmy ich na tajną misję: z pomocą agenta Przecinka gracze musieli odkryć tajemnicę znikających książek. A konsekwencje mogły być spore: bez książek ludzie stracą umiejętność pisania i czytania. I nie chodzi już tylko o literaturę – zniknie prasa, znikną drogowskazy, znikną tablice informacyjne.

W czasie swojej misji gracze spotykają bohaterów z różnych książek, by z ich pomocą pokonać groźnego przeciwnika. Jeśli im się uda, będą mogli spotkać ich później na kartach powieści.

I choć premierowa rozgrywka już za nami – wzięli w niej udział uczniowie ze średzkich szkół podstawowych – to misja wciąż jest aktualna. W każdym momencie można włączyć się w misję ratującą książki. Wystarczy przyjść przed budynek biblioteki w Środzie Wielkopolskiej, zeskanować kod QR w aplikacji ActionTrack – i zobaczyć, dokąd zaprowadzi przygoda!

Dlaczego w ogóle chłopcy powinni więcej czytać?

Dlatego, że czytanie to doskonała gimnastyka dla naszego mózgu. Dzięki czytania zaopatrzamy się w wiele niezbędnych kompetencji. Poszerzamy zasób słownictwa, ale też uczymy się logicznego myślenia i wnioskowania. Te wszystkie umiejętności przydają się w dorosłym życiu – dlatego powinniśmy zachęcać młodych ludzi do sięgania po książki.

Odwiedź stronę projektu Męskie Czytanie! ➜

Męskie Czytanie

Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia mobilnej gry miejskiej w swojej instytucji? A może chcesz zorganizować game jam dla chłopaków? Jeśli tak, skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]